7 березня до окружної виборчої комісії 152 округу подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій принесла особа, яка має довіреність від довіреної особи кандидата на пост Президента Ігоря Смешка. ОВК дане подання зареєструвала, але повідомила, що звертатиметься за роз’ясненням до Центральної виборчої комісії. 

Під час чергування окружної виборчої комісії територіального виборчого округу 152 (місто Рівне) для подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій прийшов Михайло Стецишин. Він мав довіреність для подачі кандидатур від Андрія Тарана, який є довіреною особою кандидата на пост Президента України Ігоря Смешка.

Членам окружної виборчої комісії не вдалося вийти на зв’язок (додзвонитися) до Центральної виборчої комісії. Тому представники ОВК зареєстрували подання Михайла Стецишина, однак повідомили, що ситуація буде з’ясовуватися в ЦВК і рішення буде винесено на засіданні комісії.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про вибори Президента України» право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (по одній особі до однієї виборчої комісії від одного кандидата) мають кандидати на пост Президента України. Подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій вноситься до окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді не пізніш як за двадцять три дні до дня виборів за підписом довіреної особи кандидата на пост Президента України у загальнодержавному або відповідному територіальному виборчому окрузі.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.