Невідома жінка дзвонила членам окружної виборчої комісії №158, представлялася новим секретарем комісії та запрошувала на неіснуюче засідання. А під час засідання ОВК в окрузі №161 голова комісії повідомила, що має намір організувати іспит секретарю комісії.

Секретар окружної виборчої комісії № 158 Анатолій Коноваленко (суб’єкт подання – Роман Безсмертний) повідомив про намір йти з посади через стан здоров'я. Центральна виборча комісія ще нікого не призначила на заміну. Але напередодні засідання 20 березня, яке збирали на 16:00, з невідомого номера невстановлена особа зателефонувала трьом членам ОВК, представившись новим секретарем, повідомила, що комісія збиратиметься на 14:00. Про це спостерігачці ОПОРИ розповіла заступниця голови ОВК Ніна Лазаренко.

Одна з членів комісії прибула на засідання на 14–ту годину. Так і з'ясувалось, що це обман. Після цього члени комісії неодноразово намагались додзвонитись на номер, з якого надходили дзвінки. Утім там, то скидали, то не брали слухавку, то взагалі вимкнули телефон.

Заступниця голови ОВК Ніна Лазаренко вбачає в цьому інциденті можливу спробу зриву роботи комісії. «Оскільки деякі члени ОВК проживають за межами Білопілля, де фізично знаходиться ОВК, у мене є люди з Сум. І от вони приїдуть на «псевдозасідання», а його немає. А завтра я їх викликатиму на засідання, а вони не з'являються. І все, кворум не збирається – зірвана робота комісії», – зазначила Ніна Лазаренко у коментарі спостерігачу ОПОРИ.

Під час засідання ще в одній ОВК – у ТВО №161, яке відбувалось 18 березня, – розглядали питання про заміну секретаря. З'ясувалось, що кандидат на цю посаду не був виключений зі складу ДВК, але постановою ЦВК був затверджений до ОВК 161. Виникла дискусія, чи може він приймати присягу.

На відео, яке зафіксував спостерігач ОПОРИ, голова комісії також повідомила, що має намір організувати іспит новому секретарю комісії. Таку ініціативу пояснила тим, що новий секретар не проходив тренінгу з кібергігієни: «Цю людину... я прочитаю йому лекцію і ми обов'язково приймем у нього екзамен, і потім я вам встану і доповім, чи він пройшов цей екзамен».

На зауваження колег, чи є така норма у законодавстві, голова комісії відповіла: «Шановна, не устраюйте балаган». Потім запропонувала членам комісії проголосувати за складання присяги новим секретарем.

Попередній секретар комісії Павла Матвієнко розповів, що голова комісії також обіцяла приймати іспит. У коментарі ОПОРІ він назвав це одним із факторів, який вплинув на його рішення залишити роботу в комісії.

Як зазначив радник з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк, кваліфікаційні вимоги до секретаря ОВК та його обов’язки чітко визначені Законом України «Про вибори Президента України» та Постановою ЦВК «Про Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів», серед яких відсутній обов’язок здачі додаткових іспитів, що не передбачені законодавством, в тому числі проходження тренінгів з кібергігієни.

Довідково:

Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачіпо всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит–поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Ірина Стегній,
координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Сумській області
тел.:+380636899209
(#вибори; #opora; #опора)