СПІВПРАЦЯ З ПОЛІЦІЄЮ:
НА ШЛЯХУ ДО ЗАКОННОСТІ ВИБОРІВ
Словосполучення "демократичні та чесні вибори" в суспільній уяві часто означають ті вибори, на яких переміг "наш" кандидат, не усвідомлюючи, що за цією аналогією може діяти і недемократичний режим. Електоральна демократія може бути зрежисованою, а результати голосування стати наслідком маніпуляцій, дезінформації, впливу адміністративних ресурсів під час кампанії, або недопуску кандидатів до участі у перегонах. Вибори є дійсно вільними, коли на громадян та кандидатів не чиниться тиск, залякування, погрози, а кожен може вільно виражати свою волю. Послідовники відкритого суспільства небезпідставно вважають, що ліберальна демократія є єдиною формою врядування, де влада передається без застосування насильства.
Роль та поведінка правоохоронної системи часто є індикаторами демократичності виборів. Дії та бездіяльність можуть мати не менш серйозний вплив на кінцевий результат кампанії, ніж інтенсивність агітації. Діалог громадськості потрібно починати вибудовувати з поліцією завчасно перед виборами, щоб правоохоронці чітко розуміли свою роль та очікування від них. Інколи це завдання не настільки безперспективне, як здається на початках.

Донедавна в Україні працівники поліції на публічному рівні заявляли, що їх завдання обмежуються забезпеченням громадського порядку, злочини політичного характеру розслідували, як побутові, а базові знання з виборчого права не викладались у жодній академії чи університеті, які профільно готують правоохоронців.

Режим колишнього президента Віктора Януковича (2010-2014 рр.) використовував правоохоронців як інструмент силового адміністративного тиску під час місцевих виборів 2010 або парламентських 2012 та 2013 років.

Парламентські вибори 2012 року є прикладом чи не найбільшого втручання силовиків у виборчий процес. Працівники тоді ще міліції намагались залякати опозиційних кандидатів, складаючи протоколи про порушення на агітаторів, затримуючи їх нібито для встановлення особи, зриваючи зустрічі кандидатів із виборцями. А під час встановлення результатів було зафіксовано втручання правоохоронців у вибори в регіонах, де перемагали опозиційні кандидати. Спостерігачі ОПОРИ 26 разів зафіксували незаконний вплив правоохоронних органів та 18 разів – тиск на ЗМІ.

У деяких регіонах силовий адмінресурс мав форму бойових дій. Наприклад, у Миколаївській області на окрузі, де перемагав опозиційний кандидат, бійці спецпідрозділу міліції «Беркут» увірвались у приміщення окружної виборчої комісії та винесли звідти протоколи про результати голосування. Результати виборів на цьому та ще 4 округах так і не вдалось встановити, що стало прецедентом в Україні.
Революція Гідності, зміна влади та початок війни на Донбасі навесні 2014 року продемонстрували нездатність національної вертикалі правоохоронної системи реагувати на збройні напади на виборчі дільниці, перехід частини правоохоронців на бік озброєних бойовиків. Неспроможність стала додатковим доказом несамостійності правоохоронної системи, яка була лише невід'ємною частиною корумпованої вертикалі влади.

Вибудовувати взаємодію з поліцією довелось Громадянській мережі ОПОРА з публічних вимог захистити членів виборчих комісій, які організовували вибори Президента України у 2014 році паралельно з розгортанням збройної агресії проти України Російської Федерації, анексії Криму та початку окупації частини Донбасу. ОПОРА вимагала створити координаційний центр між зацікавленими сторонами на базі Ради національної безпеки та оборони, оскільки виклики і ризики для виборів були прямо пов'язані з мілітарними процесами та збереженням державності як такої. Тоді всі пересвідчилися в необхідності координації та оперативного реагування на глобальні загрози. Практика першого Ситуативного центру з невисоким рівнем ефективності, але змістовної комунікації на базі РНБО, переросла вже у 2015 році, коли в Україні відбулися національні місцеві вибори, на досить успішний формат. ОПОРА та Національна поліція мали можливість обмінюватись інформацією про порушення під час виборів, так і спостерігачі почали в належний юридичний спосіб документувати факти порушень, щоб на наступних етапах вже відслідковувати та моніторити долю кожного з резонансних кримінальних проваджень, аналізувати судові рішення.

