Одна із ознак, що партія є і працює, це наявність мережі регіональних осередків, хоча б  на рівні області. На Закарпатті дві із п’яти парламентських партій не створили осередків. Більшість із політичних сил,  які на парламентських виборах набрали більше 2% голосів, або не мають приймалень для виборців, або їхні команди в краї взагалі відсутні.

“Слуга народу” та “Голос” – без осередків на Закарпатті

Дві із п’яти парламентських партій станом на травень не мали своїх осередків як юридичних осіб. Інформації про роботу їхніх приймалень також не зафіксовано. Мова йде про партію першого місця - “Слуга народу” та останнього п’ятого “прохідного” місця  - “Голос”.

Щодо “Слуги народу”, то з початку року в Ужгороді діяв офіс, візуально оформлений у символіці та стилі “Зе-команди”. З початку карантину він закрився. Однак, слід наголосити, цей офіс не мав жодної юридичної прив’язки до партії “Слуга народу” як юридичної структури. Станом на кінець травня на офіційному сайті політичної сили у розділі “Контакти” були лише контакти центрального офісу.

У державних реєстрах не знайдено жодної інформації про існування закарпатського осередку партії і, відповідно, його керівника чи уповноваженого представника. Про те, що такий осередок буде створений найближчим часом, автору підтвердили кілька нардепів від цієї політичної сили. 

На сайті партії “Голос”  у розділі щодо осередків Закарпаття позначене сіруватим кольором - як регіон, в якому, ймовірно, нема ні осередку, ні уповноважених представників партійної команди. Принаймні, якщо натиснути на регіон на мапі, жодної інформації із контактами не з’являється. 

Не вдалося знайти інформації про існування осередку і у державних реєстрах. 

Три парламентські партії з осередками, відомо про роботу двох приймалень 

На Закарпатті працюють офіси обласних осередків і приймальні для виборців при них парламентських партій - ВО “Батьківщина” та “Європейська солідарність”.

Як поінформували у “Батьківщині”, у зв’язку із карантином приймальня перейшла на дистанційний режим роботи (телефоном), втім якщо виборець прийде до офісу, двері перед ним не закриють. Контакти закарпатського осередку партії оприлюднені на сайті “Батьківщини”, правда - у місті Мукачево. Як пояснили у партії, за вказаними контактами працює мукачівська міська організація, якщо хтось зателефонує із Ужгорода чи району - йому скажуть телефон та адресу в обласному центрі. Це - вул. Гагаріна, 38 (позаду супермаркета “СільверЛанд”), де наразі діють і обласний, і ужгородський міський осередки. 

Адресу офісу “Європейської солідарності” та контактні дані можна знайти на сайті партії, вона така ж, як і юридична адреса організації - Ужгород, вул. Перемоги, 1 (нова назва вулиці - Капушанська, 1). У зв’язку із карантином приймальня для виборців працювала у “телефонному режимі”, зокрема такі телефони оприлюднені і на дверях офісу. 

Щодо роботи закарпатської команди партії “Опозиційна Платформа “За життя”, то на сайті партії у розділі щодо регіональних офісів вказано, що дана сторінка ще у розробці, відповідно - жодних контактних даних. 

Згідно з даними аналітичної платформи YouControl, обласний осередок партії із червня 2017 року зареєстровано у місті Мукачево на вулиці Пархоменка, 26. У зв’язку із періодом карантину не вдалося перевірити, чи дійсно за цією адресою розміщений офіс партії та чи є там громадська приймальня. За номером телефону, вказаним у реєстрі, були неодноразові спроби дотелефонуватися, однак ніхто не брав слухавки.

Партії за бортом парламенту – більшість приймалень немає 

Цікавими для моніторингу виявилися і партії, які набрали на останніх парламентських виборах більше 2% голосів виборців у цілій країні. 

Радикальна партія Олега Ляшка (4,01%, шосте місце), як вказано на її сайті, мала громадську приймальню у Мукачеві, яка, як поінформував лідер обласної команди Володимир Шубець, тимчасово припинила працювати у зв’язку із карантином. ОПОРА не знайшла у державних реєстрах інформації про обласний осередок як самостійну юридичну особу.

