В Ужгороді 20 березня на площі Театральній в агітаційному наметі з іменем кандидата в Президенти Олега Ляшка спостерігач ОПОРИ зафіксував роздачу листівки, яка не містила вихідних даних – інформації про установу, що здійснила друк, замовника, тираж тощо. Про факт ознаки порушення законодавства ОПОРА негайно повідомила поліцію.

На листівці, де немає вихідних даних, розміщене фото політика, логотип «Ляшко – народний Президент» та написи: «Зроблю більше!», «План Олега Ляшка - україноцентризм», «Сильна економіка! Сильна армія! Сильна Україна!», «За правду, справедливість, за народ!». Також на листівці надруковані передвиборчі тези кандидата у Президенти Олега Ляшка.

На звороті листівки є напис: «За 4 роки Олег Ляшко та його команда зробили» та розміщені різні фото із політиком. Також тут перераховують політичні здобутки Олега Ляшка за останні роки у різних рубриках: «вищі зарплати», «вищі пенсії», «земля – українцям», «заборону вивозу лісу-кругляка», «роботу – металургам».

Зафіксувавши роздаткові матеріали без вихідних даних, спостерігач ОПОРИ викликав поліцію. Правоохоронці відібрали пояснення та склали адміністративний протокол.

Ситуацію, яка склалася, комунікаційниці ОПОРИ прокоментували в передвиборчому штабі Радикальної партії Олега Ляшка.

«Можливо, десь потрапила якась листівка, яка розповсюджувалася ще до початку виборчої кампанії. Але я чітко дав вказівку роздавати лише ті агітаційні матеріали, які мають вихідні дані. Мабуть ця листівка потрапила випадково», - зазначив очільник обласного осередку Радикальної партії Олега Ляшка Володимир Шубець.

Відповідно до частини 3 статті 59 Закону «Про вибори Президента України» друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання відповідно кандидата на пост Президента України або партії, яка висунула кандидата на пост Президента України, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Згідно з частиною 16 статті 64 цього ж Закону забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Відповідно до частини 2 статті 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Ярослав Гулан, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0 97 644 66 39, 0 99 031 98 62
e-mail: zakarpattya@opora.org.ua
 
Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0 50 230 95 96