Напередодні голосування за кандидатів у народні депутати України в окрузі на Черкащині у соціальній мережі Фейсбук та у класичний друкованій формі (у вигляді паперової газети) фіксується реклама із ознаками так званого “чорного піару” на адресу двох кандидатів – кандидата-самовисуванця Владислава Голуба (1983 р.н.) та чинного міського голови Золотоноші, кандидата «Слуги народу» Віталія Войцехівського. Про це повідомляють представники Громадянської мережі ОПОРА у Черкаській області.

Від 6 жовтня серед мешканців населених пунктів 197 виборчого округу поширюється газета «Дзвін» під номером 1, яка містить дискредитаційні  матеріали стосовно кандидата-самовисуванця Владислава Голуба (1983 р.н.). Як зазначається у вихідних даних «Дзвін» - черкаська обласна громадсько-політична газета, яка видається із 2 лютого 1990 року. Наклад видання – 5000 примірників. Матеріали на всіх 5 сторінках стосуються Голуба та мають ознаки чорного піару: «Для чого Голуб знову прилетів на Черкащину?», «Про статки і «манатки», або як Голуб багатів за часи депутатства», «Владислав Голуб «купляє» виборців танцями, кульками та м’ячами» тощо. Частина із заміток мають автора.

Окрім того 23 вересня 2021 року була створена фейсбук-сторінка Дошка Ганьби, де поширюються публікації, із ознаками «чорного піару» щодо Віталія Войцехівського («Слуга народу»), яка ще й транслюється на рекламі. Відповідно до даних, які рекламодавець надав Facebook, оплачує рекламу — Дошка ганьби, сторінка віднесена до категорії Новини та ЗМІ, але зазначений сайт — недоступний. З часу створення сторінки до 18 жовтня на рекламу з цієї сторінки було витрачено 328 доларів. За цей час  було опубліковано 14 постів дискредитаційних постів, на кшалт: «Як з колектора у Золотоноші вкрали 12 мільйонів», «Який мер – такий і депутат», «Войцехівський - хамелеон!», «Велике крадівництво – на чому краде Войцехівський?». Окрім картинок та текстового супроводу до них на сторінці публікуються і відеоматеріали – наперед змонтовані відео. Наприклад, цей – із натяком на те, що кандидат підтримують нетверезі люди із непевним соціальним станом. На сторінці використовуються брендові кольори політичної сили «Слуга народу», яку представляє кандидат, та фрагменти його політичної реклами (зокрема, лозунги).

Матеріали газети «Дзвін»  та фейсбук-сторінки Дошка Ганьби містять ознаки агітації проти окремих кандидатів, проте не марковані як агітація та не оплачені з жодного виборчого фонду. Таким чином з яких джерел оплачується ця агітаційна продукція невідомо.

Нагадаємо, відповідно до частини 10 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України» забороняється розповсюдження завідомо недостовірних або наклепницьких відомостей про партію - суб'єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати, недостовірний або наклепницький характер яких встановлено у судовому порядку.

Крім того порушення правил фінансування передвиборної агітації може тягнути адміністративну відповідальність  за статтею 212-15 КУпАП.

За коментарями звертайтеся:
Захар Колісніченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області
тел.: 0972303533
email: cherkasy@opora.org.ua