У Калуші та Коломиї у другій половині березня серед містян розповсюджували паперові пакунки, які, зокрема, містять проект перспективного плану розвитку Івано-Франківської області та кожного міста регіону. Окрім «навігації» ремонтними роботам ,  які нібито заплановані до реалізації на Івано-Франківщині упродовж 2019-2021 років, мешканцям пропонують «написати Президентові» скаргу чи пропозицію та надіслати її у спецконверті. На самому конверті є маркування «Рада регіонального розвитку» та «Президент України Петро Порошенко».

Як повідомляють спостерігачі ОПОРИ, у пакунки вкладено брошуру «Напрямки перспективного розвитку Івано-Франківської області на 2019-2021 роки (проект)», карту-схему, на яку нанесено заплановані ремонтні роботи на Івано-Франківщині  у розрізі міст, а також анкету і конверт для зворотного зв’язку.

У паперовому пакунку є також звернення голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації  Олега Гончарука. «У ваших руках – карта Прикарпаття. На ній вказані об’єкти соціально-економічного та культурного розвитку, що плануються до реалізації у 2019-2021 роках. Це лише основна частина від усіх пропозицій, які ми змогли розмістити у графічному вигляді на мапі нашого регіону», - йдеться у зверненні.

Також там зазначається, що повний перелік можна побачити за вказаними нижче адресами, а сам План розроблений на виконання Указу Президента від 6 грудня 2018 року №412/2018. Відповідальним за обговорення Плану перспективного розвитку Івано-Франківської області на 2019-2021 роки є голова ОДА Олег Гончарук. Пріоритетними напрямками робіт у плані перспективного розвитку вказані ремонти доріг, бюджетних установ, закупівля шкільних автобусів та спецтехніки, будівництво спортмайданчиків, вуличного освітлення тощо.

На початку анкети повідомляється, що «Рада регіонального розвитку України за дорученням Голови Ради Президента України Петра Порошенка ініціювала обговорення планів перспективного розвитку територій». Респондентам пропонують висловити свою думку з цього приводу, зокрема, вказати, які проекти та завдання, на думку респондента, варто втілити першочергово, а також анонімно оцінити роботу місцевих керівників. Наприкінці анкети респондента за його/її згодою просять залишити персональні дані (прізвище, ім’я, по-батькові, стать, вік, освіту, професію, місце проживання та телефон). На брошурі вказано, що пакет матеріалів «виготовлено без будь-яких бюджетних витрат».

Анкету пропонують надіслати безкоштовно у спецконверті, на якому написано «Президенту України П.О. Порошенку».

«Це є карта. Це – створена Рада регіонального розвитку. Ще у 15-му році Петро Порошенко зобов’язав, щоб в кожній області була створена така Рада. Але вони, бандити, не хотіли нічого робити, а тепер дійшло до виборів – проснулися», - розповідав спостерігачам ОПОРИ літній чоловік, який розносив такі пакунки у Коломиї.  

На відео зафіксовано, як чоловік питає: «За кого голосуєте?». Він додає, що не має права агітувати. Проте зазначає: «зараз треба голосувати за «воєнну команду» - хто би міг не здати державу Путіну».

Між іншим, 19 березня цього року у Коломиї відбулося засідання Ради регіонального розвитку, на якому головував Петро Порошенко. Раду регіонального розвитку як консультативно-дорадчий орган при Президентові України утворено  указом Президента 21 квітня 2015 року.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк зазначає, що наявні у конверті Ради регіонального розвитку друковані матеріали не носять агітаційного характеру за діючого Президента, який одночасно є кандидатом, однак в період наближення до дня голосування інформують виборців про плани Президента на наступні роки. Тому закликає представників  Ради регіонального розвитку відкрито пояснити громадянам мету розповсюдження таких матеріалів та джерела їх фінансування (якщо не за рахунок бюджетних коштів, то за чий конкретно рахунок).

Тетяна Юзвяк нагадує, що відповідно вимог ст. 58 Закону України «Про вибори Президента України» передвиборною агітацією є діяльність, спрямована на спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата. Тому в даному випадку  важливим є не лише зміст матеріалів, що розповсюджуються в конверті Ради регіонального розвитку, а й обставини, за яких вказані матеріали вручаються громадянам: особи, які розповсюджують ці конверти, повинні утриматися від будь-яких агітаційних закликів.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Богдан Морикіт, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Івано-Франківській області

тел.: +380(97) 889 59 38

e-mail: frankivsk@opora.org.ua

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)