4 квітня у Болгарії відбулися одинадцяті парламентські вибори з початку демократичних змін в країні в 1989 році.

Участь у виборах взяли представники 30 партій і коаліцій. До участі на попередніх виборах у 2017 році було допущено 18 партій і 9 коаліцій.

Дільничні виборчі комісії розпочали свою роботу о 7 ранку за місцевим часом. Згідно з процедурою, на початку член секційної (дільничної) виборчої комісії роздруковує нульовий протокол, а в наприкінці дня голосування – і остаточний документ з усіма результатами. Як зазначають громадські спостерігачі від Громадської ініціативи вільних і демократичних виборів, в останній момент відбулося багато змін в складі багатьох дільничних виборчих комісій, частина голів комісій не прийшли. Тому комісії працювали в скороченому складі.

Особливістю цьогорічних виборів було машинне голосування. Так проголосувати виборці могли на 9 390 виборчих дільницях. Бюлетень на екрані займав три сторінки. Роздруківка, що видається машиною, кладеться в окрему урну, призначену для машинного голосування. В день голосування також було зафіксовано низку проблем з машинами для голосування: члени дільничні виборчі комісії не змогли їх включити, в деякі випадках мало місце відключення електрики, а в інших – сталося пошкодження або зависання машини під час роботи.

Що стосується паперових бюлетенів, то вони мали в довжину 60 сантиметрів. На бюлетенях для закордонних дільниць немає сектора для преференцій, тому що виборці там голосують тільки за партії і коаліції. Процедура передбачає, що бюлетені штампуються двічі: коли виборець отримує бюлетень, і перед тим, як вже складений бюлетень опускається в скриньку для голосування.

У день виборів спеціальні бригади з переносними скриньками для голосування відвідали вдома тих виборців, які перебувають на карантині.

Для участі у виборах 4 квітня було подано більше 87 000 заяв із закордону для голосування за місцем проживання, що майже в два рази більше в порівнянні з 2017 роком, коли було подано трохи більше 45 000 заяв. Було відкрито 465 закордонних виборчих дільниць в 69 державах. Найбільше закордонних виборчих дільниць відкрито в Німеччині (69) і Іспанії (53). У Великобританії, США і Туреччини відкрито максимально допустимий Виборчим кодексом число дільниць для країн, що не входять в ЄС – 35. Головна дирекція «Громадянська реєстрація і адміністративне обслуговування» (ГРАО) при Міністерстві регіонального розвитку та благоустрою проводить перевірки списків тих, хто голосував громадян в країні і за кордоном на предмет можливої наявності людей: вказаних більш ніж в одному списку; тих, хто голосував в двох місцях; молодше 18 років або таких, що не мають болгарського громадянства. З цією метою, не пізніше 8 квітня центральна і районні виборчі комісії зобов'язані передати в ГД «ГРАО» виборчі списки, декларації, посвідчення, також як і списки додатково вписаних громадян, які проголосували в країні і за кордоном.

У ніч після виборів члени дільничних комісій опрацювали понад 10,4 млн. цифр. У кожному з протоколів міститься понад 400 чисел. Згідно із законом, протоколи повинні бути оброблені не пізніше 24 годин після завершення голосування. За відгуком Ярослава Юрчишина, представника України у спостережній місії парламентських асамблей ОБСЄ, Ради Європи, та БДІПЛ, у місії ОБСЄ для спостереження за виборами у Болгарії: «Було видно що мало часу було вкладено в підготовку комісій до змішаного формату голосування. Якщо машинне голосування підсумували за 5 хвилин, то паперове з преференціями (голосувати можна і за партію і з кандидата в ній) викликало багато непорозумінь у підготовці протоколу на 20 сторінок».

Далі відбулося повторне підсумовування результатів в районних комісіях, до 6 квітня результати підрахунків були передані до Центральної виборчої комісії. ЦВК до 8 квітня зобов'язана оголосити отримані голоси і розподіл мандатів. У разі, якщо один і той же кандидат буде обраний в двох округах, у нього є 24 години, щоб вказати який округ він має намір представляти. Імена нових 240 депутатів повинні стати відомими до 11 квітня.

На виборах у Болгарії заборонено фотографувати роботу виборчих комісії, більше того дії комісії фактично не реально оскаржити в суді.

