Ефективна просвіта:
репутація, довіра, креативні формати
Після Революції гідності у 2013-2014 роках та втечі тодішнього президента Віктора Януковича, в Україні відбулось 5 національних виборчих кампаній дві президентські, дві парламентські та місцеві по всій території країни. Протягом цього «маленького життя» країна пережила післяреволюційну політичну нестабільність, незаконну анексію Криму Російською Федерацією та розгортання нею проти України військового конфлікту на Донбасі, що триває й досі.
У 2019 році чергові президентські та позачергові парламентські вибори були визнані демократичними, чесними та вільними як спостерігачами ОПОРИ, так і міжнародними спостережними місіями. Не обійшлось без порушень, але вони не вплинули на хід кампаній та результати голосування. Загалом ці вибори відзначились ще цілим рядом рекордів:
80 сантиметрів
і 39 кандидатів
найдовший бюлетень у першому турі президентських виборів через найбільшу кількість кандидатів
73,22%
голосів
найвищий показник переможця у другому турі президентських виборів
325 604
осіб
найбільша кількість виборців, які змінили місце голосування без зміни виборчої адреси, напередодні другого туру президентських виборів
Не в останню чергу показник виборців, які змінили місце голосування, сформувався і завдяки зусиллям ОПОРИ у співпраці з партнерами. Зрештою, навіть пошуковий запит «як перевірити себе у списку виборців» у Google за результатами 2019 року увійшов у ТОП-10 за популярністю в Україні. І в цьому є також заслуга ОПОРИ.
Інформаційно-просвітницька кампанія 2019 року стала найбільш успішною для Громадянської мережі ОПОРА за останні 14 років. Завдяки партнерствам із медіа-холдингом, студією продакшену та партнерською знімальною групою ми досягли найбільшого інформаційного покриття.
48,4 млн глядачів

потенційно бачили хоча б один приклад медіа контенту ОПОРИ на одному з каналів поширення інформації впродовж двох виборчих кампаній
6 млн переглядів

отримали наші відеоролики соціальної реклами в інтернеті
більше
15 000 разів

згадали ОПОРУ та наших експертів у засобах масової інформації та соціальних мережах
Тож, якщо порівняти кількість медіа-згадок та статистику відвідування сайту ОПОРИ з попередніми президентськими виборами в 2014 році, то видно, що показники значно зросли.
3 620 медіа-згадок
ОПОРИ та експертів під час президентської кампанії 2014 року
398 749 відвідувачів
на сайті ОПОРИ впродовж 2014 року
9 169 медіа-згадок
ОПОРИ та експертів під час президентської кампанії 2019 року
494 896 відвідувачів
на сайті ОПОРИ впродовж 2019 року
Звісно, така успішна, а головне безоплатна співпраця з медіа стала можливою завдяки нашій багаторічній системній роботі у виборчій тематиці та політичній незаангажованості, нашому найважливішому соціальному капіталу – репутації.
А соціальна відповідальність медіа-бізнесу сприяє не лише дотриманню журналістських стандартів, а й бажанню долучатись до просвіти виборців. Ми всі б хотіли жити в суспільстві, де люди знають про свої права та вміють їх захищати. В країні відповідальних громадян немає місця безвідповідальним політикам.
Добросовісна журналістика примножує свідомих громадян
Одним із ключових факторів успішної інформаційної кампанії для ОПОРИ стали якісні формати медіа-партнерств. Організація співпрацювала з групою StarLightMedia (3 телеканали), Zinc Network, hromadske.ua та 24 каналом. Системна взаємодія сприяла створенню ексклюзивного контенту та максимальному поширенню його серед виборців.
«Чесні та вільні вибори – абстракція без доступу виборців до правдивої та якісної інформації про кандидатів, процедури, якість виборчого процесу, права учасників і форму їх захисту. Ми вдячні медіа, що вони готові відбудовувати довіру до виборчого процесу, яка в Україні переважно є невисокою. Але довіра – не сліпа віра, а практика застосування знань, які дають свій результат. Коли громадянин стає свідком події з ознаками порушення, він має розуміти, що це за інцидент, куди повідомляти про нього, а також чого вимагати від правоохоронців чи органів адміністрування виборів. Довіра в Україні може виникнути виключно на основі системного нового досвіду на противагу стереотипам. Якщо ж виборець планує сам долучитись до порушення, наприклад, продати свій голос за гроші, йому необхідно оголосити не лише санкцію за це порушення, а й причинно-наслідкові зв'язки. Адже можна не отримати штрафу або не бути ув'язненим, але далі жити в системі байдужої до виборців держави чи місцевого самоврядування. Ми мотивували громадян користуватись своїм правом голосу та пояснювали, як його реалізувати в умовах проживання не за місцем реєстрації або через міжнародний збройний конфлікт із Росією. Все це стало можливим завдяки репутації нашої організації, яка є найбільш цінним капіталом перемовин із медіа та пошуку партнерів».
