Протягом 24-26 червня спостерігачі ОПОРИ двічі звертались в поліцію щодо поширення друкованих агітаційних матеріалів без вихідних даних. Факти поширення агітації, які можуть містити ознаки порушення виборчого законодавства були зафіксовані у одномандатних виборчих округах 46 (центр м. Бахмут) та №49 (центр м Костянтинівка). Раніше щодо подібних випадків, які стосуються інших суб’єктів виборчого процесу в інших округах Донецької області спостерігачі вже звертались до поліції.

У Бахмуті, 24 червня, спостерігачка ОПОРИ зафіксувала білборд, який містив зображення та ім’я чинного народного депутата і кандидата в депутати Костянтина Матейченка (балотується шляхом самовисунення у виборчому окрузі №46) та не містив, передбачених виборчим законодавством, відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Щодо цього факту спостерігачка звернулась до поліції.

Щодо аналогічного порушення у одномандатному виборчому окрузі №49 спостерігачка ОПОРИ звернулась до поліції 25 червня. Декілька білбордів з ознаками порушення були розташовані у місті Костянтинівка. На носіях зовнішньої реклами було розміщено зображення та ім’я кандидата Валерія Гнатенка (балотується у виборчому окрузі №49 від Опозиційної платформи — За життя), де так само, як і у вищезгаданому випадку, матеріал не містив передбачених законом відомостей.

Частиною 7 статті 69 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. А частина 23 статті 74 цього закону прямо забороняє виготовлення і розповсюдження друкованих матеріалів агітації без вищезазначених відомостей.

«Такі факти з ознаками порушення протягом цієї кампанії нашими спостерігачами фіксувались не одноразово. Щодо них моїми колегами близько десятка разів звертались у поліцію. Події такого типу мають ознаки адміністративного правопорушення, за що передбачена відповідальність за статтею 212-13 КУпАП. Залежно від обставин це може бути накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян» – розповідає координаторка спостереження ОПОРИ за виборами у Донецькій області.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Громадське спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради на підконтрольній Україні території Донецької області здійснює ГО «Точка доступу» в рамках загальнонаціональної кампанії Громадянської мережі ОПОРА.