Громадянська мережа ОПОРА представляє дайджест основних подій у 201 громаді, де 29 жовтня проходять вибори депутатів та місцевих голів.

Відсутність належного матеріально-технічного забезпечення

Закарпатська область

Дільничні виборчі комісії Баранинської об'єднаної територіальної громади не забезпечені належною кількістю стаціонарних та переносних виборчих скриньок. У селі Холмці, де працює середня дільниця, встановлено дві стаціонарні скриньки. У селі Довге Поле, де розміщена мала дільниця, встановлена одна стаціонарна скринька. На усіх ДВК знаходиться по одній переносній скриньці для бюлетенів. На виборчій дільниці (великій) села Баранинці встановлено три стаціонарні скриньки.

Сумська область

На середній дільниці № 590428 у с. Хухра є всього дві скриньки для голосування, хоча їх має бути чотири. Голова ДВК Наталія Мусій розповіла, що на засіданні комісії вирішили, що двох скриньок достатньо. Вона також повідомила, що на ранковому засіданні запломбували дві скриньки із трьох, які надійшли на їхню дільницю. Третя незапломбована і, відповідно, без контрольного талона, стоїть у тому приміщенні, де перебуває поліцейський. Аналогічна ситуація із переносними скриньками: з двох запломбована і буде використовуватися для голосування тільки одна, друга стоїть поруч із незапломбованою стаціонарною скринькою.

У с. Кам'янецьке на дільниці № 590662 є лише одна скринька для голосування. Дільниця мала і тут, згідно з вимогами Закону, має бути дві скриньки. За словами членів комісії, в Тростянецькій міській виборчій комісії їм сказали, що оскільки приміщення дільниці невелике, вистачить однієї скриньки.

У селищі Дубов'язівка Конотопського району на дільниці № 590173, яка також є середньою, наявні лише дві скриньки для голосування. Зазначимо, що ця дільниця запрацювала на годину раніше: тут забули про переведення годинників, і майже всі члени ДВК прийшли на роботу на годину раніше, тож почали засідання о 6:15. Про переведення годинників та їхню помилку комісії повідомив один зі спостерігачів, який прийшов якраз перед тим, як члени комісії хотіли о 7 годині ранку відчиняти двері дільниці для виборців.

Тернопільська область

На семи виборчих дільницях спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували недостатню кількість скриньок для голосування. У селі Калинівка Зборівського району на ДВК № 610470 (мала виборча дільниця) встановлено одну велику та одну малу виборчі скриньки. У селі Метенів Зборівського району ДВК № 610441 (мала виборча дільниця) має лише одну стаціонарну та одну переносну виборчі скриньки. У місті Хоростків на ДВК №610236 (середня дільниця) у приміщені для голосування наявні чотири стаціонарні скриньки та одна переносна скринька для голосування виборців за місцем перебування. У селі Хоростець Козівського району на ДВК № 610502 (мала виборча дільниця) наявна одна стаціонарна та дві переносні виборчі скриньки. У місті Ланівці ДВК № 610642 (середня виборча дільниця) має чотири стаціонарні виборчі скриньки та дві переносні, при цьому одна з переносних виборчих скриньок не була опломбована та фактично не використовується для голосування. У селі Погрібці Зборівського району на малій ДВК № 610469 є лише одна стаціонарна та одна переносна виборча скринька. У селі Юськівці Лановецького району на ДВК № 610662 (середня виборча дільниця) в наявності дві переносні і лише три стаціонарні виборчі скриньки.

Донецька область

У селі Андріївка Слов’янського району для трьох округів надрукували недостатню кількість бюлетенів для голосування. У ДВК № 140460, що в с. Андріївка Слов’янського району Андріївської ОТГ, на Донеччині для трьох округів надрукували недостатню кількість бюлетенів для голосування за кандидатів у депутати. На 3-му окрузі мало бути 115 бюлетенів, на 4-му – 117, на 5-му – 116. Всюди не вистачає по одному бюлетеню. Така ж ситуація й з бюлетенями для голосування за кандидатів на посаду голови – мало бути 681, але також бракує одного бюлетеня.

Помилки у бюлетенях

Чернігівська область

На виборчій дільниці в селі Обичів Прилуцького району Чернігівської області у виборчих бюлетенях було відсутнє прізвище кандидата в депутати по виборчому округу №12 Малодівицької об’єднаної територіальної громади Харченка В. В. Через помилку у виборчих бюлетенях процес голосування було призупинено, комісія прийняла рішення про передрук бюлетенів. Через півтори години, об 11:30, комісія отримала нові бюлетені, в яких були прізвища всіх кандидатів, та продовжила виборчий процес.

Харківська область

На ДВК № 630334 у виборчому бюлетені з виборів депутатів до Малоданилівської об’єднаної територіальної громади по виборчому округу № 16 неправильно вказано ім’я кандидатки: замість Катерини Кортік у бюлетені надруковано Тетяна Кортік.

