На Донеччині в період з 24 травня 2019 року і станом на 21 червня до Єдиного обліку територіальних підрозділів ГУНП в області зареєстровано 14 подій, пов’язаних з порушенням виборчого законодавства.

По 13 подіях триває перевірка і рішення не прийнято, відомості щодо однієї події розглянуто згідно із Законом України «Про звернення громадян» і надана відповідь заявнику. Відомостей в Єдиному реєстрі досудових розслідувань щодо порушень виборчого законодавства кримінального характеру в Донецькій області наразі немає.

Начальник ГУНП в Донецькій області Микола Семенишин у коментарі ОПОРІ повідомив: «З цих 14 порушень виборчого законодавства переважна більшість стосується розповсюдження агітаційних матеріалів без вихідних даних. Проводиться перевірка, за результатами якої ми приймемо відповідні рішення».

Координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Донецькій області зазначає: «Поширення друкованих агітаційних матеріалів без необхідних вихідних даних це найпоширеніше порушення, про яке повідомляють наші спостерігачі. Ця тенденція зберігається ще з попередніх виборів. Наразі спостерігачі ОПОРИ подали 9 заяв до поліції».

Частиною 7 статті 69 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.  Крім того, частина 23 статті 74 цього Закону прямо забороняє поширення друкованих агітаційних матеріалів без вищезазначених відомостей.

«Також хочу звернути увагу кандидатів та політичних партій, що з моменту набуття суб’єктності у виборчому процесі на них поширюється дія виборчого законодавства і друковані матеріали агітації мають відповідати його вимогам», – зауважує координаторка.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Громадське спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради на підконтрольній Україні території Донецької області здійснює ГО «Точка доступу» в рамках загальнонаціональної кампанії Громадянської мережі ОПОРА.