Незважаючи на те, що до офіційного старту виборчої кампанії залишається ще 3 місяці, розгортання політичними силами роботи в регіонах сигналізує про фальстарт. Про це 25 квітня повідомили представники Громадянської мережі ОПОРА під час презентації кампанії спостереження за виборами народних депутатів до Верховної Ради України та результатів першого моніторингового звіту.

Цього року ОПОРА планує реалізувати масштабні кампанії довготермінового та короткотермінового спостережень, швидкий статистичний підрахунок результатів голосування за пропорційною складовою на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами у окремих мажоритарних округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.

DSC_0286Михайло Шелеп, аналітик кампанії спостереження, висловив офіційну позицію мережі, щодо резонансних рішень Конституційного суду України та постанови ЦВК про визначення кількості округів в регіонах. «Рішення КСУ стосовно права кандидатів на паралельне балотування в одномандатних мажоритарних виборчих округах та за списками партій є правильним і цілком прогнозованим». За словами Шелепа, визнання неконституційності віднесення закордонних виборчих дільниць до одномандатних округів столиці, по суті, звужує конституційне право 400 тисяч громадян України, що перебувають за межами держави. «Закордонні українці не зможуть голосувати за мажоритарних кандидатів. Це ставить у нерівні умови окрему групу виборців за ознакою місця проживання і порушує конституційні права громадянина», - заявив аналітик.

ОПОРА відзначає зважений підхід ЦВК під час визначення кількості виборчих округів у регіонах. Застосування  принципу пропорційного співвідношення виборців у Криму, 24-х областях, містах Київ та Севастополь до загальнонаціонального показника дозволило об’єктивно врахувати демографічну ситуацію. Втім, найважливішим етапом територіальної організації виборів стане нарізка постійних округів, яку повинні завершити до 30 квітня.

Законодавчі терміни виборчої кампанії обмежуються 90 днями, її офіційний відлік призначено на 30 липня, проте активність політичних сил свідчить про фальстарт. За словами Ольги Айвазовської, координатора виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА, характерними ознаками виборчої активності є зовнішні та внутрішньопартійні прояви політичної боротьби. До перших традиційно належить пожвавлення агітаційних заходів, збільшення кількості політичної «джинси» у медіа, розгортання благодійної діяльності, тури та робочі поїздки в регіони, організовані політиками національного рівня. Внутрішньопартійна боротьба є менш публічним явищем та проглядається крізь реорганізацію партійних структур, безпідставну на перший погляд зміну керівництва, політичну міграцію партійних активістів, зокрема, і серед керівників органів місцевого самоврядування. Останні відіграватимуть ключову роль у виборчій кампанії 2012 року. На даному етапі актуальним залишається питання висування узгоджених між політичними партнерами кандидатів у одномандатних округах.DSC_0287

В агітаційному розрізі найбільш активними є політичні сили, які за останніми соціологічними дослідженнями долають 5% бар’єр, або знаходяться на його межі. Серед них, Партія регіонів, ВО «Батьківщина», «Фронт Змін», КПУ, ВО «Свобода» та «УДАР». Інші обмежуються діяльністю в окремих областях чи регіонах України. Опозиційні політичні сили, насамперед ВО «Батьківщина», «Фронт Змін», ВО «Свобода», «УДАР», «Громадянська позиція», перебувають у стані організаційних, ресурсних чи кадрових перетворень.

Майбутні висуванці почали розміщувати зовнішню рекламу, організовувати зустрічі з виборцями, проводити соціальні та благодійні заходи, спрямовані на молодь, проводять агітаційні заходи під виглядом опитувань громадської думки. Поряд з тим, набуває поширення практика використання різного роду соціальних ініціатив, які реалізовуються за бюджетні кошти, для рекламування конкретних політиків чи партій.  

Гучним фальстартом виборчої кампанії вирізняється політичний проект «Україна – Вперед!» Наталі Королевської.

Значна частина потенційних кандидатів «мажоритарників» публічно не заявляють про свої наміри балотуватись, що пов’язано, перш за все, із централізацію процесу розподілу округів у більшості політичних сил. Проте відомі політики відкрито анонсують участь у виборах, зокрема, Олександр Єфремов,  Віктор Балога, Василь Онопенко, Тарас Чорновіл, Валентин Наливайченко, Олександр Мороз,  Петро Порошенко, Павло Жебрівський, Станіслав Ніколаєнко та інші.

Політичні партії та окремі діячі розпочали виборчу кампанію задовго до визначеного законодавством терміну. Хоч і з формальної точки зору це прямо не порушує вимог українського законодавства, але суперечить принципу рівних можливостей. Водночас, агітація, що супроводжується розповсюдженням товарів, послуг, грошей, відповідно до чинного законодавства є виявом прямого чи прихованого підкупу виборців і повинна каратися відповідно до адміністративного та кримінального законодавства. Недобросовісні практики ведення агітаційної діяльності ставлять під сумнів готовність окремих кандидатів до вільної та чесної конкуренції. Крім того, у ЗМІ зросла кількість замовних іміджевих матеріалів.

За коментарями звертайтесь:  

координатор виборчих програм,
063 617 97 50
 
Детальніше:
Прес-секретар
063 616 04 81

Громадянська мережа ОПОРА — це неурядова, позапартійна і фінансово незалежна всеукраїнська мережа громадських активістів. Ми об'єдналися з метою активізації громадської участі в політичному процесі, шляхом вироблення і впровадження моделей впливу громадян на діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування.