На двох виборчих дільницях були зафіксовані порушення, пов’язані з видачею бюлетенів для голосування особам, які не мали паспорта, та відмовою у видачі бюлетеня виборцю з ID-карткою. Щодо першого порушення спостерігач ОПОРИ написав заяву в поліцію.

На дільниці №480520, розташованій у селі Новоматвіївське (округ № 130), спостерігачем ОПОРИ були кілька разів зафіксовані спроби видати бюлетені виборцям без паспортів. Крім того, на виборчу дільницю прибула невідома особа, ймовірно представниця органу місцевого самоврядування, яка дала вказівку членам ДВК, щоб спостерігача ОПОРИ вивели з дільниці. Потім приїхала жінка, якій перший раз не видали бюлетень без паспорта з копією даного документу, та без проблем отримала бюлетень. Для з’ясування обставин на місце виїхала слідчо-оперативна група, повідомили в ГУ Національної поліції в Миколаївській області. Разом зі тим спостерігач ОПОРИ написав заяву в поліцію щодо ознак кримінального правопорушення.

Відповідно до частини 1 статті 158-1 Кримінального кодексу надання або отримання виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі особою, яка не має права його надавати чи отримувати, або викрадення чи приховування виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, або надання виборцю заповненого виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі, або голосування виборцем, учасником референдуму більше ніж один раз − караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

А на дільниці №480826 (128 округ) голова ДВК не хотіла видавати виборцю бюлетень за ID-карткою без довідки про місце проживання. Спостерігач ОПОРИ звернувся до ОВК щодо усунення даного порушення. У результаті виборець отримав бюлетень та здійснив своє волевиявлення.

«У частині 8 Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про вибори Президента України» від 27 грудня 2018 року сказано, що відсутність відомостей щодо реєстрації місця проживання в паспорті громадянина України у вигляді картки не є підставою для відмови у видачі виборчого бюлетеня такому виборцю та не потребують внесення змін до списку виборців», −  наголошує Дмитро Баштовий, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Миколаївській області.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Дмитро Баштовий,
координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Миколаївській області
тел.: +380634171339
e-mail: slikdima@gmail.com