Спостерігачі ОПОРИ у Вінниці отримали телефонні дзвінки з проханням приїхати у вінницький «Зе!офіс», що на вулиці Пирогова, 119, і забрати посвідчення спостерігачів. Проте особи, яким телефонували від імені штабу, не мають жодного стосунку до кандидата Володимира Зеленського чи політичної партії «Слуга народу», яка його висунула, та не подавали заяв до окружних виборчих комісій на згоду бути спостерігачем від вищезгаданого кандидата у Президенти. Посвідчення спостерігачів представники ОПОРИ, згідно з вимогою законодавства, ще раніше отримали в окружних виборчих комісіях.

20 квітня до короткотермінових спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА зателефонували зі штабу кандидата на посаду Президента України Володимира Зеленського та попросили приїхати до офісу команди Зеленського і забрати посвідчення спостерігачів. Дзвінки надійшли з номера, який вказаний як контактний на Фб-сторінці «Команда Зеленського» у Вінниці.

Одному зі спостерігачів повторно подзвонили протягом кількох хвилин і сказали, що помилися номером. Інший спостерігач через кілька хвилин сам передзвонив до штабу кандидата із питанням, до якого часу можна забрати посвідчення, проте йому відповіли, що його посвідчення вже забрали представники ОПОРИ і немає потреби їхати.

«У цій ситуації йдеться про персональні дані. Згода на обробку персональних даних може міститися в окремому документі, який підписує особа, або засвідчується підписом у відповідній графі в анкеті. В будь-якому випадку такий підпис має засвідчувати, що особа дійсно добровільно надавала таку згоду, а також що перед цим їй було надано інформацію про мету збору персональних даних, їхнього розпорядника, дії, які можуть бути вчинені щодо таких даних, а також строк обробки даних», – коментує координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області Наталія Величко.

Нагадаємо, згідно із частиною 2 статті 11 Закону України «Про інформацію» не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

Також відповідно до частини 6 статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Нагадаємо, що Громадянська мережа ОПОРА провадить незалежне громадське спостереження рівновіддалене від всіх політичних гравців. Крім того всі наші спостерігачі були ретельно відібрані з-поміж мотивованих та незаангажованих людей, які пройшли спеціальне навчання, що включало й Кодекс поведінки непартійного спостерігача на виборах.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області
тел.: +380636286785
 
Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області
тел.: +38 097 705 23 66