Ольга Айвазовська
голова правління Громадянської мережі ОПОРА
Спільна ініціатива «Чесні та вільні вибори» зі StarLightMedia
Напередодні президентських виборів медіа-група StarLightMedia та Громадянська мережа ОПОРА об'єдналися, щоб захистити право українців на свободу волевиявлення без тиску, погроз, підкупу і обману. Велика інформаційна кампанія також мала на меті уникнення фальсифікацій при підрахунку голосів. Успішний досвід співпраці повторили і під час парламентської кампанії.
У межах спільної ініціативи «Чесні та вільні вибори» зі StarLightMedia соціальні відеоролики ОПОРИ транслювали телеканали медіа-холдингу ICTV, СТБ та Новий канал. За даними Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, усі вони входять у ТОП-5 найрейтинговіших телеканалів країни. В середньому впродовж дня телеканали холдингу дивляться 6,5 млн глядачів.
Голова правління Громадянської мережі ОПОРА
Ольга Айвазовська та президент медіа-групи
StarLightMedia Олександр Богуцький

Крім того, протягом цієї інформаційної кампанії в ефірі телеканалів ICTV та СТБ регулярно виходили сюжети про «Чесні та вільні вибори» в рамках вечірніх найбільш рейтингових новинних програм «Факти» та «Вікна Новини». Тематику щодо проблемних аспектів виборчого процесу та експертні коментарі запропонував комунікаційний відділ ОПОРИ, а журналісти телеканалів медіа-групи професійно розкрили ці теми.
Серед них, наприклад, були матеріали про різницю між національним екзит-полом та громадським спостереженням за виборами; права та обов'язки виборців на виборчій дільниці в день голосування; процедури перевірки себе у списку виборців та зміни місця голосування; найбільш поширені виборчі порушення тощо.
37,8 млн глядачів
переглянули соціальні відеоролики ОПОРИ та тематичні сюжети з нашими експертами на партнерських телеканалах медіа-холдингу за дві виборчі кампанії
Підґрунтям для такої успішної співпраці ОПОРИ зі StarLightMedia став попередній досвід роботи над першим сезоном національного телепроекту «Нові лідери» у 2018 році. Він є громадською ініціативою, що реалізується у мультимедійному форматі. А Громадська наглядова рада – є незалежним та неупередженим наглядовим органом Проекту, що складається з представників громадських організацій, які протягом багатьох років підтверджували свою непохитну репутацію. Зокрема, до Громадської наглядової ради увійшла представниця ОПОРИ – Ольга Айвазовська.
Відео «Нові лідери», сезон 1, жовтень 2018
Програма «Вибори навиворіт» із Громадським та 24 каналом
За дві виборчі кампанії ОПОРА спільно з Громадським випустила два сезони по 8 серій програми «Вибори навиворіт». Кожна передача присвячена різним виборчим темам, а за допомогою гумористичних замальовок журналісти доступно розповідають навіть про найскладніші питання. Так, наприклад, за допомогою брудної гри та фолів у футболі журналісти розкрили тему виборчих порушень; про особистий піар народних депутатів на заходах, що були реалізовані за кошти бюджету, допомогла розповісти замальовка з кавою, купленою за свої гроші, але приправленою агітацією та виданою за умови посередництва депутата; яскравою метафорою для позачергових парламентських виборів стали зйомки у кабіні пілота літака, який здійснює позапланову посадку на вимогу делегата від пасажирів; а щоб розказати про особливості різних виборчих систем журналістам довелось поїздити на різних типах велосипедів – класичному, тандемі та вантажному.
«Для молодих демократій, таких як Україна, дуже важливо, щоб виборці розуміли сам виборчий процес, що і як функціонує, які можуть бути порушення, свої права і обов'язки тощо. Напевно, для цього було б достатньо прочитати Виборчий кодекс, але насправді ми розуміємо, що так це не працює. Ми хочемо, щоб наш проект дивилися, щоб його безкоштовно взяли в ефір комерційні телеканали, тому виклик завжди в тому, як поєднати корисне з цікавим. У рамках проекту «Вибори навиворіт» ми вирішили ілюструвати кожну тему випуску невеликим комедійним скетчем: брали якусь аналогію з різними аспектами виборчого процесу, наприклад, порівнювали політичну рекламу і рекламу в телемагазинах, і доводили ситуацію до абсурду. Так через аналогії, через гумор ми можемо говорити про серйозні і складні речі для якнайширшої аудиторії».
