Спостерігачка Громадянської мережі ОПОРА у Харківській області 27 вересня написала заяву до поліції через ймовірне порушення правил ведення передвиборної агітації з боку кандидата у Харківські міські голови Михайла Добкіна. Заява стосувалася агітації без вихідних даних.

Так, у Харкові, на вул. Сумській 70, на будівлі мистецької галереї АВЕК спостерігачка ОПОРИ зафіксувала розміщення друкованих матеріалів зовнішньої реклами з написами: “Продовжимо почате разом. Михайло Добкін”.

Нагадаємо, 25 вересня Харківська міська ТВК офіційно зареєструвала Михайла Добкіна кандидатом на посаду міського голови.

Всі матеріали передвиборчої агітації кандидатів мають містити відомості про підприємство, яке здійснило друк, або інформацію, що друк здійснено з використанням власного обладнання. Крім того, має бути інформація щодо тиражу та відповідальних осіб. Нічого з цього на плакаті з ознаками агітації за Михайла Добкіна не було.

Тож спостерігачка подала відповідну заяву до райвідділу поліції.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Виборчого кодексу України передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата, організацію партії - суб'єктів виборчого процесу. Одним із видів передвиборної агітації є розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами (п.6 ч. 1 ст. 51 Виборчого кодексу України). 

До передвиборної агітації також належить використання символіки (гімну, прапора, розпізнавального знака, девізу) або логотипів партії - суб’єкта відповідного виборчого процесу, використання передвиборних слоганів, гасел кандидатів, партій (організацій партій) - суб’єктів відповідного виборчого процесу (ч. 5  ст. 51 Виборчого кодексу України).

Згідно з ч. 4 ст. 51 Виборчого кодексу України передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів, партій (організацій партій) - суб’єктів виборчого процесу, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Підтримка кандидатами (кандидатом), партією (організацією партії) - суб’єктом виборчого процесу від свого імені чи від імені висунутого ним кандидата (кандидатів) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів, телепередач, проведення інших публічних заходів, а також проведення зазначених публічних заходів на підтримку кандидата (кандидатів), суб’єкта їх висування може здійснюватися лише у разі повного фінансування таких заходів із коштів виборчого фонду відповідного суб’єкта виборчого процесу.

Згідно з частиною 1 статті 52 Виборчого кодексу передвиборна агітація розпочинається кандидатом, партією (організацією партії) наступного дня після дня прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування.

Відповідно до ч. 2 ст. 53 Виборчого кодексу України друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про підприємство, що здійснило друк, або інформацію, що друк здійснено з використанням обладнання відповідного кандидата або партії (організації партії), яка висунула кандидата (кандидатів), їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Статтею 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність за виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

Нагадаємо, що вибори у Харкові призначені у зв’язку зі смертю міського голови Геннадія Кернеса. 30 березня Верховна Рада призначила вибори у Харкові на 31 жовтня. Виборчий процес розпочався 11 вересня.

За коментарями звертайтеся:
Микола Зінченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Харківській області
тел.: +38 099 788 3660