Починаючи з 8 квітня, коли поновилася агітаційна кампанія з боку двох кандидатів, спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА на Волині виявили тенденцію до зміни зовнішньої реклами кандидатів. Відтепер на білбордах та сітілайтах можна побачити короткі гасла, приховану рекламу та прояви «антиреклами».

Так, у квітні спостерігачі ОПОРИ виявили нові білборди імовірно проти кандидата на пост Президента України Петра Порошенка. Окрім того, у Луцьку з'явилася нова агітпродукція, виконана у стилістиці агітаційної кампанії на користь цього ж кандидата, а також агітація на користь кандидата Володимира Зеленського.

15 квітня у Луцьку на вулиці Дубнівській спостерігачі ОПОРИ виявили білборди, виконані в стилістиці агітаційної продукції кандидата на пост Президента України Петра Порошенка. На агітматеріалах розміщена частина фото ймовірно Петра Порошенка та слово «Кінець». Воно  виконане  шрифтом подібним до того, який у своїй кампанії використовував кандидат. Окрім того, білборд не містить вихідних даних. Нагадаємо, про аналогічні агітматеріали повідомляли спостерігачі ОПОРИ у місті Дніпро.

Також 15 квітня на вулиці Володимирській виявили агітпродукцію імовірно на корись Петра Порошенка. Йдеться про білборд із надписом «Головне – не втратити країну», виконаний у стилістиці, схожій до попередніх рекламних матеріалів на його користь.

Ще у місті виявили білборди із зображенням кандидата Петра Порошенка та президента Російської Федерації Володимира Путіна.

Зауважимо, що після завершення першого туру з’явилися й нові білборди на користь кандидата Володимира Зеленського. Агітпродукція із гаслом «Кінець епохи жадібності. 21 квітня 2019» з’явилася у Луцьку, а також на території округу №23 із центом у селищі Маневичі. Матеріали містять вихідні дані.

До слова, у Луцьку досі не зняли агітпродукцію ймовірно на користь цього ж кандидата із закликами «Постав галочку, закрий їм лавочку 31 березня». Матеріали виконані в тих самих кольорах та аналогічними шрифтами, що й агітпродукція Володимира Зеленського, однак не містять вихідних даних. Їх, нагадаємо, розмістили ще напередодні дня виборів 31 березня.

Також протягом квітня на вулицях волинських міст та в більшості районних центрів на білбордах були розміщені друковані матеріали із гаслом «Думай», виконані в стилістиці усієї виборчої кампанії Петра Порошенка. Картинки з ідентичним гаслом в тій же стилістиці активно поширювали у Facebook прихильники кандидата.

Відповідно до частини 1 статті 57 Закону України «Про вибори Президента України» передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.

Також згідно з частиною 3 статті 59 Закону України «Про вибори Президента України» друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання відповідно кандидата на пост Президента України або партії, яка висунула кандидата на пост Президента України, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Катерина Шарпата,

координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Волинській області

(098) 278 82 90, volyn@opora.org.ua

Василина Боруцька,

комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)