Початок виборчої кампанії офіційно ще не розпочався, однак деякі кандидати та політичні сили вже досить активно займаються політичною агітацією. Причому, з кожними виборами спектр форм та методів розширюється та поповнюється, так тепер до них приєднались більш глобальні, зокрема – соціальні мережі.

Для чистоти експерименту розглянемо найвпливовіші соціальні мережі – Вконтакті, Facebook та Twitter і порівняємо, наскільки активно політичні сили використовують досягнення XXI сторіччя у передвиборчій агітації.

Діяльність Партії регіонів у соціальних мережах є не просто цікавою, а навіть інтригуючою. Так, перша кременчуцька група на підтримку нині діючої влади була створена іще у жовтні 2009 року ВКонтакте і носить назву «Кременчуг поддерживает Виктора Януковича!». Однак протягом останніх кількох років вона вже майже не модерується і не оновлюється, хоча учасниками її є понад 140 користувачів соціальної мережі. Роботу із потенційними виборцями в онлайні починаючи із травня 2011 року перехопило молодіжне крило осередку. Група «Молоді Регіони Кременчук» висвітлює діяльність як самої молодіжки Партії регіонів у місті, так і діяльність політичної сили загалом.  Учасниками спільноти є 85 користувачів. «Союз Молодёжи Регионов Украины – Полтава», натомість, налічує лише 20 учасників і майже не модерується, хоча створена група була іще у лютому 2011 року. Цікаво, що в обох спільнотах є посилання на загальноукраїнську групу «Молодые Регионы». Щоправда, промоніторити її діяльність не вдалось, оскільки група є закритою і на спробу додатись туди адміністратори відповіли відмовою.

Осередки ВО «Свобода» мережу освоюють досить давно. Так, ВКонтакті є сторінки як Полтавського, так і Кременчуцького представництв. Група об’єднання у місті Полтава була створена раніше –  перший пост датовано 28 січня 2011 року, однак наразі особливої активності у ній не спостерігається. Так, останнє повідомлення на стіні спільноти створене 3 червня, а із 13 запропонованих «до обговорення» тем більше половини складаються рівно із 1 повідомлення. Публічна сторінка цієї ж політичної сили у місті Кременчук складається лише із 20 учасників (проти 162 у аналогічній полтавській) і створена пізніше – 26 лютого 2012 року. Тут новинні пости з’являються частіше, але виглядають як посилання на новини в інших групах.

На відміну від вищеназваних політичних сил, Політична партія «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» зосередила свою діяльність на Facebook. Так, полтавський осередок політичної сили запустив свою сторінку в соціальній мережі 10 квітня 2012 року. Наразі підписниками («друзями») сторінки є понад 200 користувачів.

Офіційних сторінок та спільнот осередків політичної сили «Україна-Вперед» Наталії Королевської у соціальних мережах не виявлено. Однак існують офіційні загальноукраїнські сторінки політичної сили у всіх розглянутих нами соціальних мережах. Існують і досить активно діють.

Також, на всеукраїнському рівні почала працювати у Facebook така, здавалося б консервативна політична сила, як Комуністична партія України.  Щоправда, її «друзями» в цій мережі наразі є лише 38 чоловік. Втім, останнім часом комуністам не можна відмовити у певній креативності. Адже паралельно з офіційною сторінкою у Facebook вони там же розкручують проект «Вернем страну народу», який налічує 251 прихильника. Але особливої уваги заслуговує персональна сторінка народного депутат України та потенційного кандидата-мажоритарника по 148 виборчому округу від КПУ Сергія Гордієнка. Тут можна бачити щоденні оновлення та високу інтенсивність користування ресурсом соціальної мережі.

Таким чином, можна зробити наступні висновки. По-перше, більшість нині діючих сторінок та спільнот було створено не раніше січня 2011 року. Себто, менш ніж за рік до жовтневих виборів. По-друге, що стосується Полтавської області, то діяльність більшості осередків спрямовано на соціальну мережу ВКонтакті, що не дивно, враховуючи той факт, що ВКонтакті – найпопулярніша мережа серед молоді Полтавської області. І, по-третє, сторінки та групи створюють здебільшого нові або оновлені політичні сили або кандидати і виключно у великих містах області.

Чи пожвавиться соціомережева політика ближче до виборів та чи стануть соціальні мережі новою панацеєю серед методів агітації? За цим слідкують спостерігачі ОПОРИ.

За коментарями звертайтесь:
Юлія Суперека
Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА
в Полтавській області
063 568 79 01
 
Довідка
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічний перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами.