У Житомирській області у день голосування 21 липня  Громадянська мережа ОПОРА  проводитиме паралельний підрахунок голосів, який здійснюватимуть близько 100 спостерігачів. У межах всеукраїнської статистичної вибірки представники ОПОРИ відстежуватимуть проведення ранкового засідання, весь процес голосування, процедуру підрахунку голосів. За місяць виборчої кампанії в регіоні зафіксовані масові випадки «чорного піару» проти кандидатів, розміщення агітації без вихідних даних та безкоштовні  концерти  і  фестивалі з подарунками, організовані кандидатами чи їхніми представниками.

Про це представники ОПОРИ розповіли 18 липня під час пресконференції: «Житомирщина напередодні  виборів: зафіксовані порушення, активність кандидатів та особливості дня голосування».

Координатор громадського спостереження Громадянської мережі ОПОРА у Житомирській області Тарас Чмут розповів, що в день голосування в області працюватимуть близько 100 короткотермінових спостерігачів мережі ОПОРА.

«У межах всеукраїнської вибірки в Житомирській області, у всіх шести округах, працюватимуть наші короткотермінові спостерігачі. ДВК, де ми будемо – рандомні та різні, в основному це малі сільські дільниці, хоча, звісно, будемо й у великих містах. З 7 ранку і до встановлення підсумків голосування, наша команда буде як фіксувати виявлені порушення, що стосуються виборчого процесу, так і збирати фактичні цифри голосів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. Спостереження щодо кандидатів у одномандатних виборчих округах буде відбуватися лише у форматі безпосереднього спостереження на дільницях за процесом, без проведення паралельного підрахунку. Також у кожному з округів будуть мобільні команди, які за потреби оперативно реагуватимуть на локальні проблеми та ситуації», – розповів Тарас Чмут. 

За його словами, з кінця червня і протягом липня кандидати в народні депутати активізували свою роботу у вигляді організації безкоштовних концертів та фестивалів за участю відомих гуртів та співаків, з подарунками та частуваннями. Також ОПОРА фіксує випадки «чорного піару» проти кандидатів.

«Традиційним під час виборчої кампанії є розміщення друкованої агітаційної продукції, яка не містить вихідних даних. Спостерігачі ОПОРИ написали близько 50 заяв до поліції. Також масово фіксуємо поширення газет та листівок з ознаками «чорного піару» проти кандидатів. Наприклад, у ВО №64 (м. Коростень): людям у поштові скриньки розносили такі газети і розкидали по вулицях. Кандидати активно організовували різні концерти, фестивалі, тематичні дні під, час яких виборцям роздавали безкоштовно їжу, солодощі та різні послуги. 10 липня один з кандидатів організував для житомирян безкоштовний проїзд у трамваях. Кандидати встановлюють дитячі майданчики нібито від іменних благодійних фондів чи за кошти державної субвенції, проводять зустрічі з трудовими колективами, дарують подарунки», – розповів Тарас Чмут.  

Серед основних ризиків у день голосування обласний координатор вбачає – процедурні порушення членами виборчих комісій, голосування без документів чи за іншу особу та агітація, як у день тиші так і день голосування. Також, спостерігачі будуть перевіряти матеріально-технічне забезпечення дільничних виборчих комісій.

«Точно варто очікувати процедурних порушень що стосується вечірнього засідання та підрахунку голосів. У сільській місцевості популярним є голосування за іншу особу та без документів, мовляв «всі всіх знають». Імовірніше за все десь буде виявлена не знята агітація. Часу на належну організацію та проведення позачергових виборів народних депутатів було вкрай обмаль. Якісна робота членів  виборчих комісій – запорука спокійних виборів у регіоні. Саме від того, наскільки комісії фахові, залежить, чи будуть складнощі у виборчому процесі та у спостерігачів. Під час кампанії вже була ситуація, коли в ОВК не отримали 59 печаток ДВК, які загубилися після передачі на зберігання по завершенню парламентських виборів у 2014 році. 9 знайшлися після публікації інформації в ЗМІ. Ці печатки визнані недійсними та виготовлені дублікати», – зазначив Тарас Чмут.

Також він закликав виборців повідомляти про виявлені порушення до поліції, або представникам ОПОРИ.

Начальник Головного управління Національної поліції у Житомирській області Вячеслав Печененко розповів про зареєстровані заяви про порушення виборчого законодавства, готовність та особливості роботи  правоохоронців  у день голосування.

«Ці вибори у нас характеризуються значно більшою кількістю порушень виборчого процесу. Про це говорять цифри, які на даний час зафіксовані. На сьогоднішній день зареєстровано 111 повідомлень про порушення виборчого процесу. По цим повідомленням відкрито вже 9 кримінальних проваджень, це в основному підкуп виборців, хуліганські дії і, відповідно, за цими статтями Кримінального кодексу вже буде кримінальна відповідальність. Кожного дня ми реєструємо від 7 до 10 порушень практично на всіх виборчих округах  і вони в основному стосуються порушень ведення агітації, піару та антипіару, практично всі кандидати опускаються до чорних і брудних технологій», – розповів Вячеслав Печененко.

Начальник поліції області також зазначив, що на всіх дільницях округу вже чергують працівники поліції. У день голосування буде забезпечено правопорядок, чергуватимуть слідчо-оперативні групи. 

Результати спостереження в день голосування представники ОПОРИ оприлюднять 22 липня о 12.00 під час  пресконференції.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Чмут, координатор спостереження ОПОРИ за виборами в Житомирській області
тел.: +38098-829-62-64
Ірина Кирилович
Комунікаційниця ОПОРИ в Житомирській області

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.