На виборчій дільниці №210707 (м. Мукачево, вул. Першотравнева Набережна, 9А, школа №10) у  69 окрузі  спостерігачці ОПОРИ керівництво комісії не видало протокол про підрахунок голосів. Після встановлення результатів голосування на дільниці представники комісії дали спостерігачці бланк протоколу, втім - без підписів і печатки. Голова усно пояснила це тим, що переживає, чи дані точні, тому пообіцяла підписати протокол  лише після того, як повернеться із ОВК.

У цьому випадку вбачаються ознаки порушення частини 8 статті 79 Закону України «Про вибори Президента», в якій йдеться, що  кандидатам на пост Президента України, їх довіреним особам, офіційним спостерігачам, які були присутні при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їх прохання невідкладно видаються копії зазначеного у цій статті протоколу, засвідчені головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожного кандидата та для кожного офіційного спостерігача.

Відзначимо, що на момент, коли члени дільничної комісії повезли документи до ОВК, на дільниці не було вивішено четвертий примірник протоколу про підрахунок голосів, як це має бути згідно з частиною 7 статті 79 Закону України «Про вибори Президента». У цій статті, зокрема, йдеться, що третій примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зберігається у секретаря дільничної виборчої комісії, четвертий примірник зазначеного протоколу невідкладно вивішується для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта - по одному примірнику протоколу - видається членам дільничної виборчої комісії.

Про цей випадок координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан оперативно повідомив у поліцію на лінію “102”, після чого правоохоронці приїхали на виборчу дільницю та відібрали пояснення у спостерігачки.

Нагадаємо, згідно зі статтею 212-17 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ненадання у випадках та порядку, встановлених законом, головою відповідної виборчої комісії або особою, яка відповідно до закону виконує його обов'язки, копії виборчого протоколу - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Ярослав Гулан, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0 97 644 66 39, 0 99 031 98 62
e-mail: zakarpattya@opora.org.ua

Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0 50 230 95 96

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)