26 червня спостерігачі ОПОРИ зверталися в поліцію через друковані матеріали передвиборної агітації без вихідних даних в одномандатних виборчих округах № 163 (м. Тернопіль), 165 (м. Зборів) і 166 (м. Теребовля). Випадки стосувалися білбордів кандидатів у депутати Віталія Горби, Степана Барни, Петра Порошенка і політичної партії «Європейська солідарність», а також інформаційного бюлетеня Радикальної партії Олега Ляшка.

26 червня, під час моніторингу розміщення друкованих матеріалів передвиборної агітації на носіях зовнішньої реклами в одномандатному виборчому окрузі №163, спостерігач ОПОРИ на круговому перехресті проспекту Злуки та по вулиці Тарнавського зафіксував два білборди із зображенням кандидата Степана Барни і написом «ЄС. Європейська Солідарність. Обирай ЄС. Обирай добробут. Степан Барна» без передбачених законодавством вихідних відомостей. Степана Барну було зареєстровано кандидатом у депутати 24 червня (постанова ЦВК №1210).

Також спостерігач виявив білборди партії «Європейська солідарність» на вулицях Тарнавського та Леся Курбаса, які не мали вихідних даних. На них було розміщене рекламне повідомлення «Захистимо європейське майбутнє України. ЄС. Європейська Солідарність. Eurosolidarity.org», яке в одному із випадків супроводжувалося зображенням Петра Порошенка.

Політична партія «Європейська Солідарність» є суб’єктом виборчого процесу, а Петро Порошенко кандидатом у депутати в загальнодержавному виборчому окрузі від 24 червня (постанова ЦВК №1212).

В окрузі №165 спостерігачка ОПОРИ зафіксувала два білборди кандидата у депутати Віталія Горби без вихідних даних. Вони були розміщенні на будинку по вулиці Богдана Хмельницького у місті Зборові.

У рекламному повідомленні із зображенням кандидата йшлося «Добрий самарянин. Ваша довіра! Моя праця! Віталій Горба адвокат». Горба зареєстрований 18 червня (постанова ЦВК №1047).

В окрузі №166 у місті Бучачі спостерігач ОПОРИ зафіксував брендований намет з логотипом «Ляшко», у якому розповсюджували інформаційний бюлетень Радикальної партії Олега Ляшка «Слово Ляшка» без вихідних відомостей. Радикальна партія Олега Ляшка є суб'єктом виборчого процесу від 19 червня (постанова ЦВК №1076).

Детальніше про видання «Слово Ляшка» та подібний випадок розповсюдження цієї агітаційної продукції у місті Тернополі ОПОРА повідомляла раніше.

У частині 7 статті 69 Закону України «Про вибори народних депутатів України» зазначено, що друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Відповідно до частини 23 статті 74 цього Закону забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів без перерахованих вище відомостей.

Оскільки зафіксовані ОПОРОЮ випадки мали ознаки порушень Закону України «Про вибори народних депутатів України», які передбачають адміністративну відповідальність за статтею 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Спостерігачі складали відповідні заяви та звертались в правоохоронні органи.

Відповідно до частини 1 статті 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України» кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати.

Статті 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають відповідальність за розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

За коментарями звертайтеся:
Ольга Галушка, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Тернопільській області
тел.: 0932380812
Марія Домська, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільській області
 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)