31 березня в двох районах Запоріжжя поблизу виборчих дільниць з метою оформлення переплати на газету у громадян збиралися та уточнювалися їхні персональні дані.

У бланку, що мали із собою представники видання містилися номери будинків, квартир та прізвище, ім’я, по батькові мешканців будинку на вулицях Цитрусовій та Слободській. Стосовно окремих громадян були надруковані номери їхніх мобільних телефонів, поруч з іменами інших ці номери були вписані рукою.

У зв’язку із можливим порушенням на місце події для з’ясування мети збору персональних даних виїхала поліція і отримання пояснення від представників видання. Наразі правоохоронні органи встановлюють обставини інциденту. Зазначимо, що «Наша газета» на яку пропонували оформити передплату – це партійне видання «Партії миру та розвитку».

Нагадуємо, що статтею 32 Конституції України проголошено право людини про невтручання у її особисте життя. Інформація про прізвище, ім’я, по батькові, адресу, номер телефону належить до персональних даних про особу, збирання яких не допускається без її згоди.   Відповідно до ст. 2 Закону України «Про захист персональних даних» під згодою суб’єкта персональних даних слід розуміти добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її поінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди. А відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України «Про захист персональних даних» обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.

А стаття 28 Закону України «Про захист персональних даних» наголошує на відповідальності за порушення цього Закону.

 

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Ганна Дворна, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Запорізькій області
тел.: 099-372-72-80
(#вибори; #opora; #опора)