Як виявилось, проблема лежить не лише в площині політичної волі правоохоронців. Не менш проблематичною є якість законодавства, відсутність навчальних програм щодо специфіки роботи поліції під час виборів, системної практики аналізу судових рішень, у тому числі щодо повернення на доопрацювання матеріалів слідства. Тож ОПОРА почала працювати у всіх цих напрямках одночасно.
Просування змін до законодаства
"Недосконале законодавство та відсутність позитивної практики стали бар'єром на шляху до ефективного розслідування злочинів, пов'язаних з виборами. Саме тому спільно з правоохоронцями ми почали працювати над аналізом роботи правоохоронців, судових практик та розробляти зміни, які дозволять доводити до логічного завершення кримінальні провадження та притягати до відповідальності винних осіб у порушеннях виборчих прав або процедур. Цей діалог не був легким та зайняв понад 2 роки часу, але в його результаті ми зрозуміли, якими є першопричини проблеми та наскільки ми можемо зменшити вплив цих факторів".
Ольга Айвазовська
Голова правління Громадянської мережі ОПОРА
Так, у 2017 році з'явився законопроєкт, зареєстрований у парламенті під номером 8270. Він пропонує позбавляти волі до 2 років за незаконне використання та вкидання бюлетенів, порушення таємниці голосування членом виборчої комісії, кандидатом, спостерігачем, а також отримання виборцем вигоди за реалізацію активного чи пасивного права. Також на 6 років позбавлення волі замість 3-х документ пропонує карати за підкуп виборців. Збільшення терміну дає можливість правоохоронцям проводити ефективно слідчі дії та збирати докази для притягнення до відповідальності недобросовісних учасників у передвиборчій боротьбі. Ці злочини стануть тяжкими та особливо тяжкими.

Норми цього законопроєкту прийнято разом з іншими змінами до виборчого законодавства уже у 2020 році.

Виборчий кодекс, до написання якого долучилась і ОПОРА, також має деякі нововведення щодо відкритості роботи поліції. Так, Національна поліція за день до голосування має інформувати на своєму сайті щодо кількості зареєстрованих звернень про порушення під час виборчого процесу, а протягом 10 днів після дня голосування – кількості відкритих кримінальних проваджень.

Моніторинг кримінальних справ та судових практик
У 2014 році ОПОРА аналізувала розслідування злочинів, пов'язаних із виборчим процесом. У результаті отримали змістовний продукт зі статистичними даними, які показують, наскільки професійно діяли правоохоронці під час виборів, та мотивують ставити більш чіткі завдання.

На парламентських виборах 2014 року з 291 кримінального провадження закрили 225. До суду надійшло близько 5% кримінальних справ, тобто 14 з 291. Після місцевих виборів 2015 року правоохоронці закрили близько 75% усіх кримінальних проваджень, до суду дійшли не більше 16% розпочатих досудових розслідувань.

Однак саме після 2015 року порушники почали отримувати реальні покарання за злочини на виборах. Уперше по 5 років в'язниці отримали члени Черкаської обласної комісії за підробку результатів виборів депутатів, забравши голоси в одних партій і приписавши їх партії-аутсайдеру для проходження у місцеву раду. Щоправда, через каяття і визнання своєї вини покарання пом'якшили до 1,5 року умовного терміну. До речі, схоже покарання (1 рік умовно) отримали члени дільничної виборчої комісії у Житомирській області, які вносили дані (правдиві) у протокол, завчасно підписаний всіма членами комісії.

А в Одеській області на 5,5 років ув'язнення засудили жінку, яка роздавала гроші виборцям за голосування на користь однієї з партій. Справа тривала 8 місяців, доказової бази, зібраної слідчими, було достатньо, аби суд міг призначити покарання.

Упродовж двох виборчих процесів протягом 2019 року поліція розпочала 807 кримінальних проваджень, які безпосередньо пов'язані з порушенням виборчого законодавства. До суду з обвинувальним актом направлено 77 кримінальних справ. Решту 614 проваджень закрито. Наразі суд виніс 20 вироків, більшістю з них порушників звільнено від покарання з іспитовим терміном.
2014 рік

до суду дійшло не більше 5% кримінальних справ
2015 рік

до суду дійшло не більше 16% кримінальних справ
2019 рік

до суду дійшло не більше 10% кримінальнх справ
Тренінги для поліції та алгоритми дій щодо виборчих порушень
Ключову роль у результативному завершенні розслідування виборчих злочинів відіграє достатня доказова база, яку збирають, документують та оформлюють слідчі. Її відсутність досі є однією з основних причин, чому справи закриваються, а порушники уникають відповідальності.

