Під час зустрічі Петра Порошенка з мешканцями Хмельниччини на майдані Незалежності спостерігачі ОПОРИ фіксували значну кількість правоохоронців, а на вході до зони перед сценою – рамки металошукачів, через які пропускали за списками. Задля «уникнення транспортного колапсу в місті», автобуси, на яких жителі області приїжджали, щоб побачити чинного Президента і водночас кандидата на цю посаду, паркували на території військової частини.

Приїхавши до Хмельницького 20 березня, Президент України, який також є кандидатом на цю посаду, взяв участь у засіданні Ради регіонального розвитку та зустрівся з мешканцями міста і області на майдані Незалежності у Хмельницькому. І якщо перший захід Петро Порошенко відвідав як Президент, то другий мав ознаки агітаційного, зокрема по периметру майдану Незалежності, де відбувалася зустріч, розташували намети з друкованою агітаційною продукцією кандидата – листівками, календарями, газетами, у натовпі – прапори з написом «Ми йдемо своїм шляхом! Петро Порошенко», повітряні кульки з логотипами «Команда Порошенка».

Потрапити на засідання Ради регіонального розвитку могли лише запрошені особи та акредитовані журналісти. Спостерігачам Громадянської мережі ОПОРА в акредитації відмовили. Натомість зустріч із Петром Порошенком у центрі Хмельницького була відносно відкритою. Хоча на обгороджену і оточену правоохоронцями територію поблизу сцени пускали не всіх: подивитися на Петра Порошенка зблизька та зробити з ним селфі,  могли лише ті, повідомляють спостерігачі ОПОРИ, чиї прізвища були у списках делегацій, пройшовши перед тим через рамку металошукача. Як видно із сюжету суспільного мовника «Поділля-центр», журналісти телеканалу також не змогли потрапити за рамку.

Під час виступу Петра Порошенка, який тривав приблизно з 14 години до 14:30, на сцені поряд із ним був присутній народний депутат від ТВО №192 Олександр Герега та голова Хмельницької обласної державної адміністрації Вадим Лозовий. Треба зазначити, що пункт 2 частини 1 статті 64 Закону України «Про вибори Президента України» забороняє участь у передвиборній агітації органам виконавчої влади, їх посадовим і службовим особам у робочий час (крім випадків, коли відповідна особа є кандидатом на пост Президента України). Тож, щоб з’ясувати, на яких підставах голова ОДА у робочий час перебував на сцені поряд із кандидатом, комунікаційниця ОПОРИ у Хмельницькій області звернулася до облдержадміністрації із запитом про надання інформації.

Окрім значної кількості правоохоронців у центрі міста, впадали у вічі й численні автобуси (на деяких були таблички з написом «РРР»), люди з яких ще від ранку групами прямували на майдан. Окремі тримали прапори та плакати.

ОПОРІ вдалося зафіксувати, як після завершення виступу Петра Порошенка, люди з майдану групами вирушали до однієї із військових частин, розташованих в місті, а звідти виїжджали десятки автобусів, у які розсаджувався натовп.

23 березня, коментуючи ситуацію, командир військової установи, з якої виїжджали автобуси, зазначив, що дозвіл паркувати транспортні засоби на території частини він дав, щоб запобігти транспортному колапсу в місті,  на усне звернення голови обласної державної адміністрації. Крім того, наголосив, що автобуси перебували на адміністративно-технічній території, яка не є носієм закритої інформації.

На майдані під час зустрічі з Петром Порошенком спостерігачі ОПОРИ зафіксували також організовані групи студентів Хмельницького національного університету, Хмельницького політехнічного коледжу та ще кількох місцевих ВНЗ, які на запитання представників ОПОРИ відповідали, що їх сюди привели викладачі або декани. Професорсько-викладацький склад також був присутній на майдані, але стояв окремо від груп студентів. Студентів, яких «привели на зустріч викладачі», показав у своєму сюжеті й суспільний мовник «Поділля-центр».

Відповідно до пунктів 2, 4 частини 4 статті 3 Закону України «Про вибори Президента України» рівність прав і умов участі у виборчому процесі забезпечується забороною втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених цим Законом, а також рівним та неупередженим ставленням органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів на пост Президента України.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Андрій Попик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області
тел.: 097 935 13 90
(#вибори; #opora; #опора)