Станом на 15 квітня спостерігачі ОПОРИ зафіксували на вулицях Ужгорода та інших міст Закарпаття білборди кандидатів на пост Президента України Володимира Зеленського та Петра Порошенка, а також різного роду листівки, які містять ознаки чорного піару на адресу одного із кандидатів. Відзначимо, що кілька білбордів Петра Порошенка в Ужгороді були зіпсовані.

Наприклад, на вулицях Ужгорода розміщені білборди із написом «Кінець епохи бідності» та «Кінець епохи брехні», на вулицях Берегова із написом «Кінець епохи жадібності». На згаданих плакатах не вказане ім’я жодного із кандидатів, однак згідно з вихідними даними замовником продукції є кандидат на пост Президента - Зеленський В. О., наклад - 477 примірників, установа, що здійснила друк - ТОВ «АНТ-ВІЖН Прінт».

Також спостерігачі ОПОРИ зафіксували різні листівки, які розклеєні на вулицях Ужгорода та містять ознаки чорного піару на адресу кандидата Володимира Зеленського. До прикладу, листівку із фото Володимира Зеленського та Володимира Путіна і написом - «Зе президент. Договоримся по середине».

На листівці із написом «Зупини проросійський реванш!», у тексті якої йдеться, що кандидат Володимир Зеленський готовий поступатися інтересами України та капітулювати, не планує вступ України до ЄС та НАТО тощо, є вихідні дані. Згідно з ними, замовник - Логурьов К. В., тираж - 50 тисяч примірників, відповідальний за випуск Юрченко О. С., надруковано на особистому принтері Юрченка О. С.

Крім цього спостерігач ОПОРИ зафіксував кілька розклеєних листівок із текстом - «Томос на хліб не намажеш - він не для цього», «Зеленський незалежний кандидат - брехня», «Корупція в армії - маніпуляція». У всіх цих листівках є прояви так званого чорного піару на адресу Володимира Зеленського. 

Протягом кількох останніх днів на вулицях Ужгорода та у Тячівському районі з’явилися білборди кандидата Петра Порошенка із зображеним фото самого Порошенка та Президента Росії Володимира Путіна. Згідно із вихідними даними, які розміщені на плакатах, замовник - Порошенко П. О., установа, що здійснила друк - ТОВ «Торговий дім «Гранд Афіш», тираж - 4837 примірників. На плакатах окрім фото є напис - «21 квітня. Вирішальний вибір». Деякі із цих білбордів в Ужгороді - зіпсовані, невідомі розмістили на них нецензурні написи.

У коментарі комунікаційниці ОПОРИ довірена особа кандидата у Президенти Петра Порошенка по округу №68 Сергій Юричко зазначив, що про такі випадки чує вперше. «Наразі мені невідомі про зіпсовані білборди, однак якщо ми зафіксуємо такі випадки, то будемо на це якось реагувати», - розповів Сергій Юричко.

Також у Відділі комунікації поліції у Закарпатській області представниці ОПОРИ повідомили, що наразі заяв  приводу пошкоджених білбордів до них не надходило.

Згідно з частиною 1 статті 58 Закону України «Про вибори Президента України», передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України.

Відповідно до частини 16 статті 69 цього Закону, забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів. Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону кандидат на пост Президента України може на власний розсуд виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів свого виборчого фонду. Партія, яка висунула кандидата, може виготовляти друкований матеріал передвиборної агітації кандидата з використанням обладнання, що їй належить. Кандидат на пост Президента України може у такий же спосіб виготовляти матеріали своєї передвиборної агітації. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону.

Згідно зі статтею 212-13 КУпАП, виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно передбачають накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження караються накладенням штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Ярослав Гулан, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0 97 644 66 39, 0 99 031 98 62
e-mail: zakarpattya@opora.org.ua

Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0 50 230 95 96

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)