На Вінниччині спостерігачі ОПОРИ зафіксували агітаційні матеріали кандидатів у Президенти України Ігоря Смешка та Руслана Кошулинського у неналежних місцях, банер, встановлений під час заходу з Юлією Тимошенко, без вихідних даних та «чорний піар» проти Петра Порошенка.

5 березня перед початком сесії Вінницької обласної ради представники обласних осередків політичних партій «Громадянська позиція» та ВО «Батьківщина» разом зі своїми прихильниками влаштували біля приміщення обласної ради та облдержадміністрації акцію протесту під гаслами «За чесні вибори!» та «Проти корупції в армії!». Участь у цій акції також взяв народний депутат від ВО «Батьківщина» Олексій Рябчин.

Під час заходу учасники тримали банер з написом «Підкуп, а не реальні справи! Петро Порошенко», зроблений у стилістиці офіційної агітації кандидата у Президенти України Петра Порошенка. Такий банер, на думку спостерігачів ОПОРИ, може мати ознаки «чорного піару».

6 та 7 березня спостерігачі ОПОРИ зафіксували у Вінниці наліпки з можливими ознаками «чорного піару» проти Петра Порошенка. Наліпки з написом «Свинарчуків Порошенка за грати» та з перекресленим зображенням свині розміщені на будівлях, стовпах, рекламних щитах тощо.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк вказує, що законом передбачено право громадян вільно агітувати за або проти кандидатів (ч.2 ст. 58 Закону України «Про вибори Президента України»), однак  є неприпустимим поширення завідомо недостовірної інформації про кандидатів. Так, відповідно до частини 5 статті 64 Закону України «Про вибори Президента України» забороняється розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про кандидата на пост Президента України. Вказане обмеження стосується не лише змісту інформаційних повідомлень, а й змісту матеріалів передвиборної агітації (як на користь так і проти кандидатів).

6 березня у Вінниці під час зустрічі кандидатки у Президенти України Юлії Тимошенко (ВО «Батьківщина») зі студентам та громадськими організаціям у залі стояли банери з написом «Новий курс України. Нові можливості для кожного», які не містили вихідних даних, як того вимагає законодавство (ч. 3 ст. 59 Закону України «Про вибори Президента України»). Нагадаємо, «Новий курс України» є задекларованою виборчою програмою кандидатки на пост Президента Юлії Тимошенко.

6 березня агітаційні матеріали за Ігоря Смешка (самовисування) з написом «Смешко. Перемога України!» та передвиборною програмою зафіксовано на опорах ліній електропередач, на зупинках і на деревах. Такі випадки розміщення агітації були на проспекті Коцюбинського, вулиці Соборній та Хмельницькому шосе у місті Вінниця.


8 березня у Вінниці під час зустрічі кандидата у Президенти Руслана Кошулинського (ВО «Свобода») з мешканцями міста на площі Коцюбинського банер із написом «Мій вибір Руслан Кошулинський» розмістили на дереві.

9 березня у місті Гайсин зафіксована агітація у невстановлених місцях за Руслана Кошулинського. Плакати з написом «Руслан Кошулинський. Єдиний вибір українців» та логотипами Всеукраїнського об’єднання «Свобода», Національно-визвольного руху «Правий сектор», Організації українських націоналістів (ОУН), Конгресу українських націоналістів та української праворадикальної громадської організації «С 14» розміщені на опорах ліній електропередач,  ліхтарях та зупинках по вулиці 1-го Травня.

У коментарі спостерігачу ОПОРИ представник політичної партії ВО «Свобода» Дмитро Уманець заперечив причетність представників партії до розміщення агітаційних матеріалів в неналежних місцях у місті Гайсин.

Відповідно до закону агітаційні матеріали розміщуються у спеціально відведених органами місцевої влади місцях. Так, відповідно до ч.4 ст. 59 Закону України «Про вибори Президента України» місцеві органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування не пізніш як за дев’яносто днів до дня виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації.

Як раніше повідомляла ОПОРА, у Вінниці визначили місця для розміщення матеріалів передвиборної агітації. Недотримання цієї вимоги може мати наслідком притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення України (порушення правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів).

Додатково відзначимо, що згідно з ч. 7 ст. 8 Закону України «Про рекламу» розміщення реклами та/або рекламних засобів на підтримуючих, опорних та інших елементах контактної мережі, на засобах та обладнанні (у тому числі опорах) зовнішнього освітлення забороняється. Тому розміщення агітації за розміщення агітаційних матеріалів на опорах ліній електропередач також може бути кваліфіковано за ст. 212-10 Кодексу про адміністративні правопорушення України (проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені законом, порушення встановлених законом обмежень щодо ведення агітації).

Раніше ОПОРА повідомляла про агітацію за кандидата у Президенти України Руслана Кошулинського у неналежних місцях.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області

тел.: +380636286785

e-mail: v.nataliia@gmail.com

 

Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області

тел.: +38 097 705 23 66

e-mail: halyna.seheda@gmail.com

 

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)