Як показують дані після обробки 100% дільничних протоколів системою «Інформаційне обслуговування» у Народні збори 45-го скликання проходять шість партій. Лідирує ГЕРБ/СДС з 26,1%, другу позицію обіймає «Є такий народ» з 17,6%, «БСП за Болгарію» з 15%, ДПС з 10,3%, «Демократична Болгарія» з 9,5% і «Вставай ! Мафію геть!» з 4,7%.

З результатом 3,64% ВМРО не проходить 4-відсотковий бар'єр. «Болгарське національне об'єднання», в якому у виборах брала участь партія «Болгарське літо» бізнесмена Васила Божкова, набрала 2,95%. Партія «Відродження» отримала 2,45%, «Воля – НФСБ» – 2,37%, «Республіканці за Болгарію» – 1,31%, «Рух непартійних кандидатів» – 0,53%, у партії «Атака» 0, 49% голосів, у АБВ 0,46%.

55 237 осіб заявили, що не підтримують жодного з кандидатів.

Закордоном на виборах найбільше голосів подано за «Є такий народ» – 30,75%, і «Демократичну Болгарію» – 17,6%. На попередніх парламентських виборах лідером в голосуванні за кордоном була партія ГЕРБ, яка тоді набрала 24,6%.

Самотужки сформувати уряд ГЄРБ не зможе. Голосів РПС також може не вистачити, а до того ж такий мезальянс може призвести до певних внутрішніх та зовнішніх ускладнень. Трійка новачків, що пройшли до парламенту: "Є такий народ", "Демократична Болгарія" та "Вставай! Геть мафію!" – поки не налаштовані створювати коаліцію ані з ГЄРБ, ані з БСП, але й їхніх голосів у сукупності також може не вистачити для формування уряду. Тож ідея Борисова про створення «експертного» уряду як компромісне рішення може знайти певну підтримку. А це дає чинному прем'єру як досвідченому політичному гравцеві шанс на збереження влади. Втім, частина болгарських експертів пророкує дострокові вибори.

8 квітня стало відомо, що лідер ГЕРБ і прем'єр-міністр Бойко Борисов поступився місцем народного депутата. Відповідну заяву від подав до ЦВК.

Як повідомляють у Національному міжвідомчому штабі з проведення парламентських виборів, з початку передвиборної кампанії було відкрито 35 досудових проваджень з приводу злочинів, пов'язаних з виборчими правами громадян. Винесено і перший вирок, хоча і умовний, за підкуп виборців. Всього надійшло 455 сигналів про купівлю голосів за певного кандидата і про пошкодження майна політичної партії. 11 особам висунуто звинувачення, троє затримані під вартою. Відкрито два досудових провадження стосовно громадян, які спробували голосувати з фальшивими документами. 41 досудове провадження відкрито за порушення права на голосування громадян, а звинувачення пред'явлені 13 особам.

За висновками місії зі спостереження за виборами Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ ОБСЄ), правляча партія ГЕРБ використовувала державні ресурси в передвиборній кампанії, значно менше представлення у ЗМІ мали всі інші кандидати.

Окрім голосування за парламент, 4 квітня відбувся другий тур місцевих виборів у більшості обласних центрів країни. Керівна болгарська партія "Громадяни за європейський розвиток Болгарії" (ГЕРБ) отримала перемогу. Так, у столиці країни Софії виграла чинний мер Йорданка Фандикова від партії ГЕРБ, яка набрала 49,98% голосів виборців. Її конкурентка, незалежний кандидат Мая Манолова (Болгарська соціалістична партія) отримала 45,13%. Представники ГЕРБ також виграли вибори у Пловдиві, Варні, Ловечі та ще кількох містах. У першому турі місцевих виборів ГЕРБ отримала перемогу у 8 з усіх 27 обласних центрів і загалом тепер матиме мерів у 17 великих містах.

 

Громадянська мережа ОПОРА щотижня робить огляд передісторії виборчих процесів у світі, а по завершенні інформує щодо перебігу виборів у кожній з цих країн. Детальніше про особливості виборчої системи та передісторію виборів в Болгарії читайте за посиланням: https://www.oporaua.org/news/vybory/mizhnarodni/22971-vibori-v-sviti-maloimovirnii-shans-na-zminu-vladi-v-bolgariyi-ta-pitannia-vidobutku-korisnikh-kopalin-dlia-grenlandiyi