Напередодні двох масштабних виборчих кампаній до нас звернулось керівництво поліції з пропозицією навчити працівників поліції превенції та слідчих. Це було для ОПОРИ викликом, адже у короткі строки потрібно підготувати фахових тренерів та розробити навчальні матеріали окремо для патрульної поліції, яка виїжджатиме на виклики, та слідчих, які збиратимуть доказову базу.
"Ми розуміли, що в поліції є люди з досвідом, і підхід у навчанні вимагатиме не лише гарних тренерських навиків, але й практичного досвіду у виборчій тематиці. Це і стало критерієм для набору та підготовки тренерських груп. У кожній групі були як юрист, що розумівся на кримінальному та адміністративному праві, так і практик-спостерігач, що мав досвід не однієї виборчої кампанії. Всі тренери пройшли триденну підготовку, щоб уніфікувати загальні знання та обрати найбільш відповідні форми для навчання. Навчальні матеріали були не менш важливим елементом, адже коротко і по суті треба було розказати про вибори та як ефективно можна реагувати на порушення щодо виборчого законодавства. Відповідно, маючи дві цільові аудиторії серед правоохоронців – поліція превенції та слідчі – ми й матеріали готували щодо алгоритмів дій з акцентом специфіки кожної з груп. Сам процес навчання поліції ми намагалися зробити максимально інтерактивним, адже дискусії, спільна робота та розбір ситуацій з власного досвіду сприяє кращому засвоєнню інформації"
Андрій Токарський
Керівник проекту ОПОРИ "Ефективна поліція – забезпечення законності виборчого процесу"
Тренери ОПОРИ під час парламентських та президентських виборів об'їздили всі області України, навчаючи поліцейських. Ці навчання стали ефективною платформою для роз'яснення виборчих процесів, обговорення конкретних прикладів порушень на виборах, з якими зіштовхнулись правоохоронці у минулі роки, та відпрацювань дій поліції під час фіксування правопорушень.

"Оскільки ОПОРА є найавторитетнішою для нас на даний момент у висвітленні виборів, було вирішено звернутись до вашого керівника проекту з метою, щоб нам провели дані заняття. Досвід роботи на виборах у працівників поліції наявний виключно щодо охорони громадського порядку у день голосування. ОПОРА надала нам можливість більш ширше кваліфікувати порушення, які відбуваються до дня голосування", – розповів головний інспектор Департаменту оперативної підтримки Національної поліції Валерій Кравченко.

Всього протягом двох виборчих кампаній ми навчили близько 3 тисяч співробітників поліції превенції та слідчих.

12

тренерів ОПОРИ
115

тренінгів
3000

поліцейських пройшли навчання
Після виборів постало питання мати в поліції хоча б одну спеціально навчену людину, яка професійно консультуватиме колег під час виборів. Так виникла ідея провести першу Школу виборчих комісарів. Через офіційного листа Міністру внутрішніх справ ми склали список перших виборчих комісарів з 12 областей України, розробили матеріали та організували навчання у Львові. Тут вже назустріч пішов Львівський державний університет внутрішніх справ, який висловив підтримку та надав приміщення та викладачів для навчання.

Протягом 5 днів правоохоронці в рамках школи вивчали особливості виборчого процесу та роль поліцейського в ньому, дізнавались про повноваження виборчих комісій та спостерігачів, розглядали кваліфікацію та документування адміністративних і кримінальних правопорушень. Крім того, вони також практично відпрацьовували день виборів, процес голосування та підрахунок голосів у модельній виборчій дільниці. У невеликих сценках поліцейські відігравали ролі членів виборчих комісій, порушників, журналістів, спостерігачів та власне і самих правоохоронців.
Щоб поліцейські не втрачали отримані знання, а також могли навчатись й у міжвиборчий період, виникла ідея запровадити навчальний курс. Після довгих листувань Міністерство внутрішніх справ погодило, щоб курс «Виборчі порушення у діяльності Національної поліції України» проходив у Львівському державному університеті внутрішніх справ для студентів третього курсу юридичного факультету, а також правоохоронців західних областей України, які проходять підвищення кваліфікації.

