14-15 квітня окружні виборчі комісії сформували склад дільничних виборчих комісій для проведення повторного голосування з чергових виборів Президента України 21 квітня у Тернопільській області. Про кількісне співвідношення членів комісій щодо суб’єктів їхнього подання інформують спостерігачі ОПОРИ.

Відповідно до частини 8 статті 85 Закону України «Про вибори Президента України», ОВК територіальних виборчих округів №163, 164, 165, 166 і 167 Тернопільської області сформували новий склад дільничних виборчих комісій для проведення повторного голосування 21 квітня. Подання кандидатур до ДВК у п’яти округах вносили кандидати на пост Президента України Володимир Зеленський і Петро Порошенко, а також у трьох округах голови ОВК на підставі пропозицій членів комісії.

На території регіону є 1 183 виборчих дільниці. І загалом у новий склад дільничних виборчих комісій ввійшли 15 575 осіб, з них 7 587 – за поданнями Петра Порошенка, 7 583 – за поданнями Володимира Зеленського і 405 осіб – за поданнями голів ОВК.

Також спостерігачі ОПОРИ повідомили, що пропорційна частка керівних посад (голови і секретаря) у ДВК чотирьох округів визначалася з допомогою інформаційно-аналітичної системи «Вибори Президента України». А в окрузі №165 цей розподіл члени ОВК проводили самостійно, відповідно до частини 11 статті 85 Закону України «Про вибори Президента України», забезпечуючи рівну кількість керівних посад для кожного кандидата у Президенти, з умовою, що голова та секретар ДВК не можуть бути представниками одного кандидата одночасно.

В окрузі №163 знаходяться 85 виборчих дільниць. У новому складі ДВК від Порошенка є 474 члени, а від Зеленського – 640 членів. Головою ОВК була подана 141 особа до ДВК. Кожен із кандидатів в цьому окрузі має рівні частки керівних посад у кількості по 85 осіб.

В окрузі №164 є 308 виборчих дільниць. За поданнями Порошенка до складу ДВК ввійшли 1 983 члени, а за поданнями Зеленського – 1 923. Голова ОВК запропонувала 96 кандидатур. Кожен із кандидатів має по 308 членів у керівному складі ДВК.

В межах округу №165 розміщені 307 виборчих дільниць. У новому складі цих ДВК за поданнями Порошенка працюватиме 1961 особа, а за поданнями Зеленського – 1 851. І 168 кандидатур увійшли до ДВК за поданнями голови ОВК. У підсумку Порошенко має представників керівного складу в ДВК на всіх дільницях округу, а Зеленський – на 306 дільницях. Таким чином, суб’єктом подання секретаря у складі однієї ДВК є голова ОВК.

Щоб дізнатися про причини такого розподілу керівних посад спостерігачі ОПОРИ звернулися до голови ОВК округу №165 Ольги Лучки. Вона повідомила, що на вказану дільницю не було подано жодної кандидатури до складу ДВК від кандидата Зеленського. І додала, що відповідно до Закону України «Про вибори Президента України», голова та секретар ДВК не можуть бути представниками одного кандидата, тому секретарем комісії є особа за поданням голови ОВК.

В окрузі №166, де голосування буде відбуватися на 271 виборчій дільниці, усі ДВК були сформовані на основі подань кандидатів у Президенти. Зеленський і Порошенко запропонували однакову кількість кандидатур і у новому складі ДВК мають по 1765 членів кожен. Також їхні представники обіймають керівні посади у всіх утворених ДВК.

В окрузі №167 є 212 виборчих дільниці. Тут до складу ДВК кандидати Зеленський і Порошенко також запропонували однакове число кандидатур. Кожен з них має по 1 404 члени комісії, з яких по 212 осіб у керівному складі. Всі ДВК утворені на підставі подань кандидатів на пост Президента.

У частині 8 статті 85 Закону України «Про вибори Президента України» зазначено, що окружна виборча комісія не пізніш як за п’ять днів до дня повторного голосування за поданням кандидатів на пост Президента України формує новий склад дільничної виборчої комісії у кількості: для великих дільниць - 16 осіб (по 8 від кожного кандидата); для середніх дільниць - 14 осіб (по 7 від кожного кандидата); для малих дільниць - 12 осіб (по 6 від кожного кандидата).

А в частині 12 цієї ж статті вказано, якщо кандидат на пост Президента України не використав можливість подати встановлену кількість кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії, то окружна виборча комісія формує склад дільничної виборчої комісії за поданням голови ОВК на підставі пропозицій її членів.

Відповідно до частини 11 статті 85 Закону України «Про вибори Президента України», при розподілі керівних посад у дільничних виборчих комісіях окружна виборча комісія забезпечує для кожного кандидата на пост Президента України рівну кількість посад голови та секретаря дільничної виборчої комісії (з можливим відхиленням від рівної кількості не більше ніж на одну посаду відповідно голови або секретаря комісії). Голова та секретар дільничної виборчої комісії не можуть бути представниками одного кандидата одночасно.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтесь:

Ольга Галушка, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Тернопільській області

тел.: 0932380812

e-mail: ternopil@opora.org.ua

Марія Домська, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільській області

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)