До 10 вересня включно можна скористатись можливістю зміни виборчої адреси. ОПОРА проаналізувала, що у Донецькій області до оприлюднення Постанови ЦВК №161 від 8 серпня 2020 року 18 осіб вже встигли змінити виборчу адресу на ту громаду, в якій місцеві вибори 25 жовтня не відбудуться.

8 серпня Центральна виборча комісія своєю Постановою №161 встановила неможливість проведення перших виборів на окремих сільських, селищних, міських рад Донецької та Луганської областей та відповідних сільських, селищних та міських голів 25 жовтня 2020 року. Представники ОПОРИ провели моніторинг та з'ясували, що вже є особи, які протягом серпня встигли змінити виборчу адресу саме на ті громадах, де вибори не будуть проведені. Наразі змінили виборчу адресу 18 виборців на такі громади:

  • Світлодарська міська громада - 12 виборців;
  • Волноваська міська громада - 1 особа;
  • Сартанська селищна територіальна громада - 1 особа;
  • Вугледарська міська територіальна громада - 1 особа;
  • Авдіївська міська територіальна громада - 2 особи;
  • Мар'їнська  міська територіальна громада - 1 особа.

Такі результати моніторингу представники ОПОРИ оприлюднили 3 вересня під час пресконференції «Місія можлива: проголосуй на місцевих виборах там, де живешь. Лишилося 7 днів» на запрошення партнерських організацій. 

Наталія Боровська, координаторка Громадянської мережі ОПОРА пояснює: «Механізм передбачає зміну виборчої адреси не частіше ніж 1 раз на рік. Тому виборці, які вже змінили виборчу адресу на громади, в яких Постановою №161 від 8 серпня 2020 року встановлено неможливість проведення виборів, не зможуть взяти участь у місцевих виборах протягом року, якщо цю Постанову не скасують раніше й не будуть призначені місцеві вибори на цих територіях. Прошу звернути увагу всіх, хто ще не скористався можливістю зміни виборчої адреси, що відповідно до календарного плану, затвердженого Центральною виборчою комісією, для того, щоб проголосувати на цих місцевих виборах необхідно пройти цю процедуру до п’ятого дня після старту виборчого процесу, а саме до 10 вересня включно. Вкрай важливо проявити свою громадську позицію та скористатись простим і прозорим механізмом зміни виборчої адреси». 

Руслана Шевцова, начальниця відділу адміністрування ДРВ апарату Донецької ОДА також зазначила: «Відділи ведення Державного реєстру виборців та електронний Кабінет виборця на сайті ДРВ працюють у штатному режимі. До 10 вересня включно можна звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців або заповнити заяву онлайн на офіційному сайті ДРВ. Зазначу, що в заяві вказується адреса, за якою виборець фактично проживає на даній території. Щоб зразу уникнути питання, чи не буде у нас масових міграцій на одну адресу, хочу звернути увагу, що в Україні законодавством передбачена кримінальна відповідальність за надання неправдивої інформації до Державного реєстру виборців. Відповідно до статті 158 Кримінального Кодексу України за введення в оману ДРВ передбачено строк від 2 до 4 років позбавлення волі». 

Нагадаємо, до 10 вересня 2020 року включно кожен має можливість змінити виборчу адресу в режимі онлайн або подати заяву до відділу ведення Державного реєстру виборців. З собою потрібно мати лише паспорт громадянина України. Ця процедура дає виборцю можливість голосувати за місцем фактичного проживання на цих місцевих та на всіх подальших видах виборів. Повторно змінити виборчу адресу можна лише у разі переїзду, в міжвиборчий період та не раніше ніж за рік після попередньої зміни. Протягом п’яти років коаліція громадських організацій, до якої входили й експерти ОПОРИ, проводили величезну адвокаційну та інформаційну кампанію, щоб така можливість з'явилася для майже 6 млн виборців.

ОПОРА підготувала детальну інструкцію про те, як змінити виборчу адресу. Для мотивації виборців скористатися таким своїм правом ОПОРА також створила ролик соціальної реклами, який можна вільно поширювати (посилання на відеоролик у FacebookYouTubeDropbox із файлом в якості для показів на телебаченні та висновком Національної ради з питань телебачення і радіомовлення щодо визнання його соціальною рекламою).

 

За коментарями звертайтесь:
Наталія Боровська, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Донецькій області
тел.:+380(50)544 29 56
 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян. Громадське спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня на підконтрольній Україні території Донецької області, здійснює ГО «Точка доступу» в рамках загальнонаціональної кампанії Громадянської мережі ОПОРА.