Андрій Сайчук
журналіст, один із ведучих програми «Вибори навиворіт»
Програми виходили на Facebook-сторінці та YouTube-каналі Громадянської мережі ОПОРА, а також в ефірах hromadske.ua (незалежний інформаційний телеканал, заснований журналістами) та 24 каналу (входить у ТОП-5 рейтингу від Нацради з питань телебачення серед інформаційних каналів). Загалом, два сезони програми подивилось 12 млн глядачів.
Ролики та просування в соціальних мережах із Zinc Network
Напередодні президентських виборів до нас звернулась британська комунікаційна агенція Zinc Network із пропозицією партнерства, апелюючи до свого досвіду роботи із органами управління виборами в різних країнах. Контакти ОПОРИ їм надали в Посольстві Королівства Великобританії. Спочатку ми стримано сприйняли їхню допомогу, бо до кінця не усвідомлювали, наскільки нам пощастило з партнером, а також недооцінили їх креативний та фаховий підхід.

Разом ми випустили 9 відеороликів соціальної реклами з поясненням процедур виборчого процесу, наприклад, зміни виборчої адреси, поведінки виборців на дільниці, а також найпоширеніші порушення: підкуп, адмінресурс, видача бюлетеня без паспорта. Ролики вийшли, з одного боку, дуже творчими, цікавими, емоційними, неформальними, а з іншого – максимально професійними та якісними. Найпопулярніші з них:
В усіх відео є відсилки одне до одного через персонажів та акторів, які задіяні в зйомках. Окрім професійної акторської групи, до зйомок у масових сценах запрошувались і учасники виборчого процесу, наприклад, членів комісії на дільниці грають люди, які працювали членами комісій. Впізнавані герої, легкий стиль подачі матеріалу та гумор зробили відеоролики надзвичайно популярними в соціальних мережах. Загалом у Facebook та Instagram ОПОРИ їх переглянули майже 6 млн разів.
Креативна подача матеріалу, оперативність та постійний зворотний зв'язок
Протягом обох виборчих процесів Громадянська мережа ОПОРА створювала просвітницькі матеріали щодо зміни місця голосування та інших виборчих процедур. Зазвичай такі описи алгоритмів дій незрозумілі для більшості громадян, адже дуже перевантажені юридичною термінологією. Тому ми створили яскраві сторінки у форматі QnA, які доступно і коротко пояснювали процедуру зміни місця голосування https://l.oporaua.org/proholosuvaty і перевірки себе у списку виборців https://l.oporaua.org/perevir.


Перед другим туром президентських виборів оновили матеріали відповідно по нових дедлайнів та додали живих історій від виборців через флешмоб у соціальних мережах про особистий досвід виборців щодо зміни місця голосування. Подібні матеріали з відповідями на найбільш поширені запитання ми зробили і під час парламентських виборів. Також популярністю в день голосування користувався спеціальний матеріал з порадами для виборців – що варто і НЕ варто робити у день голосування на виборчій дільниці.
Крім того, ОПОРА чи не найперша почала запускати інформаційні продукти ще в січні, коли був інформаційний вакуум щодо таких матеріалів-експлейнерів. Наша соціальна реклама ще не була готова на той момент, тому ми опублікували відеоролик щодо зміни місця голосування, який зняли, пройшовши на власному прикладі цю процедуру. Ролик був розміщений на сторінці організації у соціальній мережі Facebook та набрав близько 15 тисяч переглядів та 300 поширень. Його також розмістила на своєму Youtube-каналі Служба розпорядника Державного реєстру виборців.
Ще дуже важливою складовою є зворотний зв'язок. Окрім того, що ми розповідали виборцям про процедури та алгоритми дій, ми ще постійно комунікували, відповідали на запитання в соціальних мережах, реагували на коментарі під постами, контактували наживо. Наприклад, якщо людині відмовляли у зміні місця голосування, то вона приходила до нас в коментарі із питанням, що робити далі. Ми намагались не просто сухо посилатися на закон, а сконтактувати цього виборця з нашою командою в регіоні для більш детальної роботи над проблемою. Наприклад, громадські омбудсмени ОПОРИ із захисту виборчих прав (мережа, яка займалась виключно правозахисною функцією) консультували виборців щодо відновлення себе у списках виборців через суд та разом вигравали такі судові справи. Так ми отримували, з одного боку, багато живих історій успіху, якими можемо ділитися як лайфхаками для вирішення тих чи інших проблем, а з іншого боку – велику кількість вдячних амбасадорів бренду ОПОРИ серед виборців.
