«Більшість опитаних мають намір взяти участь у голосуванні 31 жовтня на місцевих виборах. При цьому, переважна частина з них вважає, що вибори нічого не змінять» – це один з основних підсумків соціологічного опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва в межах програми демократичного моніторингу Громадянської мережі ОПОРА.

Результати дослідження презентовані 20 жовтня в інформаційній агенції «Інтермедіаконсалтинг» Ольгою Айвазовською, головою правління ГМ ОПОРА, та Іриною Бекешкіною, директором Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва. Опитування проводилося з 3 по 15 жовтня 2010 року. Усього опитано 2011 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення України, похибка вибірки не перевищує 2,1 %.

Готовність взяти участь у виборах

Отже, згідно результатів дослідження, у виборах до місцевих органів влади 31 жовтня мають намір узяти участь «безумовно» 47 % опитаних і ще 29 % – «скоріш за все». Основний мотив участі у виборах – відчуття свого громадянського обов’язку (43 % респондентів). На другому місці за важливістю – побоювання, що, у разі неучасті у виборах, цим голосом може хтось скористатися. Це підштовхує до голосування 37 % потенційних виборців.

Очікування фальсифікацій

Тільки 8,5 % населення впевнені, що вибори пройдуть чесно, без фальсифікацій. Значна частина опитаних вважає, що окремі порушення будуть, але вони істотно не вплинуть на загальний результат (37 %). Водночас, більша частина населення очікує на серйозні порушення (30 % припускають, що результати можуть бути перекручені, а 14 % – впевнені, що все обов’язково буде підтасоване).

Зростає частка тих, хто не лише очікує фальсифікацій, а й готовий брати у них участь. Так, на питання: «Ви готові продати свій голос за гроші?» у 2009-му році відповідали «так» 9,5 % опитаних. У 2010-му році кількість бажаючих продати свій голос з різних причин зросла вже до 12,6 % респондентів.

Причинами того, що українські виборці готові продавати свої голоси, респонденти назвали:

  • «жадібність: люди прагнуть заробити на всьому» (15,5 % опитаних), 
  • «скрутну матеріальну ситуацію» (42,3 % опитаних), 
  • «тому, що їм байдужі усі кандидати, чому б не заробити?» (34,6 %).

На питання: «За яку суму ви готові продати свій голос?», 73,2 % опитаних відповіли: «Мій голос не продається в принципі». А от ті, хто не гребує таким видом заробітку, поділилися на наступні групи: «за 50 гривень» – 0,5%, за 101-200 гривень – 3,2%, за 301-500 гривень – 4,2%. За понад 500 гривень готові йти на оборудку 14,3 % опитаних.

Зневіреність та розчарування

Примітний факт: на фоні високих побоювань щодо можливих фальсифікацій, від виборів до виборів зростає і соціальний песимізм людей. Так, на питання: «Як ви гадаєте, чи допоможуть вибори поліпшити ситуацію у вашому місті (селі)?» у 2006-му році дали відповідь: «вибори нічого не змінять» 36 % опитаних. У 2007-му цей варіант відповіді підтримали 40 %, а в 2010-му кількість песимістів збільшилась вже до 45 %.

Такий ріст апатії пояснюється, зокрема, тим, що виборці не вірять у виконання обіцянок кандидатами. Лише 2 % опитаних вважають, що усі передвиборчі обіцянки, які дають кандидати, будуть виконані, і лише 20 % респондентів – що буде виконана більшість обіцянок. Переважна частина опитаних думає, що або буде виконана незначна частина обіцянок (42 %), або нічого з обіцяного не буде виконано (27 %). Причому, порівняно з 2006-м роком, недовіра до слів кандидатів тільки зросла.

Негативна оцінка діяльності місцевих політиків підкріплюється закритістю роботи міських голів та депутатів. Наприклад, зі звітами мерів перед громадськістю у міжвиборчий період знайомі лише 12 % громадян, ще 40 % чули, що такі звіти були, але мало про них знають, а на думку 49 %, таких звітів не було взагалі. Зі звітами депутатів місцевих рад знайомі ще менше – 7 % громадян, ще 40 % здається, що такі звіти були, але вони про них не знають, а 53 % вважають, що звітів не було взагалі.

Довготерміновий громадський моніторинг

Втім, попри те, що громадяни не вірять політикам і впевнені у фальсифікаціях, вони все одно готові прийти на виборчі дільниці, оскільки більшість все ж таки поділяє демократичні цінності і не готові до узурпації їхніх прав владою.

Більшість опитаних переконана, що саме демократія – найбільш бажаний тип державного устрою для України (47 %), прихильність до авторитарного режиму виявили 19 %, для 16 % тип режиму у країні не має значення, а 18 % – певної відповіді дати не змогли.

Для того, аби підвищити відповідальність політиків перед виборцями на місцевому рівні, ОПОРА проводить кампанію довготермінового громадського моніторингу. Його мета – незалежне дослідження потреб громад та обговорення результатів з кандидатами, політичними партіями, збір чітких обіцянок від майбутніх народних обранців.

Проект розпочався зі стартом виборів і завершиться оцінкою роботи перших 100 днів новообраної ради та міського голови у Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Тернополі, Луцьку, Рівному, Вінниці, Черкасах, Кременчуці, Сумах, Донецьку, Луганську, Кривому Розі, Одесі, Херсоні. Мешканцям цих міст ОПОРА надає можливість звернутися до кандидатів напряму. Так, організація провела 15 відео-сесій, під час яких члени територіальних громад повідомили про те, які найбільші проблеми заважають містам розвиватися, які завдання є першочерговими для новообраної влади. Ролики зі зверненнями буде передано кандидатам для ознайомлення. Наразі ОПОРА очікує відповіді від штабів кандидатів.

ОПОРА також запропонувала самим кандидатам визначити рейтинг першочергових завдань для мера та місцевої ради, конкретизувати план роботи у разі перемоги на виборах в соціально-економічній та гуманітарній сферах, оцінити якість власних програм. Таким чином, завдяки посередництву ОПОРИ, між виборцями та кандидатами буде сформовано «Виборчу програму очима громади».

До закінчення виборчої кампанії ОПОРА планує провести 30 дебатів за участю претендентів на посаду міського голови та кандидатів у депутати до місцевих рад. До 31 березня 2011 року ОПОРА здійснюватиме комплексний моніторинг якості роботи, відкритості міських голів та рад. Активісти відстежуватимуть, чи дотримується влада власних обіцянок, чи реалізовує заходи, на які очікувала громада.

Крім того, ОПОРА готова надавати інтелектуальну, громадську підтримку місцевим реформам, які мають шанс бути започаткованими протягом перших 100 днів після виборів.

Для отримання інтерв’ю чи коментарів, будь ласка, звертайтеся:

Ольга АЙВАЗОВСЬКА, Голова Правління ГМ ОПОРА
a.olja@opora.org.ua
+38 063 617 97 50

Дмитро ГНАП, Прес-секретар ГМ ОПОРА
info.opora@gmail.com
+38 067 629 51 34