Спостерігачі ОПОРИ моніторять процес встановлення результатів голосування у територіальних виборчих комісіях Сумщини. Зафіксовані випадки спроб заповнювати виборчу документацію безпосередньо у приміщеннях ТВК та наявність печаток ДВК, що є порушенням встановленої законодавством процедури.

Члени дільничної виборчої комісії № 590594 (виборча дільниця розташована по вулиці Робочій, 15Б, у селі Новоселиця Сумського району, зареєстровано 340 виборців) змогли передати виборчу документацію до Верхньосироватської ТВК лише з третьої спроби.

Ввечері, 26 жовтня, членам дільничної виборчої комісії у територіальній виборчій комісії вказали на недоліки у заповненні документації. Вони вирішили виправити помилки, відійшовши на мінімальну відстань від приміщення ТВК, де їх і зафіксував спостерігач ОПОРИ.

Відтак члени ДВК спробували дооформити документи безпосередньо у приміщенні ТВК. Після цього їм вказали, що всі виправлення мають вноситись повним складом комісії та у приміщенні відповідної виборчої дільниці. Крім того, печатка ДВК також має зберігатись на виборчій дільниці.

Зрештою, з третьої спроби, передача виборчої документації все-таки відбулась.

Нагадаємо, що спостерігачі ОПОРИ вже фіксували порушення процедури передачі документації на ТВК Сумщини: спроби дооформити протоколи підрахунку голосів безпосередньо у приміщенні Ковпаківської районної у місті Сумах ТВК, заклеювання пакетів, схожих на ті, в яких зберігається виборча документація, на підвіконні ТВК у Шостці та дозаповнення документації на Сумській міській ТВК.

Зауважимо, що відповідно до частини 7 статті 251 Виборчого кодексу України, перший і другий примірники протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі, а за наявності - і відповідні примірники протоколу з позначкою "Уточнений", акт про видачу копій протоколу, складений відповідно до частини дев’ятої цієї статті, запаковуються. На пакеті робиться напис "Протокол про підрахунок голосів", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. За частиною 10 вказаної статті, пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також (за наявності) окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії транспортуються до відповідної територіальної виборчої комісії.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 158-3 Кримінального кодексу України, підписання головою, заступником голови, секретарем, іншим членом виборчої комісії, комісії референдуму протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці або дільниці з референдуму, протоколу про підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу, округу з референдуму чи про результати виборів або референдуму до остаточного заповнення протоколу, а також підписання такого протоколу не на засіданні виборчої комісії або комісії з референдуму карається позбавленням волі на строк від двох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років.

 

За коментарями звертайтеся:
Ольга Коренєва, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Сумській області
тел.: (066) 931 23 56
e-mail: sumy@opora.org.ua

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)