8 серпня у вищих навчальних закладах України розпочався заключний, а для більшості абітурієнтів основний, етап вступної кампанії. Приймальні комісії мали оприлюднити треті списки рекомендованих до зарахування на місця державного замовлення. Особи, яким надані такі рекомендації і які бажають вчитися на відповідному напрямку підготовки, до 18:00 10 серпня зобов’язані подати у вузи оригінали документів. Абітурієнти, які досі не були рекомендовані до зарахування, теж намагатимуться вступити на бюджет за допомогою «конкурсу оригіналів».
Неефективна процедура прийому документів, коли особа подає для участі в конкурсному відборі 15 заяв, однак не визначає пріоритетності для жодної з них, призводить до того, що більшість вступників, рекомендованих на третьому етапі, вже визначилася із місцем навчання та виконали умови для зарахування в інших вузах чи напрямах підготовки. Станом на 10 серпня майже у кожному ВНЗ залишатимуться незаповненими частина квот держзамовлення. У такому випадку на вільні місця навчальні заклади зараховують тих вступників, чиї оригінали документів знаходяться у приймальній комісії. На перший погляд – цілком зрозумілий алгоритм і проблем виникати не мало б. Однак на практиці все відбувається набагато складніше.
По-перше, за результатами моніторингу оприлюднення списків осіб, рекомендованих до зарахування на третьому етапі, який представники ОПОРИ провели 8 серпня, встановлено, що частина вузів не розмістила на своїх веб-сайтах оновлених списків. А тому абітурієнти не володіють інформацією про незаповнені місця та зміну своєї рейтингової позиції після другого етапу зарахування. Окрім того не всі вузи вказують дату оприлюднення списку та не зазначають приналежність вступників до різних категорій – поза конкурсом, цільовий прийом, право на першочергове зарахування.
По-друге, частина ВНЗ, розуміючи що план виконання державного замовлення під загрозою, на третьому етапі рекомендували до зарахування усіх абітурієнтів у рейтинговому списку. На консультаційний телефон організації надходять скарги від вступників щодо того, що в приймальних комісіях попереджають, що така рекомендація – це ще не гарантія зарахування, адже воно відбуватиметься відповідно до конкурсного балу. Однак деякі вступники вже встигли забрати оригінали документів у менш рейтингових вузах і перенести їх туди, де, як з’ясувалося, зарахування ще не гарантоване.
По-третє, частина приймальних комісій відмовляється приймати оригінали документів від вступників, які не були рекомендовані до зарахування 8 серпня, попри те, що вони мають високі рейтингові позиції та всі шанси бути зарахованими на місця державного замовлення за «конкурсом оригіналів». Минулого року ОПОРА зверталася до Міністерства освіти і науки України з проханням пояснити, чи можуть абітурієнти, які не були рекомендовані до зарахування, подавати до приймальних комісій оригінали документів, на що отримала ствердну відповідь. Тому закликаємо вищі навчальні заклади не порушувати прав абітурієнтів та приймати оригінали документів.
По-четверте, практично як виняток, окремі навчальні заклади кожного дня демонструють на своїх веб-сторінках зміну рейтингового списку абітурієнтів, зазначаючи наявність/відсутність оригіналів документів у інших вузах. Це дає змогу усім охочим прослідкувати свою позицію у списку, а також шанси на зарахування. Натомість більшість вузів не повідомляє своїх вступників про наявність вільних бюджетних місць або подає інформацію лише обраним. Як наслідок, 11 серпня, коли будуть оприлюднені списки зарахованих, для багатьох абітурієнтів стане несподіванкою, що їхні місця зайняли особи з набагато нижчими балами, які мали доступ до необхідних даних.
Саме тому рекомендуємо вступникам, які досі тримають оригінали документів вдома, – подати їх до тих навчальних закладів, куди мріяли вступити, адже маєте шанс бути зарахованими на місця державного замовлення. Відповідно до Умов прийому у 2014 р. 10 серпня приймальні комісії мають працювати до 18:00.
Які ВНЗ оприлюднили списки осіб, рекомендованих до зарахування на третьому етапі, можна ознайомитися у додатку.
Публікацію підготовлено в рамках проекту "Протидія інституційній корупції в освітній сфері на етапі вступної кампанії до вищих навчальних закладів через формування рейтингу відкритості ВНЗ та проведення дослідження результатів зарахування студентів". Проект здійснюється за фінансової підтримки МФ "Відродження".
http://goo.gl/SBJ2kI
http://goo.gl/6lbkCW
http://goo.gl/seHuVz
http://goo.gl/gJCTpo
http://goo.gl/400yTD
http://goo.gl/y7MmLJ
http://goo.gl/56kdPI
http://goo.gl/x6Q9c1
Детальніше:
Ольга Стрелюк, керівник освітніх програм Громадянської мереж «ОПОРА»: +380 63 62 86 836
Консультаційна та юридична допомога вступникам: 044-222-57-27