Вінницька область

На ДВК № 050157, що знаходиться в с. Лука-Мелешківська, виявили, що в бюлетенях по виборчому округу № 2 не було прізвища одного з кандидатів у депутати. Ним виявилася Валентина Бевз, кандидатка у депутати від політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина». Члени ДВК повідомили голову ТВК та склали акт з приводу цього випадку. Територіальна виборча комісія вирішила додрукувати коректні бюлетені. Процес голосування не було припинено.

Голосування без паспортів 

Сумська область

На дільниці № 590662 (с. Кам'янецьке) спостерігач ОПОРИ зафіксував аж сім спроб проголосувати без паспорта. Після зауваження, яке спостерігач зробив голові ДВК, вона оголосила всій комісії не видавати бюлетені особам без паспортів.

Полтавська область

На ДВК № 530624 Драбинівської об’єднаної територіальної громади спостерігач ОПОРИ зафіксував, що члени комісії хотіли видати бюлетень чоловіку, котрий не пред’являв документ, що засвідчує особу. Коли спостерігач ОПОРИ запитав у виборця, чи є в нього паспорт, той повідомив, що документ знаходиться вдома. Після цього комісія не видала виборчий бюлетень. Через кілька хвилин інцидент повторився – до дільниці прийшло двоє осіб: чоловік пред’явив паспорт, а жінка отримала бюлетень та проголосувала без документа. На зауваження спостерігача, що видача бюлетеня без документа, який засвідчує особу громадянина, є порушенням виборчого законодавства та несе кримінальну відповідальність, голова ДВК повідомив, що й надалі комісія буде проводити видачу бюлетенів виборцям без паспортів, так як село Крута Балка мале і вони знають всі один одного.

Чернівецька область

ДВК № 730208 у Кіцманській ОТГ вирішила видавати виборцям бюлетені без паспортів, але спостерігачі повідомили комісії, що це є порушенням виборчого законодавства, після чого члени комісії відмовились від цієї ідеї.

У Острицькій ОТГ ДВК № 730058 дозволила виборцям голосувати за водійськими посвідченнями. Голова комісії Лілія Бодраш по-своєму потрактувала закон, вирішивши, що водійські права посвідчують особу.

Волинська область

У селі Галинівка (Оваднівська сільська громада) на дільницю № 070017 масово приходять виборці без паспортів і просять видати їм бюлетені. Дільнична виборча комісія не вбачає у цьому великої проблеми і прийняла неформальне рішення видавати бюлетені таким виборцям. Крім того, ДВК опитала спостерігачів, чи не проти вони того, що комісія буде видавати виборцям бюлетені без пред’явлення ними документа, що посвідчує особу. Усі присутні спостерігачі, окрім офіційного спостерігача від ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», також не вбачають у цьому жодного порушення.

Підвіз виборців

Сумська область

На вулицях міста Буринь (Буринська міська ОТГ) спостерігачі ОПОРИ виявили розклеєні оголошення, в яких невідомі доброчинці пропонували виборцям безкоштовно підвозити їх до виборчих дільниць. Як повідомили в поліції, оголошення розмістили два таксисти, які хотіли заробити на виборах. За вказаним телефонним номером чоловік сказав, що є добровольцем, прихильником одного з кандидатів і хоче просто допомогти виборцям. Спостерігачі ОПОРИ звернулися до поліції з проханням розібратися в цій ситуації. Як повідомили в поліції, оголошення розмістили два таксисти, які хотіли заробити на виборах. Принаймні таке пояснення вони дали правоохоронцям

Запорізька область

У селі Охрімівка Кирилівської ОТГ зафіксовано підвіз виборців до дільниці №230619. За словами однієї з пасажирок і водія автобуса, підвіз організовано Кирилівською селищною радою з метою доставки на виборчу дільницю. Подібний інцидент зафіксовано і в смт Якимівка на виборчій дільниці № 230601.

Невідомі особи на виборчих дільницях

Донецька область

На ДВК № 140055 (Бахмутський р-н, Званівська ОТГ, с. Верхньокам’янське) приходило спочатку два чоловіка, а пізніше ще один з однаковим проханням – показати їм у списках виборців тих, хто ще не проголосував. Всі вони представлялися кандидатами у депутати до цієї ОТГ, проте своїх прізвищ не називали.

Дільнична комісія надавати такі дані відмовилася. 

Волинська область

Голова територіальної виборчої комісії повідомила спостерігачам ОПОРИ, що у приміщення дільничних виборчих комісій приходить невідома особа, яка не є суб’єктом виборчого процесу на перших виборах у цій громаді. До того ж ця людина дає вказівки дільничним виборчим комісіям щодо їхньої роботи. Голова Цуманської селищної виборчої комісії викликала на одну з цих дільниць поліцію. Правоохоронці зафіксували факт, встановили особу чоловіка та склали адміністративний протокол. Чоловіка, який заважав роботі виборчих комісій, вилучили з дільниці.

Херсонська область

Біля ДВК № 650532 у селі Ювілейне Ювілейнівської ОТГ утворилось два окремих скупчення невідомих людей з автомобілями. Одна група невстановлених осіб – люди в мілітарі-одязі, які на словах представляються учасниками АТО, друга – молоді хлопці в спортивному одязі. Спостерігач ОПОРИ зафіксував, що ці два скупчення людей не контактують між собою і стоять осторонь.