Деякі жителі міста Липовець Вінницької області отримали на свою домашню адресу конверт із інформаційними матеріалами, підписаний словами «Рада регіонального розвитку. Президент України Петро Порошенко». Один з конвертів було залишено просто біля входу до оселі. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

До цього набору інформаційних матеріалів входять брошура «Українська влада вчора та сьогодні», на 2-й сторінці обкладинки якої вміщено висловлювання Петра Порошенка, та брошура «Напрямки перспективного розвитку Вінницької області на 2019-2021 роки (проект)», на обкладинці якої вказано «Рада регіонального розвитку. Розроблено на виконання Указу Президента України Петра Порошенка від 6 грудня 2018 року № 412/2018». У конверті містяться кольорова карта територіальних громад області, анкета і конверт для зворотного зв’язку.

Надруковане звернення голови Вінницької обласної адміністрації Валерія Коровія надавати пропозиції щодо перспективного плану розвитку громад. У тексті на початку анкети повідомляється: «Рада регіонального розвитку України за дорученням Голови Ради Президента України Петра Порошенка ініціювала обговорення планів перспективного розвитку територій». Також пропонується висловити думку з цього приводу та надіслати її безкоштовно у спецконверті, що додається, на адресу Президента України. Питання анкети стосуються обізнаності респондента з Планом перспективного розвитку області, з’ясування ключових завдань та проектів, які, на думку респондента, треба втілити першочергово. Також пропонується оцінити на умовах анонімності роботу місцевих керівників і висловитися щодо згоди чи незгоди «отримати описові та ілюстративні матеріали щодо остаточно затверджених планів перспективного розвитку Вашої території на найближчі три роки».

У заключних пунктах анкети респондента просять вказати загальні відомості про себе (стать, вік, освіта, професія, місце проживання, телефон), далі містяться графа «Прізвище, ім’я, по батькові. Надаю згоду на обробку та використання моїх персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»; графа для запитань, зауважень чи пропозицій; графа «Дата, підпис, прізвище та ініціали», також примітка, що надісланий пакет матеріалів «виготовлено без будь-яких бюджетних витрат».

За словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяни Юзвяк, Раду регіонального розвитку було створено Президентом України ще у 2015 року згідно Указу №224/2015. Рада є консультативно-дорадчим органом при Президентові України та утворюється у складі Голови (власне Президент України і є головою Ради ), виконавчого секретаря та інших членів, які беруть участь у роботі Ради на громадських засадах. Однак посилення активної діяльності вказаної Ради у виборчий період дає привід для особливої уваги спостерігачів до всіх ініціатив Ради.

Так, першим постає питання щодо фінансування друку матеріалів, що надійшли в пакеті, та щодо оплати пересилання (доставки) пакету громадянам і назад на адресу Президента. Зокрема, в матеріалах вказано, що «пакет матеріалів виготовлено без-будь яких бюджетних витрат», а тираж самої лише анкети є 730 000 екземплярів, тому виникає логічне питання – за чий кошт понесено такі значні витрати. Також автори анкети, хоча і гарантують опитуваним громадянам анонімність при  оцінюванні ними якості роботи місцевих керівників (мерів, голів ОДА та ОТГ), водночас на звороті такої анкети просять у громадян залишити свої персональні дані: прізвище, ім’я та по-батькові, стать, вік, освіта, професія, місце проживання. Вказане аж ніяк не забезпечує громадянину анонімність.

Також Указ Президента від 6 грудня 2018 року №412/2018 «Про додаткові заходи щодо забезпечення реформ із децентралізації влади» не містить жодних доручень чи вказівок для ОДА проводити опитування громадян для визначення їх думки з приводу обговорення планів перспективного розвитку територій.  Тому, зважаючи на виборчий період, влада має більш відкрито пояснити суспільству мету і джерела фінансування вказаного опитування.  

Як повідомляла ОПОРА в лютому, агітатори Петра Порошенка пропонували виборцям заповнити анкету. Якщо на питання «Як Ви ставитеся до Президента України Петра Порошенка?» респондент відповідав «Добре» або «Дуже добре», то йому пропонували заповнити ще одну анкету, в якій запитувалося, чи бажає особа отримувати інформацію про нові ініціативи Петра Порошенка, запрошення на зустрічі з Президентом та лідерами його політичної команди, поширювати агітаційні матеріали на волонтерських засадах тощо. Також для подальшого отримання інформації громадянам пропонували залишити контактні дані (прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження, адреса проживання, мобільний телефон, електронна пошта, адреса проживання) та підписати згоду на обробку таких даних.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області
тел.: +380636286785
 
Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області
тел.: +38 097 705 23 66