Громадянська мережа ОПОРА закликає Голову Верховної Ради України, лідерів депутатських фракцій та груп терміново, не пізніше наступного пленарного тижня, розглянути питання про звільнення з посад і призначення нових членів ЦВК.

Парламент досі не сформував офіційної позиції про оновлене подання щодо кандидатур на посади членів ЦВК, яке було внесене Президентом України ще 08 лютого 2018 року. Бездіяльність Верховної Ради України в питанні ЦВК через самоусунення від ухвалення будь-якого рішення, засвідчує інституційну слабкість парламенту і вже загрожує перспективам належної організації загальнонаціональних виборів 2019 року. Нездатність законно переформатувати склад ЦВК не лише послаблює поточну діяльність цієї комісії, а й нівелює перспективи належної та проактивної діяльності напередодні майбутніх виборчих кампаній. Насамперед така ситуація дискредитує сам парламент, який демонструє політичну неспроможність сформувати й інституційно забезпечити рішення.

Спроби затягнути процес розгляду питання про ЦВК до початку наступних президентських виборів чи навіть створити умови для їх проведення силами старого складу цієї комісії є прямим викликом для легітимності майбутнього виборчого процесу. ЦВК з членами комісії, повноваження яких давно завершилися, стане легкою мішенню для маніпуляцій політичних груп, які змагатимуться за найвищу посаду в країні. Така ситуація потенційно може призвести до дестабілізації виборчого процесу і загострення протистоянь між кандидатами, особливо на етапі підрахунку голосів та встановлення результатів голосування. Проведення важливих загальнонаціональних виборів старим складом ЦВК не є опцією, яка може розглядатися мінімально відповідальними політиками та державними діячами.

У цьому зверненні хочемо підкреслити, що заяви політиків про триваючі переговори вже не можуть бути виправданням довготривалої бездіяльності. У середовищі міжнародних інституцій та місцевих організацій, які уважно слідкують за перебігом цього процесу, сформувалося чітке переконання про відсутність об'єктивних підстав для настільки довгої та затяжної процедури узгодження кандидатур і формування персонального складу ЦВК. Президент України, депутатські фракції і групи мали всі можливості для проведення консультацій, і вже час переходити до офіційних рішень. У цій ситуації всі відповідальні сторони однаково несуть невиправдані репутаційні втрати і підривають довіру до себе не лише в очах суспільства, але й з боку своїх сталих партнерів. Розгляд питання за офіційною процедурою і необхідність визначитися шляхом голосування має завершити період кулуарного і безрезультатного періоду взаємозвинувачень.

Закликаємо:

Лідерів депутатських фракцій та груп Верховної Ради України

● Протягом 25 червня–02 липня офіційно провести консультації щодо розгляду подань про звільнення та призначення членів ЦВК та визначити дату голосування за відповідні питання.

Верховну Раду України

● Протягом наступного пленарного тижня поточної сесії (03–06 липня) визначитися шляхом голосування щодо подань Президента України про звільнення та призначення членів ЦВК.

Голосування народних депутатів України з кожної фракції та групи парламенту публічно встановить єдність або розходження в позиціях щодо нового складу ЦВК. Це не тільки створить умови для ротації членів виборчої комісії, а й дозволить розірвати замкнуте коло кулуарності та уникнення політичними лідерами публічної відповідальності за бездіяльність у відтермінованих кадрових призначеннях.

Яким би не був результат голосування у Верховній Раді України, він змусить суб’єктів владних відносин вийти із зони комфорту і знайти кінцеве рішення на засадах широкого парламентського компромісу. Ухилення від ухвалення будь-якого рішення – це шлях до поглиблення кризи і посилення ймовірності організації виборів нелегітимною комісією.