28 квітня Центральна виборча комісія сформувала 225 постійних округів, відповідно, процес територіальної організації виборів завершено. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували межі кожного, в результаті чого констатують сумнівну ефективність утворення 52 виборчих округів (20%). Частина округів сформовано з необгрунтованим поділом територіальних громад між різними одиницями (27 округів, 12% випадків). Тобто, раніше місто чи район повністю входили до складу округу, а тепер: місто поділено між декількома, до кожного округу зараховано мешканців ближніх сіл та селищ. Така конфігурація є нетрадиційною для ряду громад і завідомо розбиває електоральні групи за ознакою місця проживання. Інша категорія – утворення анклавів, територій, які належать до одного округу, але оточені громадами, що перебувають у складі іншого. Такі ситуації ОПОРА прослідкувала у 7 новоутворених округах (3,1% від загальної кількості). В результаті транспортування виборчої документації та іншого роду логістика буде пролягати через територію іншого округу. 18 округів (8%) утворені невдало з географічної точки зору. За рахунок переформатування вони втратили компактність, а їхню територію розтягнуто до незручних для організації виборів масштабів. Наприклад, виборчий округ №60 з центром у місті Волноваха тепер об’єднує 5 сільських районів, а його загальна територія становить 6251 км².

Окрему увагу ОПОРА звернула на округи, нові межі яких позитивно чи негативно впливатимуть на кампанії кандидатів, які вже проводять агітаційну діяльність. Так, 19 виборчих округів або 8,4% від їх загальної кількості утворені в конфігурації, яка допомагатиме чи заважатиме оптимальним результатам кампанії кандидатів.

ОПОРА відзначає, що порушення чинного законодавства під час утворення виборчих округів не було зафіксовано, а кількість виборців у кожному знаходиться в допустимих межах відхилення. Втім, результати «нарізки їх меж» не завжди мають логіку організації якісної виборчої кампанії, а подекуди ускладнюватимуть її проведення.

ОПОРА наголошує, що питання формування постійних виборчих округів слід регламентувати окремим спеціальним законом «Про територіальну організацію виборів та референдумів», проект якого вже кілька років перебуває на розгляді парламенту. Кількість критеріїв, що повинні застосовуватись для утворення виборчих округів повинна бути більшою. Зокрема, обов’язковими мають стати принцип територіальної єдності та принцип максимальної компактності. Процес розробки меж округів має відбуватися з врахуванням пропозицій та за участі представників громадськості.

Перелік всіх округів, які не відповідають критеріям 

За коментарями звертайтесь:  
координатор виборчих програм,
063 617 97 50
Детальніше:
Прес-секретар
063 616 04 81

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічний перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотерміновго спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми