На одній із дільниць Хмельницької області виборча комісія не дозволила чоловікові проголосувати через розбіжності у даті народження, що вказана в паспорті та списку виборців. На іншій дільниці жінка намагалася проголосувати без паспорта. Про це повідомляють спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА.

На дільниці №681506, що в м. Хмельницькому, виборцю не дозволили проголосувати через розбіжності в даті народження, яка вказана у паспорті та списку виборців. Попри те, що всі інші дані збігалися (прізвище, ім’я, по батькові, місце реєстрації), комісія не видала виборцю бюлетень, вказавши на те, що в паспорті роком народження вказаний 1959 рік, а в списку виборців – 1953.

Відповідно до ч. 8 ст. 35 Закону «Про вибори Президента» голова, заступник голови або секретар дільничної виборчої комісії в день голосування виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців – неправильне написання прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження, номера будинку, квартири місця проживання – в разі якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування. Таке виправлення засвідчується підписом голови або заступника голови чи секретаря дільничної виборчої комісії у графі «Примітки».

На дільниці №680223 у с. Лісоводах Городоцького району (ТВО №192) жінка хотіла проголосувати без паспорта, оскільки забула його вдома. Щоб приховати порушення, вона позичила паспорт у своєї матері. Однак після зауваження спостерігача ОПОРИ жінка залишила дільницю, не проголосувавши.

Треба зазначити, що згідно із пунктами 1, 7, 8 частини 2, статті 2 Закону України «Про вибори Президента України» документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України, військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби) та тимчасове посвідчення громадянина України. Ці документи є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях (частини 2, статті 2 Закону України «Про вибори Президента України»). Видача бюлетеня виборцю без пред’явлення паспорта містить ознаки порушення статті 158-1 Кримінального кодексу України, що карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.