У першому півріччі 2019 року Хмельницька область на здійснення заходів із соціально-економічного розвитку отримала 136 субвенцій на загальну суму 31,919 млн грн. Як свідчить дослідження ОПОРИ, найбільше коштів дісталося бюджету міста Хмельницького (округ №187) та обласному бюджету, водночас до виборчого округу №193 від початку року субвенції не надходили.

Відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України «Деякі питання розподілу у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій» від 23 січня 2019 р. №39-р та від 5 червня 2019 р. №365-р з Державного бюджету України в місцеві було скеровано майже 2 млрд грн, а саме 1 млрд 815 млн 657 тис. грн. Із цих грошей Хмельниччина отримала 136 субвенцій, сума яких становить 31,919 млн грн.

Найбільше коштів дісталося бюджету м. Хмельницького, що розташований у виборчому окрузі №187, а найменше – населеним пунктам у виборчому окрузі №190. При цьому в округ №193 державні субвенції у цьому році ще не надходили.

Бюджет міста Хмельницького, який належить до одномандатного виборчого округу №187 (народний депутат Сергій Мельник), від початку року отримав дві субвенції загальною сумою 10,818 млн грн: 8,818 млн грн на будівництво другої черги водогону від с. Чернелівки Красилівського району до м. Хмельницького та 2 млн грн на покращення матеріально-технічної бази Хмельницької міської лікарні (придбання медичного обладнання для «Центру інсульту»).

Крім того, ще 4,5 млн грн надійшло до обласного бюджету: на капітальний ремонт покриття в легкоатлетичному манежі Хмельницького обласного центру фізичного виховання учнівської молоді; придбання апарату ультразвукової діагностики для Хмельницької обласної психіатричної лікарні № 1 у с. Скаржинцях; закупівлі денсіометра рентгенівського для Хмельницька обласної лікарні.

На виборчий округ №188 (народний депутат Сергій Лабазюк) від січня цього року було скеровано 20 субвенцій на суму 2 млн грн. Здебільшого гроші призначалися для капітальних ремонтів у навчальних закладах, сільських клубах, для ремонтів мереж вуличного освітлення, придбання обладнання для спортивних, музичних шкіл, закладів охорони здоров’я тощо.

Найбільше коштів у розрізі округу надійшло до бюджету Гвардійської сільської об’єднаної територіальної громади для капітального ремонту мережі вуличного освітлення (180,886 тис. грн). Найменшу субвенцію (8 тис. грн) було спрямовано в бюджет Чорноострівської селищної ОТГ на придбання обладнання та предметів довгострокового користування місцевої районної лікарні № 2.

Виборчий округ №189 (народний депутат Андрій Шинькович) отримав минулого року з Держбюджету 100 субвенцій, які в сумі становлять 5,538 млн грн. Тематика потреб різноманітна: придбання мультимедійного обладнання та комп’ютерної техніки, меблів, дитячих майданчиків для навчальних закладів, обладнання для закладів охорони здоров’я, музичної апаратури для сільських клубів; будівництво мереж водопостачання, будинку культури в смт Теофіполі; капітальні ремонти у навчальних, медичних закладах, бібліотеках; виготовлення проектно-кошторисної документації для будівництва та ремонтних робіт; зміцнення матеріально-технічної бази пожежної команди; модернізація системи опалення в навчальному закладі та інші.

Максимальну суму субвенції, що надійшла в округ (454 тис. грн), було спрямовано на купівлю комп'ютерної техніки в Нетішинський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа I-II ступенів та ліцей». Найменшу субвенцію (2 тис. грн) виділили для придбання друкувального пристрою для Лисогірської загальноосвітньої школи I-II ступенів.

У виборчий округ №190 (народний депутат Роман Мацола) у цьому році скерували дві субвенції, загалом 800 тис. грн. Кошти отримали бюджети м. Славути (290 тис. грн на реконструкцію об’єктів шляхом впровадження систем відеоспостереження) та Понінківської селищної ОТГ (510 тис. грн на капітальний ремонт Понінківського дошкільного навчального закладу № 1 «Зірочка»).

6 субвенцій сумою 6 млн грн було виділено нинішнього року на виборчий округ №191 (народний депутат Віктор Бондар). Призначені кошти на реконструкцію каналізаційних очисних споруд в м. Старокостянтинові (максимальна сума субвенції – 2 млн грн), капітальний ремонт дитсадка та школи, розробку проектно-кошторисної документації з реконструкції напірного колектора, реконструкцію теплових мереж, а також вуличного освітлення в с. Пирогівка Віньковецького району (на це скеровано найменшу суму субвенції –196,119 тис. грн).

До виборчого округу №192 (народний депутат Олександр Герега), з Державного бюджету України скеровано три субвенції на суму 2,263 млн грн – усі до бюджету Дунаєвецької міської ОТГ: на реконструкцію очисних споруд та напірного колектора (2 млн грн), капітальні ремонти будівель Залісецького НВК (130 тис. грн) та Чаньківського ДНЗ «Сонечко» (133 тис. грн).  

Виборчий округ №193 (народний депутат Володимир Мельниченко) згідно із зазначеними вище розпорядженнями Кабміну не отримував державних субвенцій у 2019 році.

Дослідження, яке з року в рік проводить ОПОРА, показує, що левова частка державних коштів витрачається на дрібні й несуттєві придбання на кшталт принтерів чи спортивного інвентаря для навчальних закладів. При цьому поза увагою залишаються насправді важливі інфраструктурні проєкти, які могли б забезпечити сталий розвиток. Ще однією проблемою непрозорого та незрозумілого розподілу державних субвенцій, особливо напередодні парламентських виборів, є акцентування депутатами-мажоритарниками на своїй причетності до виділення коштів для власного піару. Нещодавно ОПОРА розповідала, як хмельницькі нардепи використовують тему залучення державних коштів на округи для самореклами.

Для забезпечення більш системного та рівномірного розподілу субвенцій на соціально-економічний розвиток окремих територій, а також для запобігання випадкам зловживання адмінресурсом під час загальнонаціональних виборів 2019 року ОПОРА підготувала та надіслала Кабінету Міністрів України детальні рекомендації, які, утім, фактично було проігноровано.

Про розподіл державних коштів між округами Хмельницької області у минулих роках ОПОРА писала у матеріалах «Субвенції-2017: на які потреби витрачали державні гроші на Хмельниччині» та «Шість із семи одномандатних виборчих округів Хмельниччини отримували державні субвенції у 2018 році».

Із повними дослідженнями ОПОРИ про розподіл державних субвенцій на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій між одномандатними виборчими округами в Україні можна ознайомитись тут: «Дослідження щодо розподілу державних субвенцій у 2016 році», «Дослідження щодо розподілу державних субвенцій у 2017 році», «Державні субвенції – 2018: гроші для громадян чи для депутатів?» та «Субвенції 2019: результати першого розподілу коштів».

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)