Спостерігачі ОПОРИ на Херсонщині впродовж лютого 12 разів викликали поліцію щодо можливого порушення виборчого законодавства. Усі випадки були пов’язані з порушенням правил ведення агітації в зовнішній рекламі у восьми кандидатів в Президенти. 

Усі звернення стосувались зовнішньої реклами кандидатів в Президенти, а саме розміщення білбордів без вихідних даних та зіпсованої зовнішньої реклами, що розміщувалась на білбордах та сітілайтах.

В обласному центрі спостерігачі ОПОРИ звернулися до поліції 4 рази та по 1 разу в містах Нова Каховка, Скадовськ, Генічеськ, Олешки та в селах Широка Балка, Іванівка, Новотроїцьке.

Загалом по області була зафіксована зовнішня реклама без вихідних даних кандидатів в Президенти Юлії Тимошенко (ВО «Батьківщина»), Олега Ляшка (Радикальна партія), Іллі Киви (Соціалістична партія України), Олександра Шевченка (УКРОП), Ігоря Шевченка (самовисування), Андрія Садового («Об’єднання «Самопоміч»), Анатолія Гриценка («Громадянська позиція»), Юрія Бойка (Опозиційна платформа «За життя»).

Як повідомляє відділ комунікації поліції Херсонської області, станом на 19 лютого в підрозділах поліції Херсонщини зареєстровано 49 повідомлень щодо можливих порушень вимог виборчого законодавства. 18 інформацій підтвердилися. За вказаними фактами поліцейські склали 25 адміністративних протоколів. 26 повідомлень не підтвердилися. Ще за 3 фактами проводиться перевірка.

«Переважна більшість повідомлень стосуються порушень вимог ст.212-13 КУпАП «Виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск». За даними фактами складено 22 адміністративних протоколи. Ще 2 адмінпротокола були складені за розміщення агітаційних матеріалів у непризначених для цього місцях. Один протокол складений за дрібне хуліганство у відношенні чоловіка, який намагався замалювати біл-борд із зображенням кандидата в президенти України», – йдеться в повідомленні

Відповідно до частини 3 статті 59 Закону «Про вибори Президента України» друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання відповідно кандидата на пост Президента України або партії, яка висунула кандидата на пост Президента України, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Згідно з частиною 16 статті 64 цього ж Закону, забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Відповідно до частини 2 статті 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб –  від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Максим Єлігулашвілі, координатор довготермінового спостереження Громадянської мережі ОПОРА в Херсонській області
тел.: 066 62 44077
Громадянська мережа ОПОРА в Херсонській області