Протягом дня голосування на Черкащині спостерігачі громадянської мережі ОПОРА фіксували порушення на території області та реагували на повідомлення про можливі порушення.

Зокрема, в числі найбільш масових порушень – голосування без паспорта. До прикладу, такі інциденти були зафіксовані спостерігачами в селах Пединівка (дільниця №710157, Звенигородський район), Шестеринці (№710433, Лисянський район), Петрушки (№710379, Корсунь-Шевченківський район). Окрім того, на дільниці №710742 в селі Головківка (Чигиринський район) чоловік проголосував, пред’явивши ксерокопію паспорта. Зазначимо, що перелік документів необхідних для голосування вказано в частині 2 статті 2 ЗУ «Про вибори Президента Україна».

У Черкасах на дільниці 711053 18-річна дівчина не змогла проголосувати, бо була відсутня в списку виборців. На дільниці №710439 у Маньківці виборець порушив таємницю голосування, оскільки вирішив заповнити бюлетень за межами кабінки.

У Черкасах омбудсмена із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРИ в Черкаській області Тараса Щербатюка не допускали на спецдільницю в обласній лікарні. Голова ДВК запропонував спостерігачам проголосувати за його допуск. Омбудсмен роз’яснив присутнім норми законодавства, після чого був допущений на дільницю.

Спостерігачі ОПОРИ повідомляють, що у селі Дубова Уманського району чоловік з ознаками алкогольного сп’яніння влаштував дебош на дільниці, оскільки члени комісії не давали йому проголосувати без документів. На місце була викликана поліція.

Окрім того, на дільницях у Черкасах та в Уманському районі інформували про випадки фотографування бюлетеня.

Загалом спостерігачі ОПОРИ відзначають проблеми із матеріально-технічним забезпеченням дільниць. Зокрема, недостатню кількість скриньок, кабінок, неналежна площа дільниці. Подекуди відсутні інформаційні пакети мажоритарників.

Також спостерігачі ОПОРИ реагували на повідомлення про можливі порушення виборчого законодавства, що протягом дня надходили до організації.

Наприклад, один з кандидатів в народні депутати по 195 виборчому окрузі звернувся до ОПОРИ із повідомленням про можливий підкуп виборців, що нібито відбувався на дільницях в місті Черкаси. Спостерігачі ОПОРИ перевірили інформацію, і вона не була підтверджена. У обласній газеті «Нова Доба» повідомили про підготовку до можливого підкупу виборців по округу №196 у Шполі. Спостерігачі ОПОРИ перевірили цю інформацію: підстави для подальшого реагування не були виявлені.

«Наразі наші спостерігачі не фіксували системних чи грубих порушень виборчого законодавства, що могли суттєво вплинути на результати голосування. День голосування минув досить спокійно. У ці хвилини вже триває підрахунок голосів на дільницях. На деяких ОВК вже розпочався прийом виборчої документації від ДВК. Спостерігачі уже повідомляють про перші порушення. Зокрема, на ОВК 199 прибувають ДВК з незапакованими пакетами з виборчою документацією. Також деякі ДВК датують свої протоколи 22 липня», - коментує координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області Захар Колісніченко.

Нагадаємо, зранку спостерігачі ОПОРИ фіксують поодинокі випадки присутності сторонніх осіб на дільниці, голосування без документа, фотографування бюлетенів, порушення таємниці голосування тощо.

За коментарями звертайтеся:

Захар Колісніченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області

тел.: 0972303533

e-mail: cherkasy@opora.org.ua

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)