Перед приїздом до Коломиї Юлії Тимошенко 13 лютого у Фейсбуці з'явилося оголошення, в якому людям пропонували гроші за участь у мітингу на підтримку кандидатки. ОПОРА з'ясувала, що оголошення фейкове. Справою займається поліція.

«Потрібні мітингувальники! Мітинг 13.02 з 16.00 до 19.00 години, Коломия, площа Відродження. Оплата 300 грн + 20 грн за кожну приведену людину. Координатор Сергій», - йдеться у оголошенні. Також вказано телефон «координатора Сергія».

14.02.19 Ivano Frankivshchyna Na fejkovyj proeplachenyj mityng zgolosylys pryjty desiatky liudej1

Автором цього поста у Фейсбуці є особа під ніком «Володимир Тимошенко». У коментарях до цього оголошення він подав афішу запланованої на 13 лютого у Коломиї зустрічі із кандидаткою у Президенти Юлією Тимошенко і дописав: «Підтримаймо, Юля наш Президент!»

14.02.19 Ivano Frankivshchyna Na fejkovyj proeplachenyj mityng zgolosylys pryjty desiatky liudej12.docx

Вказаний у оголошенні мобільний телефон, за яким начебто можна записатись як платний учасник мітингу, виявився реальним номером чоловіка на ім'я Сергій. Як з'ясувала ОПОРА, власником цього номера є Сергій Федчук – керівник Коломийської міської організації політичної партії ВО «Батьківщина». Під час телефонної розмови Сергій Федчук розповів ОПОРІ, що це провокація. До нього за вищезгаданим оголошенням телефонували десятки людей, але він всіх скеровував до місцевого штабу БПП та до Любомира Жупанського, який, на його думку, причетний до створення цього фейку.

У коментарі ОПОРІ очільник «БПП «Солідарність» у Коломиї Любомир Жупанський спростував звинувачення: «А для чого мені це робити? Щоб привернути увагу до Юлії Тимошенко? Це було б політтехнологічно неправильно».

Як повідомила ОПОРІ Ірина Зелінська, тимчасово виконуюча обов'язки начальника управління превентивної діяльності ГУНП області, поліція по цьому факту зареєструвала повідомлення і розпочала перевірку.

Також на сторінці «Коломийської міської організації ГО «Батьківщина Молода» з'явився допис про те, що інформація про платний мітинг, організований начебто на підтримку Юлії Тимошенко, неправдива. «У зв'язку з останньою інформацією, що виставлена у мережі Facebook «про підкуп учасників зустрічі з кандидатом у Президенти Тимошенко Юлією Володимирівною, офіційно повідомляємо: «ВО «Батьківщина» не оплачує участь у мітингах чи громадських заходах! Будь-яке волевиявлення громадян у місті Коломия є повністю їх особистою думкою, просимо поважати жителів нашого міста та не надавати не правдивої пропагандистської інформації». Із повагою, ВО «Батьківщина», - йдеться у дописі.

14.02.19 Ivano Frankivshchyna Na fejkovyj proeplachenyj mityng zgolosylys pryjty desiatky liudej2.jpg

Як зауважує Богдан Морикіт, цей факт можна розцінювати як прояв «чорного піару». «Зважаючи на те, що аудиторія соцмереж не завжди тяжіє до перевірки правдивості оприлюдненої там інформації, це повідомлення могло мати вплив на формування негативного ставлення до публічного заходу, організованого кандидатом на пост Президента України. Крім того, активне використання соцмереж у агітаційних і контрагітаційних цілях під час цієї виборчої кампанії може свідчити про зростання ролі соцмереж у виборчому процесі», - наголосив Богдан Морикіт.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Богдан Морикіт, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Івано-Франківській області
тел.: +380(97) 889 59 38