В Харківській області спостерігачі ОПОРИ фіксують випадки переписування протоколів ДВК у приміщенні територіальної виборчої комісії, а також заповнення документів та проставляння печатки комісії використанням печатки у машині.

Так, у Куп’янській міській ТВК спостерігачі ОПОРИ зафіксували, як члени ДВК №630970 заповнюють протоколи у приміщенні ТВК. Після фіксації інциденту спостерігач викликав поліцію.

Заповнення протоколів не на засіданні комісії є кримінально караним діянням згідно зі статтею 158-3 Кримінального кодексу України. Якщо згідно з рішенням ТВК дільнична виборча комісія повинна скластити протокол з поміткою "Уточнений", то члени ДВК повинні повернутися на дільницю, скликати засідання і скласти протокол з поміткою "Уточнений" відповідно до вимог ч.8 ст. 254 Виборчого кодексу України.

Крім того, вранці біля будівлі Харківської міської ТВК спостерігач ОПОРИ зафіксував членів ДВК №631315, які у машині перероблювали виборчу документацію.

Ця ДВК – спецдільниця, яка розташована у ДЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина №13» Міністерства охорони здоров’я України.

Представник ОПОРИ зафіксував, що голова ДВК та ще декілька членів комісії проставляли на аркушах печаті, хоча печатка має знаходитися у опечатаному сейфі.

Згідно з частиною 6 статті 253 Виборчого кодексу під час транспортування виборчої документації печатка дільничної виборчої комісії та незаповнені бланки протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зберігаються у сейфі (металевій шафі) у приміщенні дільничної виборчої комісії.

Нагадаємо, що відповідно до частин 37-39 статті 250 Виборчого кодексу України виборчі бюлетені з голосами виборців, поданими за кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку кожної організації партії, запаковуються у пакети. На пакеті зазначаються назва місцевих виборів, номер територіального виборчого округу, номер виборчої дільниці, назва організації партії, прізвище кандидата та його порядковий номер у територіальному виборчому списку організації партії, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. У той же час, виборчі бюлетені з голосами виборців, які підтримали увесь територіальний виборчий список від організації партії, не підтримавши окремого кандидата у депутати, запаковуються у пакет. На пакеті зазначаються назва місцевих виборів, номер територіального виборчого округу, номер виборчої дільниці, назва організації партії, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. Пакети з цими виборчими бюлетенями, з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список кожної організації партії, запаковуються в один паперовий пакет. На пакеті зазначаються назва місцевих виборів, номер територіального виборчого округу, номер виборчої дільниці, назва відповідної організації партії, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.

Згідно зі статтею 158-3 Кримінального кодексу України, підписання головою, заступником голови, секретарем, іншим членом виборчої комісії, протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколу про підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу, чи про результати виборів або референдуму до остаточного заповнення протоколу, а також підписання такого протоколу не на засіданні виборчої комісії - карається позбавленням волі на строк від двох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років.

За коментарями звертайтеся:
Микола Зінченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Харківській області
тел.: +38 099 788 3660            

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)