Богослов та священник Української греко-католицької церкви Юстин Бойко у відкритому листі звернувся до кандидата у народні депутати по округу №87 Олександра Шевченка (“За майбутнє”) з закликом не використовувати церкву у передвиборчих цілях. 

У відкритому листі Юстин Бойко зазначає, що поїздки храмами та виступи у них сприймаються духовенством як елемент передвиборчої кампанії. Згадується у зверненні й те, що використання храму суперечить постановам Синоду Єпископів УГКЦ. З відкритим листом до кандидата священник звернувся через негативну реакцію у бік ієрархів, священників.

Наприкінці листа священник звернувся до кандидата з  «проханням припинити використовувати Церкву як майданчик передвиборчої кампанії. Натомість усильно рекомендую перенести його на суспільно-політичний грунт, який є найбільш відповідним для цього».

Про те, що церковна тематика є одним з ключових акцентів публічної активності Олександра Шевченка, свідчить інформаційна і рекламна активність його верифікованої сторінки у Facebook. Якщо проаналізувати рекламний контент на офіційній сторінці Олександра Шевченка у мережі Facebook в лютому, то даними з сервісу Facebook ads analyzer (станом на 15 число), з 71 прорекламованого допису – 47 стосувалися візиту кандидата у храми виборчого округу. Практика відвідування храмів і виступів у них з промовами використовувалась до набуття ним суб’єктності у виборчому процесі та продовжується після реєстрації кандидатом у народні депутати України (зареєстрований ЦВК 9 лютого 2021 р). Інформація про візити кандидата у храми ПЦУ і УГКЦ на регулярній основі висвітлюється через офіційну сторінку у Facebook та активно просувається за допомогою Facebook-реклами. З проаналізованих відео видно, що Олександру Шевченку під час візитів у храми священнослужителі позитивно відгукуються про політика та дають можливість виступити з промовою перед присутніми. Від початку січня з такою формою візитів Шевченко відвідав храми міст Надвірна і Яремче, селищ Отинія та Битків, а також сіл Мирне, Гвізд, Пнів, Пасічна,  Назавизів, Забережжя, Лісна Тарновиця, Іваниківка, Монастирчани, Волосів, Зелена, Бистриця та Саджавка.

«Судячи з проаналізованих відеозаписів візитів політика у храми після набуття ним статусу кандидата, прямої агітації не було, тому важко дати однозначну відповідь, чи порушувалось обмеження на участь релігійних організацій у агітації, яке встановлене статтею 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». Навіть, якщо б ця норма була недотримана, то санкції за її порушення законодавством прямо не передбачено. Крім того, релігійних організації немає у переліку тих, кому агітацію забороняє частина 1, статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Це виходить за межі регулювання виборчого законодавства. Дискусія може виникати щодо прийнятності такої форми публічної політичної,  але наскільки прийнятними є такі форми візитів політиків у храми під час виборчого процесу варто оцінювати церковним ієрархам і релігійним громадам. Якщо релігійні організації надають унікальні можливості комусь із кандидатів, то це ставить під сумнів нейтралітет релігійних організацій у виборчому процесі. Вказана ситуація відстежується ОПОРОЮ ще й огляду на реакцію та оцінку такої діяльності з боку суспільства», –  коментує координатор спостереження за виборами у Івано-Франківській області Іван Маруняк. . 

Представники ОПОРИ звернулися до Олександра Шевченка на його сторінку у Facebook за коментарем з приводу вказаної ситуації, однак на час виходу публікації відповіді або ж коментаря не отримали. ОПОРА з готовністю опублікує позицію Олександра Шевченка у випадку її отримання.

Відповідно до частини 8 статті 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» релігійні організації не беруть участі у діяльності політичних партій і не надають політичним партіям фінансової підтримки, не висувають кандидатів до органів державної влади, не ведуть агітації або фінансування виборчих кампаній кандидатів до цих органів. Священнослужителі мають право на участь у політичному житті нарівні з усіма громадянами.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Іван Маруняк, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у  Івано-Франківській області

тел.: 063 628 67 68

email: i.marunyak@opora.org.ua