Партія “Сила і Честь” (3,82%, сьоме місце), відомо із даних YouControl, має зареєстрований обласний осередок в Ужгороді із 2010 року. Як поінформував керівник осередку Олександр Буковський, наразі партія немає офісу та приймальні для виборців. 

Партія “Опозиційний Блок” (3,03%, восьме місце) на своєму сайті вказала лише телефонні номери представництв в областях та їх сторінки у мережі “Фейсбук”. За вказаним номером вдалося зателефонувати голові осередку Валентині Жураковській, яка сказала, що офіс партії розміщений за юридичною адресою. Із державного реєстру відомо, що це - село Барвінок Ужгородського району, вул. Едмунда Еґана, 50А. Наразі, зі слів керівниці, приймальня працює у “телефонному” режимі.

“Українська стратегія Гройсмана” (2,41%, дев’яте місце) на своєму сайті не вказала жодних контактів щодо регіональних осередків. Ні у державному реєстрі, ні в інших відкритих джерелах не вдалося знайти інформації про осередок чи про наявність представників партії у Закарпатській області.

“Партія Шарія” (2,23%, десяте місце) - на своєму сайті вказує контакти окремих регіональних осередків, втім щодо Закарпаття інформує - нема відкритих представництв. 

Із бази даних сайту YouControl відомо, що обласний осередок цієї партії зареєстровано нещодавно - 18 березня цього року, юридична адреса - м. Мукачево, вул. Духновича, 14, корпус Є, кабінет 15. У зв’язку із карантином не вдалося особисто перевірити, чи за цією адресою функціонує офіс або приймальня. ОПОРА додзвонилась до керівниці осередку Тетяни Цимболець за вказаним у реєстрі номером, втім інформації про функціонування офісу чи приймальні не отримали.  

Партія ВО “Свобода” (2,15%, одинадцяте місце) на своєму сайті оприлюднила номери телефонів, електронну скриньку та адресу розташування обласного офісу в Ужгороді - проспект Свободи, 42, офіс 3.

“Закарпатські партії” - чи легко знайти? 

На окрему увагу заслуговують партії корінням із Закарпаття, які на загальноукраїнському рівні, можливо не такі відомі, втім в області так чи інакше можуть впливати на порядок денний. Мова йде про політичні сили “Єдиний Центр” та “КМКС. Партія угорців України”, які мають фракції в обласній раді та депутатів у багатьох місцевих радах регіону. 

Щодо “Єдиного Центру”, то на виборах 2015 року до обласної ради ця партія посіла перше місце, отримавши 19 депутатських крісел. На парламентських виборах 2019 року партія не брала участі, втім її керівник  Віктор Балога  таки потрапив до Верховної Ради як мажоритарник від мукачівського округу №69. Станом на травень 2020 року сайт партії http://edc.org.ua/ не працював, контактні дані обласного осередку вказані на сторінці у Фейсбуці. Фактична адреса офісу розташована за місцем юридичної реєстрації осередку - м. Мукачево, вул. Веленберга, 36. 

“КМКС.Партія угорців України” як і загальноукраїнська, так і її обласний осередок, за даними YouControl, зареєстровані в Ужгороді за адресою Православна набережна, 5. Ця партія за підсумками місцевих виборів-2015 отримала у Закарпатській обласній раді 8 мандатів, її представник і голова обласного осередку  Йосип Борто займає посаду першого заступника голови облради. Офіс, як вказано на сайті партії, розміщено в Ужгороді на площі Жупанатській, 12. 

Наявність діючих партійних офісів - важливий елемент формування політичної культури відносин між виборцем та політичною силою, яка отримала вотум довіри. Хочеться сподіватись, що партії, особливо парламентські, таки подбають, щоб їх двері були відкриті для громадян постійно, а не лише напередодні чергових чи позачергових виборів. 

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у  Закарпатській області

тел.: 0 99 031 98 62, 0 97 644 66 39

e-mail: zakarpattya@opora.org.ua