Спостерігачі ОПОРИ зафіксували роздачу пакунків з вітамінами, масками та антисептиками від партії «Рідни Дім», під час якої волонтери партії збирали особисті дані у вигляді імен отримувачів та номерів телефонів. Проте причиною роздачі пакунків називали не вибори, а прояв звичайної допомоги дітям та жінкам, чому чоловіків обійшли стороною, не повідомили.

Без попереднього узгодження волонтери партії «Рідний Дім» ходили від домівки до домівки біля ТЦ «Голівуд» в Чернігові. Дізнавались, чи є в сім’ях діти та скільки їх, записували дані про кожну особу та передавали пакунки.

«Ходили дівчатка по вулиці та питали скільки є дітей в сім’ї, після чого записали собі імена та номера телефонів. Казали, що роздають просто допомогу жінкам та дітям і це не пов’язано з виборами. Дали пакети на кожного, кого записали. В пакетах були маски, вітаміни, рукавички, календар та антисептик», – підтвердила спостерігачу ОПОРИ жителька Чернігова, яка особисто отримала пакунок.  

Як повідомив спостерігач ОПОРИ кожен пакет з допомогою містив брендований пакет жовтого кольору з логотипом, слоганами політичної партії «Рідний Дім» та написом «Команда Владислава Атрошенко»; календар на 2021 рік з інформацією та фото кандидата від партії Руслана Волока та його номером в бюлетені, які містили лого та слогани партії «Рідний Дім» і слогани «П’ять років добрих справ продовжимо разом»;  дві пари хірургічних медичних рукавичок; одну банку Аскорбінової кислоти, вітаміну С; один антисептичній засіб та чотири медичні маски.

Протягом декількох днів після виявлення ситуації ОПОРА намагалась взяти коментар у представників партії «Рідний Дім», проте номер вказаний на їх офіційній сторінці відключено «На жаль зараз абонент не може прийняти дзвінок», за номером вказаним в їх юридичній адресі відповіла стороння людина, яка займалась реєстрацією від Міністерства юстиції та повідомив телефонувати на непрацюючий стаціонарний номер телефону. ОПОРА писала на офіційну сторінку партії «Рідний Дім» та особисту кандидата від партії Руслана Волока, проте на повідомлення не зреагували та коментарі щодо цієї ситуації не надали.

Нагадаємо, що згідно з частиною 1 статті 51 Виборчого кодексу України передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандитата, організацію партії - суб'єктів виборчого процесу. Формами передвиборної агітації є розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами (п. 6 ч. 1 ст. 51 Виборчого кодексу України), розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації (п. 5 ч. 1 ст. 51 Кодексу), а також встановлення агітаційних наметів (п. 9 ч. 1 ст. 51 Кодексу).  До передвиборної агітації також належить використання символіки (гімну, прапора, розпізнавального знака, девізу) або логотипів партії - суб’єкта відповідного виборчого процесу, використання передвиборних слоганів, гасел кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів відповідного виборчого процесу (ч. 5  ст. 51 Виборчого кодексу України).

Так, частина 4 статті 51 Кодексу передбачає, що передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів виборчого процесу, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Згідно з частиною 6 статті 57 Виборчого кодексу України забороняється проведення передвиборної агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям незалежно від їх підпорядкування та форми власності грошей, подарункових сертифікатів, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів (крім матеріалів передвиборної агітації, виготовлених за рахунок виборчого фонду, що містять візуальні зображення партійної символіки та брендування виборчої кампанії, згадування імені або зображення кандидата, який балотується на виборах, такі як плакати, листівки, календарі, блокноти, ручки, запальнички, сірники, значки, бейджі, USB-флешки, вимпели, прапори, книги, пакети, футболки, кепки, шарфи, парасолі та інші матеріали передвиборної агітації, вартість яких не перевищує 6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян).

За коментарями звертайтеся:

Наталія Висіканець,

координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА

за виборами у Чернігівській області

тел.: +380937656931

email: vysikanetsn@gmail.com

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)