Кожен народний депутат зобов’язаний не тільки працювати в парламенті, а й підтримувати зв’язок із своїми виборцями. Як звернутися до депутата та які проблеми він допоможе вирішити? ОПОРА підготувала буклет «Нардеп для громади», який дасть відповіді на ці та інші актуальні запитання.

Для того, щоб співпраця парламентаря і виборців була продуктивною, громадяни повинні бути обізнані щодо повноважень і ролі народного депутата, сфер його впливу та відповідальності, а також існуючих інструментів взаємодії «виборець – депутат».

Важливо зазначити, що права і обов’язки парламентаря чітко визначені законодавством. Депутат не уповноважений виділяти гроші чи іншу матеріальну допомогу, оскаржувати судові рішення, призначати виплати та надавати пільги, вирішувати побутові проблеми чи приватні суперечки.  Однак часто трапляються ситуації, коли люди звертаються до нардепа саме з такими проблемами.

Якщо ж вирішення Вашого питання перебуває у сфері компетенції чи впливу обранця до нього потрібно сміливо звертатися, адже саме він – представник народу у парламенті, його очі, голос і вуха.

Як можна звернутися до депутата? Існує кілька способів: записатися на прийом до парламентаря чи його помічників і вже безпосередньо там висловити своє звернення або ж у телефонному режимі чи написати депутату (на офіційну пошту або у соцмережах). Де взяти контакти? Громадянська мережа ОПОРА уже зібрала для Вас основні дані народних депутатів від Рівненщини у інформаційному буклеті.

Зауважимо, що Вам необхідно усвідомлювати, як обранець може реагувати на Ваші проблеми. Окрім обов’язкової відповіді на Ваше звернення, депутат може вчиняти такі дії:

  • подавати запити і звернення до органів державної влади, керівників підприємств, організацій чи установ і вимагати відповіді на них;
  • розробляти і голосувати за нові закони, вносити зміни до чинного законодавства;
  • брати участь у роботі сесій місцевих рад з правом дорадчого голосу;
  • вимагати перевірки діяльності підприємств, установ чи організацій; мати безперешкодний доступ до органів влади, підприємств, установ чи організацій;
  • вимагати негайного припинення порушень прав та інтересів громадян.

Сподіваємося, що наш інформаційний буклет, де зібрана достатня і корисна інформація про співпрацю з депутатами стане для Вас хорошим путівником і порадником.

За коментарями звертайтеся:

Михайло Балик
Координатор проєкту «Депутат від А до Я» у Рівненській області
тел. 093 833 83 45
e-mail: rivne@opora.org.ua

Довідково: Проєкт «Депутат від А до Я» реалізується в межах Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.