В останні дні дії процедури довготерміновими спостерігачами ОПОРИ були зафіксовані черги з бажаючих біля відділів ведення ДРВ у Київській області, зокрема у Броварах. До слова, Броварський район посідає третє місце в області за кількістю охочих голосувати віднині саме тут. Про це свідчать статистичні дані оприлюднені у Державному реєстрі виборців, станом на 12 вересня 2020 року.

Дані із сайту ДРВ станом на 12.09.2020

8 вересня, під стіни Броварської районної ради виїхав довготерміновий спостерігач ОПОРИ аби перевірити правдивість публікації у мережі «Фейсбук», в якій було зазначено, що виборців доправляють транспортом під відділ ведення ДРВ, де вони змінюють виборчу адресу.

На той момент було зафіксовано чергу із двома десятками людей, переважно чоловіками, віком від  20 до 40 років. Працівниця відділу виходила назовні, забирала документи у бажаючих і повертала їх за 20 хвилин. За словами охоронця приміщення Броварської районної ради – так зване, «ажіотажне» відвідування відбувалося від самого ранку. Однак підтвердити цей факт на камеру ДТС ОПОРИ охоронець відмовився.

Як повідомив довготерміновому спостерігачеві ОПОРИ очільник відділу превенції Броварського відділу поліції Руслан Отрох, поліція знає про те, що під стінами відділу ведення ДРВ є черги. Він повідомив, що минулому році в останні дні зміни виборчої адреси відбувалися схожі події, і на його думку, в нинішній ситуації немає нічого, що могло би кардинально вплинути на волевиявлення броварчан. Однак, про ситуацію, Руслан Отрох поінформував очільника Броварської поліції Максима Скидана.

Станом на 9 вересня в мережі «Фейсбук» у місцевих спільнотах поширювалася стаття видання «Трибуна Бровари», щодо ситуації під стінами Броварського відділу ведення Державного реєстру виборців. Як видно на оприлюднених світлинах – кількість громадян у черзі під стінам установи знову була у декілька десятків осіб. У самій статті журналісти повідомили про централізований підвіз людей до відділу та про єдину виборчу адресу, яку використовували громадяни – Гагаріна, 12-А, де розташований гуртожиток.

Світлини видання «Трибуна Бровари»

Довготерміновому спостерігачу ОПОРИ вдалося отримати телефоном коментар начальниці Броварського відділу ДРВ Людмили Ржевської. За її словами,  станом на 13 годину 10 вересня 2020 року виборчу адресу змінили 1165 людей, з них приблизно третина надіслали електронні заяви. До завершення доби пообіцяли надати всі остаточні дані, адже 10 вересня відділ працюватиме до опівночі. Як підтвердила Людмила Ржевська, впродовж останніх трьох днів можна було помітити підвищену активність громадян щодо зміни виборчої адреси. Очільниця відділу прокоментувала ймовірне підвезення осіб транспортними засобами до відділу. За її словами – організовувати централізовані поїздки могли підприємства, де працюють громадяни, зокрема, Броварський алюмінієвий завод, Броварський заводобудівельний комбінат, тощо. Станом на обідню пору вхід у відділ був обмежений, працівник відділу виходив у захисній масці на вулицю та приймав заяви на зміну виборчої адреси у 2-3 людей.

Щодо ситуації поблизу відділу ведення ДРВ Броварського району – тут скупчення осіб не спостерігалося. За словами начальника відділу Романа Астахова, станом обід,  10 вересня було отримано 315 заяв, в тому числі 50-60 електронних. Активність впродовж останніх трьох днів стосувалася зміни виборчої адреси, що розташовуються в садових товариствах: «Трудовик», «Ялинка», тощо. У відділі пояснюють це осінніми польовими роботами. Вхід до відділу ДРВ у Броварському районі вільний через чорний вхід, про це поінформовано на відповідному оголошенні на стіні установи.

Також довготермінові спостерігачі ОПОРИ перевірили правдивість схожої інформації щодо централізованого довезення громадян до відділу ведення ДРВ у місті Буча, на Київщині. Йшлося, буцімто, про зміну виборчої адреси на одну й ту саму – вул. Островського, де розташований гуртожиток. Як прокоментував ситуацію голова відділу ведення ДРВ в Бучі Олег Руденко, інформація, щодо масової зміни виборчої адреси громадянами не відповідає дійсності. Всього п’ятеро осіб змінили свою виборчу адресу на ту, де розташований вищезгаданий гуртожиток, зазначив Олег Руденко.

Дані із сайту ДРВ станом на 12.09.2020

У відділі ведення ДРВ селища Згурівка довготерміновому спостерігачеві ОПОРИ не надали інформацію щодо кількості людей, які змінили виборчу адресу, посилаючись на конфіденційність інформації. На словах сказали, що черг і ажіотажу немає, працівники відділу виходять до людей в коридор, де розташований стіл і є можливість написати заяву.

У відділі ведення ДРВ смт Баришівка, як стало відомо ДТС ОПОРИ, взагалі не встановлювали карантинні обмеження, люди заходили по одному та писали заяви вже у відділі. Черг в приміщенні не було, а станом на 10 вересня виборчу адресу змінили 105 осіб, третина заяв - в електронному вигляді.

Відділ ведення ДРВ міста Березань відмовився надавати коментар, посилаючись на зайнятість в останній день процедури зміни виборчої адреси.

«Черги в останні дні, коли можлива зміна виборчої адреси, є вже звичними для виборчих процесів України», - зазначає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Київській  області Олексій Рєпік. «І в цілому є цілком логічними, адже люди часто відкладають це рішення на останній момент. Втім, цього року було суттєво спрощено процедуру зміни виборчої адреси. Так громадяни не потребували для цієї процедури підтверджуючих документів та могли скористатися нею онлайн. Звісно ж, що це могло викликати певні зловживання. Однак наразі зарано надавати оцінку цьому процесу. Але варто пам'ятати, що спрощена можливість реалізувати своє виборче право не відміняє й відповідальності за введення в оману. Відповідно до ст. 158 Кримінального кодексу України, якщо виборець умисно надає неправдиві відомості до органу ведення Державного реєстру виборців, то може отримати від 2 до 4 років позбавлення волі. А якщо це умисне введення в оману та надання неправдивих відомостей до Реєстру відбувається за попередньою змовою групи осіб, то кожен учасник такої групи може отримати від 7 до 10 років позбавлення волі».

 

За коментарями звертайтеся:
Олексій Рєпік, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Київській  області
тел.: 073 060 76 78

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)