Для практичного відпрацювання курсу ми створили навчальну аудиторію «Модельна виборча дільниця», яка повністю відтворює звичайну виборчу дільницю з кабінкою для голосування та виборчою скринькою. Проводитимуть навчання як представники ОПОРИ, так і запрошені спеціалісти з виборів.

Інформаційна робота
Протягом президентської та парламентської кампаній 2019 року ОПОРА проводила активну інформаційну кампанію по просвіті виборців щодо відповідальності за виборчі порушення. У відеороликах ми закликали не толерувати таке порушення, як підкуп виборців, видача бюлетеня без паспорта, примус голосувати за чи проти конкретного кандидата, продаж голосу, та повідомляти про зловживання в поліцію. Зважаючи на велику телевізійну аудиторію, яка склала 48,4 млн глядачів, громадяни могли більш чітко кваліфікувати порушення та як на нього необхідно реагувати. Напередодні дня голосування в інформаційних матеріалах ми роз'яснювали для виборців, що варто і що не варто робити на виборчій дільниці, зокрема, за які порушення можна отримати штраф, а які можуть завершитись в'язницею.
Рекомендації для налагодження співпраці з поліцією
Співпраця ОПОРИ та поліції не відбулась швидко й потребувала значних зусиль і ресурсів. Ми зібрали декілька порад для налагодження зв'язків із правоохоронними органами. Можливо, вони вам стануть у нагоді.
Будьте послідовні та працюйте з відкритими мотивами
Демократія – передбачувана, бо всім відомі правила, яких дотримуються учасники процесу. Моніторингові та спостережні організації – передбачувані, коли вони діють у межах принципів, які озвучують, методик та мотивів, які є відкритими як для потенційних партнерів, так і для опонентів. Тому відкритість, послідовність та зрозумілі мотиви вибудовують довіру до вас навіть з боку найбільш закритих зацікавлених сторін.
Просувайте результати своєї діяльності у ЗМІ
Чим частіше ви звучатимете у засобах масової інформації як експерт з діяльності поліції, тим більше вам довірятимуть та прислухатимуться до ваших рекомендацій. Не соромтесь інформувати про ваші успіхи, це надихатиме інших суб'єктів виборчого процесу звертатись до вас за експертними консультаціями.
Підвищуйте свою компетентність у тій сфері, яку досліджуєте
Вивчайте законодавство та нормативні акти, які регулюють роботу поліції, щоб розуміти, з чим правоохоронці працюють кожен день та що можна вдосконалити. Спілкуйтесь з ними для вивчення їхніх потреб у покращенні роботи.
Працюйте над репутацією організації
Політична незаангажованість – основа для довіри до організації та тієї діяльності, яку вона проводить. Саме рівновіддаленість ОПОРИ від усіх політичних партій робить її незалежною та об'єктивною організацією.
Напрацьовуйте зв'язки з тими, хто приймає рішення
Зміни мають підтримувати в першу чергу ті, на кого вони спрямовані. Поліцейські зрозуміли, що така співпраця буде вигідною в першу чергу для них самих, підвищить якість роботи рядових співробітників та суттєво знизить рівень негативу навколо них із боку суспільства.
Шукайте партнерів, які поділяють ваші прагнення та цінності
Саме завдяки ефективному партнерству вдалось залучити ресурси, необхідні для якісної роботи з правоохоронцями. Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) та Посольство Британії підтримали фінансово проєкт ОПОРИ з навчання поліції, а Львівський державний університет внутрішніх справ надав експертів та приміщення для проведення першої Школи виборчих комісарів та створення модельної виборчої дільниці.
Аналізуйте та оцінюйте свою роботу
Проводити оцінку своєї діяльності самотужки або із залученням експертів зі сторони необхідно постійно, щоб розуміти правильність та ефективність того, що ви зробили, а також того, що плануєте зробити в подальшому.
Системність
Системність у всьому сприятиме результативності. Якщо правоохоронці бачать, що ви працюєте над кожною справою роками, або моніторите кожне резонансне рішення, з вами або починають боротись, як з системним фактором, або змушені вас враховувати.
Матеріал підготовлено в рамках ініціативи GNDEM щодо кращих практик непартійного спостереження за виборами та діяльності неурядових організацій у виборчий та міжвиборчий періоди.
Made on
Tilda