Ці історії від людей потім були проаналізовані та систематизовані в проблемні кейси, що стало хорошим аргументом для подальшої адвокації спрощення процедур на рівні законодавства, або підзаконних актів. Ця наша інформаційна складова, а також робота партнерських організацій, наприклад «Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» та Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в інформаційному полі також посилили увагу суспільства до ряду проблем у виборчому процесі. Сукупно це допомогло досягти подальшого успіху в адвокаційних кампаніях як зі спрощення окремих процедур, так і реформуванні виборчого законодавства загалом. Так, 19 грудня український парламент прийняв Виборчий кодекс, де були враховані пропозиції громадськості щодо реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та трудових мігрантів на місцевих виборах за місцем фактичного проживання, а не за місцем реєстрації. А після цього Центральна виборча комісія розпочала збір пропозицій від усіх бажаючих та подальше публічне обговорення проєктів порядку зміни місця голосування та зміни виборчої адреси.
Поради для проведення успішних громадських інфокампаній
Цей досвід інформаційної та просвітницької кампаній ОПОРИ на виборах 2019 року був цікавим та успішним. Тож, можна сформулювати кілька порад з цього приводу, які можуть бути корисні іншим громадським ініціативам:
Працюй на репутацію
Саме політична незаангажованість та об'єктивність Громадянської мережі ОПОРА протягом довгих років сприяє тому, що з нами хочуть співпрацювати різні медіа, незалежно від їхніх форм власності.
Формуй хороших експертів
Представники громадських організацій та журналісти можуть бути взаємно корисні одне одному – журналісти поширюють інформацію про діяльність громадських організацій, натомість представники організацій стають фаховими експертами для сюжетів журналістів.
Створюй ексклюзивний та креативний контент
Комунікаційний відділ, який працює в ОПОРІ на постійній основі, завжди намагається розповідати якомога простіше про складне. Цікаві ідеї, нові форми подачі текстового матеріалу, візуально впізнаваний дизайн, зрештою навіть використання мем-культури – все це допомагає в поширенні інформації не лише серед вузького кола експертів у темі та журналістів, але й широкого кола виборців. А на період виборів ми залучаємо ще й комунікаційників у регіонах, аби регіональні медіа також могли отримати завжди актуальну, достовірну та перевірену інформацію про перебіг виборчого процесу в своїй області.
Будь відкритим для експериментів
До весняної виборчої кампанії ми готувались заздалегідь – ще восени були готові концепції роликів соціальної реклами. Так само про запланований запуск інформаційних кампаній тоді говорили й ряд інших організацій – від партнерських та міжнародних до органів влади. Проте ми не побоялись відійти від штампів з цитуванням законодавства щодо того чи іншого порушення. Натомість використовували просту мову, комічні ситуації, мем-культуру та гіперболізацію на грані фолу. Саме тому наш контент викликав бажання в людей ділитися цією інформацією в соціальних мережах. Але, звісно, на нашому сайті впродовж двох виборчих кампаній та міжвиборчий період також можна знайти і багато класичних аналітичних матеріалів та юридичних оцінок для тієї аудиторії, яка хоче більш детально та фахово розібратися в тих чи інших питаннях.
Не лінуйся комунікувати
В активні фази виборчої кампанії через соціальні мережі надходить дуже великий обсяг інформації – виборці позначають сторінку організації в коментарях під постами, які видаються їм незаконною агітацією, пишуть коментарі під публікаціями на сторінці, звертаються у приватних повідомленнях тощо. Якщо озброїтись правилом – жоден коментар не має залишатись без відповіді, то можна отримати не лише корисний матеріал з прикладами для подальшого опрацювання, а й вдячну аудиторію. Адже, коли люди бачать живе спілкування, вони відчувають щирість, відкритість та турботу. Не виникає відчуття, що організація відірвана від народу, через що росте рівень довіри.
Підтримуй тяглість зв'язків
Якісні інформаційні партнерства, хоча інколи і з'являються спонтанно, але все одно базуються на спільних цінностях та баченнях. Тому треба постійно підтримувати контакти з партнерами навіть по закінченні тієї чи іншої інформаційної кампанії. І, звісно, не забувати постійно дякувати за їхній внесок у спільну справу.
Матеріал підготовлено в рамках ініціативи GNDEM щодо кращих практик непартійного спостереження за виборами та діяльності неурядових організацій у виборчий та міжвиборчий періоди.
Made on
Tilda