На офіційних сайтах частини місцевих адміністрацій в Івано-Франківській області у квітні з’явилися інформаційні повідомлення, які можна розцінювати як імовірне  порушення принципу рівного і неупередженого ставлення органів влади до кандидатів у Президенти, який гарантує Закон «Про вибори Президента України». У цих новинах йдеться про реакцію Петра Порошенка на результати голосування у першому турі президентських виборів, його соціальні ініціативи та програмні обіцянки тощо.

У новинах на сайтах місцевих державних адміністрацій Івано-Франківщини зустрічаються також висловлювання про другий термін президенства Петра Порошенка як доконаний факт. Крім того, на офіційних сайтах розміщені цитати Петра Порошенка, у яких він називає Володимира Зеленського «маріонеткою Коломойського». До прикладу, новини із заголовками «Не дамо жодного шансу маріонетці Коломойського – Глава держави» з’явилися на сайтах Рогатинської, Галицької та Тисменицької райдержадміністрацій 1 квітня.

У новині, зокрема, Президент Петро Порошенко заявляє, що «вже із завтрашнього дня розпочинає боротьбу за перемогу у другому турі у виборах на пост Глави держави». «Доля вже так розпорядилася, що звела мене в другому турі, і я не соромлюся це казати – звела мене з маріонеткою Коломойського. Коломойському ми не дамо жодного шансу», - заявив він після завершення голосування у першому турі.

Також у тексті акцентуються досягнення Петра Порошенка: «А ви всі знаєте: якщо я за щось берусь, незалежно чи це ратифікація Угоди про асоціацію, чи Томос, безвіз чи децентралізація – все в нас буде добре. Ми точно досягнемо і точно переможемо», - сказав Петро Порошенко і нагадав, що і всі згадані ним досягнення здавалися недосяжними».

На сайтах Галицької та Тисменицької РДА не вказані джерела цієї інформації. А на сайті Рогатинської адміністрації йдеться про те, що джерелом інформації є сайт president.gov.ua – офіційне інтернет-представництво Президента України. Справді, на цьому сайті є усі ті новини, які передруковують місцеві адміністрації Івано-Франківської області.

Новина «До кінця другого президентського терміну планую підготувати Україну до вступу в ЄС та НАТО - Петро Порошенко» розміщена на сайті Долинської РДА. В інформаційному повідомленні переобрання Петра Порошенка на другий термін здається доконаним фактом: «До кінця другого президентського терміну я планую підготувати Україну до вступу в НАТО», - заявив Президент України Петро Порошенко».

У новині під заголовком «Президент про важливість голосування 21 квітня: Якою бути Україні – залежить від кожного», яка розміщена на сайті Галицької РДА та Рогатинської РДА, Петро Порошенко звертається за підтримкою на виборах: «Тому я зараз дуже прошу вашої підтримки. Але йдеться більше, ніж про конкретне прізвище. 21 квітня ми не тільки обираємо Президента. 21 квітня ми обираємо Верховного Головнокомандувача. 21 квітня ми обираємо майбутнє. Ми обираємо якою бути Україні», - підкреслив Петро Порошенко».

«Хочеться нагадати районним державним адміністраціям, що поширення матеріалів агітаційного змісту не входить у сферу їх обов’язків, - зауважує Богдан Морикіт, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА в Івано-Франківській області. - Оскільки інші кандидати у Президенти не можуть використати сайти державних адміністрацій для повідомлень про свою кандидатську діяльність, описані випадки можуть містити ознаки порушення правила рівних прав і умов участі у виборчому процесі, що полягає у рівному та неупередженому ставленні органів державної влади, їх службових та посадових осіб до кандидатів на по Президента».

Богдан Морикіт також наголошує, що відповідно до частини 3 статті 57 Закону України «Про вибори Президента України» агітація перед повторним голосуванням розпочинається з дня, наступного після призначення повторного голосування, і закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем повторного голосування.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Богдан Морикіт, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Івано-Франківській області
тел.: +380(97) 889 59 38
 
(#вибори; #opora; #опора)