У приміщеннях семи територіальних виборчих комісій, на момент візиту спостерігачів ОПОРИ, не було чергових членів комісії. Йдеться про Воловецьку, Горінчівську, Солотвинську, Усть-Чорнянську, Дубівську, Тересвянську та Великоберезьку ТВК. Такі випадки зафіксували спостерігачі ОПОРИ шляхом точкового моніторингу роботи сільських та селищних територіальних виборчих комісій на Закарпатті.

За інформацією спостерігача ОПОРИ, на момент його візиту у приміщення Воловецької селищної ТВК, о 10:00 10 вересня, не було нікого з чергових членів комісії, однак постанови про утворення округів були вивішені.

Станом на 8 вересня, на час відвідин ТВК спостерігачем ОПОРИ, нікого з членів комісії не було й у приміщеннях Солотвинської селищної ТВК, Усть-Чорнянської селищної ТВК, Дубівської та Тересвянської селищних ТВК. У приміщенні Усть-Чорнянської ТВК не було вивішено постанов комісії. Попри те, що у приміщенні Дубівської ТВК не було чергових, постанови комісії були вивішені на дошці оголошень. Така сама ситуація і стосовно Тересвянської ТВК. У приміщенні Солотвинської ТВК постанови комісії не вивісили.

Спостерігач ОПОРИ відвідав Великоберезьку сільську територіальну виборчу комісію 7 вересня в обідній час, однак на місці не було чергових членів комісії. Також на стенді, на момент візиту спостерігача, не було вивішено постанов на стенді. Після обіду того ж дня у приміщенні ТВК також не було чергових членів комісії.

Також 7 вересня о 14:00 спостерігач ОПОРИ відвідав Горінчівську сільську ТВК, однак на момент візиту у приміщенні нікого не було. За інформацією спостерігача, на місці не було ніяких вказівників про те, що там знаходиться ТВК. Також не було й стенду, на якому мали б оприлюднити постанову про утворення округів. За словами голови комісії, з якою спостерігачу вдалося зв’язатися телефоном, стенд і таблички мали облаштувати ввечері того ж дня – 7 вересня.

Крім цього, як вже повідомляла ОПОРА, Рахівські міська та районна територіальні виборчі комісії раніше встановленого терміну - 5-6 вересня, прийняли постанови про утворення виборчих округів. Рахівська районна ТВК утворила округи на засідання 3 вересня, тому 6 вересня комісія засідала знову та прийняла ту саму постанову, яка вже датується 6 вересня. Рахівська міська ТВК утворила округи 4 вересня, а повторно постанову ця комісія не приймала.

Відповідно до пункту 5.5. Порядку  організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого Постановою  Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173 на першому засіданні виборчої комісії за пропозицією голови комісії (заступника голови комісії або головуючого на засіданні) як правило, розглядаються першочергові питання, серед яких режим роботи виборчої комісії та графік чергувань членів комісії у приміщенні виборчої комісії.

За таких умов, за словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА, комісії повинні забезпечити чергування членів відповідної ТВК у визначений комісією робочий час, а в кінцеві дати для подання документів на реєстрацію кандидатів чи внесення подань на членів ДВК - ТВК повинна забезпечити чергування і прийняття документів до 24 год кінцевої дати для подання таких документів. Це пов'язано з особливістю обчислення строків за Виборчим кодексом України.

Відповідно до частини 4 статті 37 Виборчого кодексу постанова, прийнята виборчою комісією, не пізніше 11 години наступного дня після її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування, у день голосування та під час підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування, - не пізніш як через чотири години після завершення засідання виборчої комісії вивішується для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, облаштованому у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів.

У такі самі строки постанова, прийнята окружною виборчою комісією, надсилається через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему до Центральної виборчої комісії, яка оприлюднює її на своєму офіційному веб-сайті невідкладно після надходження.

Копія постанови, прийнятої виборчою комісією, засвідчена головою виборчої комісії чи його заступником і секретарем виборчої комісії та скріплена печаткою виборчої комісії, видається суб'єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу не пізніше ніж через чотири години після її прийняття, а копія постанови, прийнятої напередодні дня голосування та в день голосування, - невідкладно.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)