18 грудня 2016 року відбувається голосування на перших місцевих виборах  у 144 об’єднаних територіальних громадах. За результатами голосування буде обрано 76 сільських голів, селищних голів - 46, міських голів - 21, а також відповідні місцеві ради та 1 старосту.

Варто зазначити, що о 07:15 розпочинається підготовче засідання дільничних виборчих комісій. А саме голосування відбувається з 08:00 до 20:00.

Протягом останніх двох місяців Громадянська мережа ОПОРА провадить кампанію спостереження за першими місцевими виборами в об’єднаних громадах. Дозвіл ЦВК мати офіційних спостерігачів на цих виборах Мережа отримала 7 листопада 2016 року. Статус офіційного спостерігача дозволяє право присутності на засіданнях виборчої комісії, право підпису на протоколах та отримання їхньої копії, право на оскарження порушення виборчого законодавства до відповідних виборчих комісій або суду.

Нагадаємо, що проведення цих виборів є заключним етапом об’єднання територіальних громад і набуття повноважень новими органами самоврядування.

Загалом, агітаційна активність місцевих організацій політичних партій та кандидатів  на перших місцевих виборах 18 грудня не була високою.  Втім, конкурентність виборчого процесу є вищою у міських об’єднаних територіальних громадах і доволі слабкою на рівні сіл та селищ. Зауважимо також, що на перших місцевих виборах у об’єднаних територіальних громадах не вдалося повністю запобігти зловживанням адміністративними ресурсами та використанню кандидатами місцевих програм розвитку у виборчих інтересах. Крім цього, посадові особи органів влади залучалися в окремих громадах до агітації на користь конкретних кандидатів, що у низці випадків мало ознаки зловживання адміністративним ресурсом.

Громадянська мережа ОПОРА звертає увагу на нестабільну організацію виборчого процесу у Миколаївській міській об’єднаній громаді (Донецька обл.), враховуючи проведення перших засідань ДВК лише 14 грудня. Політичні суб’єкти мають утриматись від будь-яких спроб дестабілізувати організацію голосування та роботи виборчих комісій, а правоохоронні органи та ЦВК в межах повноважень зобов’язані запобігти  ризикам зриву голосування.

Як було зафіксовано спостерігачами ОПОРИ, значна частина виборчих комісій, насамперед ДВК, мають незадовільне матеріально-технічне забезпечення та здійснюють повноваження у неналежних приміщеннях.

Оскільки ОПОРА ставить перед собою завдання не лише надати об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також попередити вчинення порушень виборчого законодавства, активісти Мережі рекомендують правоохоронним органам вживати належних профілактичних заходів й оперативно запобігати виборчим зловживанням і явним порушенням виборчого законодавства під час голосування,  підрахунку голосів та на етапі встановлення результатів виборів. Закликаємо Центральну виборчу комісію у межах законодавства забезпечити більш дієвий контроль за діяльністю територіальних виборчих комісій та здійснювати міри реагування у разі дестабілізації їхньої роботи.

Нагадаємо, що спостереження ОПОРИ за першими місцевими виборами у об’єднаних територіальних громадах 11 грудня 2016 року виявило низку порушень виборчого законодавства, однак вони не мали системного характеру. Переважна більшість була пов’язана з незадовільним рівнем компетентності членів виборчих комісій, недоліками у організації виборів та їх матеріально-технічному забезпеченні, низькою поінформованістю про законодавчі обмеження та процедури. 

Нагадуємо всім учасникам виборчого процесу, що видача чи отримання бюлетеня без пред’явлення паспорта чи видача бюлетеня особі, яка не має права його отримувати, для порушників може закінчитись штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років. Винесення виборчого бюлетеня за межі приміщення для голосування кваліфікується як приховування бюлетеня, що тягне за собою аналогічну відповідальність. Також штрафом 1700 – 5100 грн або виправними роботами до 2 років, або обмеженням волі до 3 років карається видача одному виборцю більше ніж одного бюлетеня чи голосування виборцем більше один раз. Якщо вищезазначені правопорушення вчиняються повторно або за попередньою змовою, то за них передбачене позбавлення волі на строк від 5 до 7 років.

Окрім того, зауважимо, що заповнення печаткою ДВК і підписами членів ДВК протоколів про підрахунок голосів заздалегідь, тобто до завершення процедури підрахунку голосів, як і «уточнення» протоколів про підрахунок голосів не на засіданні ДВК, а членами ДВК, які транспортують виборчу документацію до відповідних ТВК, кваліфікуються як фальсифікація виборчої документації. Такі дії тягнуть за собою позбавлення волі на строк від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років. Під час транспортування виборчої документації печатка дільничної виборчої комісії повинна зберігатися у сейфі у приміщенні відповідної виборчої комісії.

Звертаємо вашу увагу, що інформацію про зафіксовані порушення під час виборчої кампанії, зокрема і в день голосування, ОПОРА оперативно оприлюднює на сайті (oporaua.org), у соціальних мережах Facebook (www.facebook.com/cn.opora), Twitter (twitter.com/opora).

Закликаємо громадян не залишатися байдужими до прозорості виборчого процесу. У разі виявлення порушень звертайтесь за телефоном гарячої лінії ОПОРИ: (044) 591 44 44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора). Також пропонуємо скористатися однією з наших розробок – мобільним застосунком «Місцеві вибори», який має низку зручних інструментів якісного моніторингу виборів для спостерігачів, журналістів і активних виборців: Закон «Про місцеві вибори»; посібник спостерігача за виборами; зручний класифікатор виборчих порушень та опис покарань; бланки актів, скарг і заяв щодо виборчих порушень з інструкцією по заповненню.

19 грудня, у день після голосування, об 11:30 в інформаційному агентстві «УНІАН» (м. Київ, вул. Хрещатик, 4) ОПОРА оприлюднить попередні висновки спостереження за днем голосування та етапом підрахунку голосів.

Нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про місцеві вибори» у міських громадах вибори до рад відбуваються в багатомандатному виборчому окрузі за пропорційною виборчою системою за виборчими списками місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами. Водночас вибори міського голови у громадах,  голосування у яких відбувається 18 грудня 2016 р., проводяться за мажоритарною системою відносної більшості і не потребуватиме повторного голосування. У сільських, селищних ОТГ вибори до рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія громади. А голови таких громад – за мажоритарною системою відносної більшості.

Також ви можете ознайомитись з проміжними звітами ОПОРИ щодо спостереження за виборчим процесом перших місцевих виборів у об’єднаних територіальних громадах:

Веб-сайт | Фейсбук Твіттер

(#вибори16; #elect_ua; #opora; #опора)

Довідково:

Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за першими виборами в об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться 11 та 18 грудня 2016 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.