За спостереженням Громадянської мережі ОПОРА «найрадикальніший» кандидат Чернігівщини грубо порушив законодавство. Так, дії одіозного народного депутата, що мали місце 19 вересня в смт. Березне, Менського району, Чернігівської області, можна класифікувати як непрямий підкуп виборців.

Примітно, що упродовж вересня активістам мережі ОПОРА вдалося зафіксувати досить небагато фактів, що свідчать про прямий та непрямий підкуп виборців. Пристрасті навколо зазначеної теми, здавалося б, вщухли опісля загальновідомої ситуації, що склалася в загальноосвітніх школах Чернігівщини під час святкування свята Першого дзвоника. Проте свою щирість вирішив продемонструвати кандидат в народні депутати по виборчому округу № 208 Олег Ляшко. Про передачу цінних подарунків громаді селища свідчить аудіозапис виступу пана Ляшка.

Зазначимо, що у своїй промові кандидат апелював до уявних «ми», які начебто привезли та надали подарунки громаді.

Аудіозапис:

«Я ніколи не приїжджав в Березне з пустими руками. І сьогодні ми привезли подарунки для тих, хто їх потребує. Я сказав би так, не подарунки, а те, що вкрай необхідно. Бо, на жаль, сьогодні держава мало приділяє уваги підтримці шкіл, музичних шкіл, дитячих садків, лікарень, і тому ми це робимо. Для будинку культури ми привезли та даруємо ноутбук. Для того, щоб демонструвати фільми в будинку культури. Для загальноосвітньої середньої школи І-ІІІ ступеня ми даруємо так само ноутбук і для школи м’ячі. Для загальноосвітньої середньої школи І-ІІ ступеня ми подарували, і він уже стоїть – холодильник для їдальні. Для музичної школи, для гуртків ми так само даруємо ноутбук. Також до нас звернувся лікар місцевої лікарні. Проблеми в тому, що для онкохворих немає де зберігати ліки. Вони виставляють величезний рахунок за обладнання кімнати сигналізацією. Ми допоможемо встановити сигналізацію для того, щоб була можливість зберігати ліки і лікувати хворих. Це всі наші подарунки на сьогодні», - прилюдно наголосив Олег Ляшко під час урочистостей до дня селища.

Громадянська мережа ОПОРА звертає увагу на те, що даний факт може бути витлумачений як непрямий підкуп виборців, оскільки передача цінних подарунків від кандидата в народні депутати виборцям скоріш за все носить агітаційний характер. Так, відповідно до ч. 13 ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів»: Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки мінімального розміру заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей.

Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців /ч.13 ст.74 Закону/.

Ольга Різенко
прес-секретар
 
За коментарями звертайтесь:
Євгеній Романенко
координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА
в Чернігівській області
068 386 60 54
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.