Протягом червня у Вінницькій області спостерігачі фіксували дочасну агітацію, розповсюдження політичної реклами без вихідних даних, непрямий підкуп виборців та поодинокі випадки пошкодження білбордів. Про це розповіли представники ОПОРИ під час пресконференції щодо перебігу виборчої кампанії на позачергових парламентських виборах-2019.

За словами координаторки спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області Наталії Величко, найбільш характерними формами агітаційної роботи потенційних та фактичних учасників виборчого процесу в червні стала агітація на носіях зовнішньої реклами.

«Білборди, сітілайти, плакати, листівки використовували як політичні партії, так і окремі кандидати, не завжди дотримуючись вимог чинного законодавства. Також учасники передвиборчої боротьби або пов’язані з ними благодійні організації пропонували виборцям безкоштовні чи на пільгових умовах товари і послуги, а ще реалізовували у виборчих округах інфраструктурні або соціальні проекти», - розповіла Наталія Величко.

У період передвиборчої кампанії благодійні фонди або громадські організації, що здійснюють благодійну діяльність, нерідко працюють на користь кандидатів. Здебільшого через діяльність таких організацій відбувається проведення масових заходів, концертів та спортивних змагань, встановлення дитячих та спортивних майданчиків, закупівля та поширення товарів для закладів та установ і серед населення тощо.

Як зазначила Наталія Величко, дочасну і найбільш масову передвиборчу кампанію на Вінниччині у червні проводили партії «Європейська Солідарність», «Українська стратегія Гройсмана», «Опозиційна платформа – За життя», які розміщували білборди і сітілайти. Партія «Голос» зробила ставку на поширення листівок, газет, вуличні форми роботи з виборцями, відкриття у Вінниці «Коворкінгу Змін», які мають однакове брендування й концепцію з партією «Голос», та проведення концерту ще до реєстрації Центральною виборчою комісією. Партія ВО «Свобода» та Радикальна партія Олега Ляшка проводили роботу з мешканцями, розповсюджуючи друковану продукцію з наметів.

За її словами, однією з проблем, виявленою в процесі аналізу, стала активність кандидатів, які є чинними народними депутатами. Нардепи наголошують на проведенні своєї роботи відповідно до Закону України «Про статус народного депутата», хоча, в той же час, Закон України «Про вибори народних депутатів України» встановлює для кандидатів порядок та обмеження щодо ведення передвиборчої агітації. Тому ОПОРА звернулась до ЦВК за роз’ясненням щодо порядку застосування двох нормативно-правових актів під час виборчого процесу.

Комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області Галина Сегеда розповіла про те, що ОПОРА провела аналіз громадських організацій, які звернулися до Центральної виборчої комісії з клопотанням мати офіційних спостерігачів. Цей аналіз засвідчує, що мета участі більшості з них – не спостереження за виборчим процесом, а досягнення певного політичного результату.

«До ЦВК протягом 24-31 травня з клопотанням мати офіційних спостерігачів звернулися 170 громадських організацій, 163 з яких отримали дозвіл на спостереження. Зі 163 зареєстрованих громадських організацій 95 (58%) мали досвід спостереження за виборами, проте більшість з них спостерігали за виборами лише одного разу – на чергових виборах Президента України 2019 року. Для 68 громадських організацій цей виборчий процес є першим, адже переважна частина з них створена лише напередодні виборів», - розповіла Галина Сегеда. 

Також, за її словами, до ВРУ в одномандатних округах балотуються 12 керівників громадських організацій. Серед них кандидат у народні депутати України по виборчому округу №18 (центр – місто Іллінці) Григорій Калетнік, який керівником ГО «Спортивна школа футболу Бєланова – Блохіна».

Громадський омбудсмен із захисту виборчих прав у Вінницькій області Тарас Коваль розповів про те, що за період виборчої кампанії до відповідальності у вигляді штрафу Гайсинський районний суд притягнув громадянку за розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних. Ця громадянка під час виборчого процесу розмістила біля автобусної зупинки листівку з назвою партії, передвиборчим гаслом та зображенням лідера партії (кандидата). А Вінницький міський суд закрив провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо громадянина, оскільки не було доведено, що він знав про свій податковий борг, коли перераховував благодійний внесок на користь однієї з партій.

За коментарями звертайтеся:

Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області

тел.: +380636286785

e-mail:v.nataliia@gmail.com

Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області

тел.: +38 0977052366

e-mail: halyna.seheda@gmail.com

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучатьсящепонад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, що будутьнабагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)