31 березня, у день виборів Президента України, на виборчих дільницях у Запоріжжі були зафіксовані випадки, коли після отримання бюлетеня і виставлення у ньому позначки, виборці здійснювали фотофіксацію цього документу. ОПОРА засвідчила випадки оперативного реагування на це членів ДВК, які звернулися з цього приводу до поліції.

Один з інцидентів трапився  на дільниці №230890. Опис дій виборця надала член дільничної виборчої комісії Тетяна Кучова: «Дівчина зайшла у виборчу кабінку, щось там мудрувала, потім я помітила, я побачила її, як вона фотографується із бюлетенем. Були застосовані заходи». На підставі ознак можливого порушення була викликана поліція.

Представники ОПОРИ поцікавилися у виборця, з якою метою вона здійснила цей вчинок. Свої дії Олена Титерюк пояснила так: «Я зробила фотографію чистого бюлетеня на своєму фоні. Я хотіла скинути своєму чоловіку у вайбер про те, що я вже голосую».

Про ще один випадок ОПОРІ сповістила голова ДВК виборчої дільниці №230853 Оксана Долженко. Вона зазначила: «Сьогодні у нас сталося три інциденти. Були зафіксовані випадки фотографування бюлетенів в кабінках. Спостерігачі цей факт зафіксували, був складений протокол, викликана поліція, яка провела свої слідчі дії».

Нагадуємо, що згідно з частиною 1 статті 7 Закону України «Про вибори Президента України»: «Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування».

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Ганна Дворна, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Запорізькій області

тел.: 099-372-72-80

e-mail: gannadvorna@gmail.com

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)