Обухівський районний суд Київської області засудив до умовного терміну секретаря дільничної виборчої комісії №321282 за фальсифікацію виборчої документації. У липні цього року під час позачергових парламентських виборів жінка переписала протоколи про підсумки голосування не на засіданні дільничної виборчої комісії, як цього вимагає законодавство, а у кафе місцевого будинку культури. За це отримала судимість та виплату судового збору у сумі 4 тисячі гривень.

Так, після завершення підрахунку голосів на дільниці №321282 та заповнення протоколів про підсумки голосування голова та секретар комісії привезли виборчу документацію до окружної комісії №94, розташовану в приміщенні Обухівського районного центру культури та дозвілля.

Однак, приймаючи протоколи від цієї дільниці, ОВК виявила помилки та повернула їх голові на доопрацювання.

Як зазначається у вироку суду, у секретаря дільничної виборчої комісії №321282 виник умисел на складання нових протоколів про підрахунок голосів виборців не під час проведення засідання ДВК, а у приміщенні кафе Обухівського районного центру культури і дозвілля, по суті поряд з окружною виборчою комісією. Там вона внесла відомості та заповнила графи про результати голосування  у бланк протоколу. Це помітив спостерігач ОПОРИ та викликав поліцію.

«Я побачив  в кафе двох жінок, одна щось писала в документи, за розміром і кольором схожі на протоколи, інша сиділа поряд і контролювала. Я спитав, що вони роблять, відповіли, що нічого. Я почав питати, хто вони. Одна жінка відповіла, що вона секретар комісії, а іншу вказала, як бухгалтерка, мовляв, вони приїхали здавати звіт у бухгалтерію. Вже потім я дізнався, що це не бухгалтер, а голова дільничної комісії. Я викликав поліцію. Секретар почала тікати, я побіг за нею. В приватній розмові вона мені сказала: «Розумієте, у нас ДВК знаходиться у Василькові, а це нам туди і назад їздити, то 250 гривень на бензин в одну сторону, то дорого, а зараз вже пізно, ніхто не прийде, а нам комісію збирати. Ми хотіли тихенько сісти, щоб нікого не збирати». Я кажу: «Ви розумієте, які у вас були пріоритети – кримінальне порушення чи 500 гривень за бензин?» Поліція приїхала за 15 хвилин, навіть може і раніше. Коли вона почала проводити слідчі дії, обшук цих жінок, на стіл виклали близько 10 бланків пустих підписаних протоколів. Печатки на самих бланках не було і печатки при собі вони також не мали. Кажуть, що хотіли заповнити, поїхати назад і поставити печатку, щоб швидше. Найцікавіше, що у них була якась граматична помилка у протоколі, яку треба було виправити», - розповів довготерміновий спостерігач ОПОРИ за парламентськими виборами у Київській області. 

Поліція на місці задокументувала протиправну діяльність працівників виборчої комісії та вилучила у них у якості речових доказів протоколи підрахунку голосів. Відкрито кримінальне провадження за частиною 3 статті 158 Кримінального кодексу України.

"Встановлено, що близько 18-години голова однієї з дільничних виборчих комісій разом з секретарем складали протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців по багатомандатному виборчому окрузі не на засіданні виборчої комісії, де передбачено чинним законодавством, а в приміщенні кафе будинку культури міста Обухів", - йдеться у повідомленні поліції.

У судовому засіданні секретар комісії та прокурор Дмитро Малишенко уклали угоду про визнання винуватості. Враховуючи особу обвинуваченої, стан здоров`я, позитивні характеристики, наявність на утриманні непрацездатної особи, перше притягнення до відповідальності та щире каяття визначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі та звільненням від відбування покарання з іспитовим строком 3 роки.

Обухівський районний суд затвердив угоду та визнав секретаря дільничної виборчої винною у вчиненні злочину, передбаченого статтею 158 Кримінального кодексу. Суд призначив  покарання у вигляді 5 років позбавлення волі зі звільненням відбування покарання, якщо вона протягом іспитового терміну - 3 (трьох) років не вчинить нового злочину і виконає покладені на неї обов`язки. Крім того, з секретаря комісії на користь держави стягнуто судові витрати на проведення експертизи в розмірі 4 396 гривень.  

Що стосується голови комісії, як повідомили ОПОРІ у відділі комунікації поліції в Київській області, судове розслідування триває. 

Справа з подібним вироком не перша. У травні 2018 року суд виніс вирок голові та секретарю Черкаської обласної комісії, які у 2015 році підробили результати виборів депутатів обласної ради по 5 років в’язниці з позбавленням права займатись діяльністю, пов’язаною з виборчим процесом на 2 роки. Однак, зважаючи на щире каяття та першу судимість, від відбування покарання членів ТВК звільнили, замінивши на випробувальний термін у 1,5 року.

Схоже покарання (1 рік умовно) за аналогічною статтею після виборів 2015 року в Житомирській області у 2016 році отримали голова та секретар дільничної виборчої комісії, які поза межами виборчої дільниці вносили зміни у завчасно підписаний всіма членами комісії протокол.

Як зазначає радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба, випадки переписування протоколів для усунення технічних помилок, є досить поширеними. 

“Такі дії кваліфікуються за Кримінальним кодексом України як фальсифікація виборчої документації. Значним недоліком чинної редакції статті 158 КК України є те, що розмір санкцій однаковий як для осіб, які вносили до протоколів неправдиві відомості, які потім впливали на результат виборів, так і для тих членів комісії, які без засідання комісії самостійно вносять відомості до протоколів, проте фактично не змінюють результатів голосування”, - зазначила вона.  

ОПОРА є ініціатором внесення до Кримінального кодексу змін, напрацьованих спільно з Головним слідчим управлінням Національної поліції, спрямованих на невідворотність покарання за злочини проти виборчих прав громадян. Однією з пропозицій розробленого законопроекту є саме розмежування відповідальності за фальсифікацію даних та порушення процедури складання протоколів. В останньому випадку пропонується менший розмір позбавлення волі (від 2 до 6 років), тоді як за зміну числових даних у протоколах  позбавлення волі мало б становити від 3 до 7 років. Чинна на сьогодні норма передбачає відповідальність від 5 до 7 років, незалежно від змісту такої підробки. Проект також передбачає звільнення від кримінальної відповідальності для тих осіб, які складали протоколи не на засіданні комісії, не фальсифікуючи при цьому числові дані результатів голосування, і добровільно повідомили про вчинення злочину органи Національної поліції. 

“Такі новели дозволять з одного боку запобігати вчиненню подібних злочинів, а з іншого - не допускати надмірного покарання осіб, дії, яких не мають надмірного ступеню суспільної небезпеки. Маємо надію, що парламент не залишить пропозиції вдосконалення відповідальності за виборчі злочини поза увагою і вони будуть введені в дію до наступних місцевих виборів”, - зазначила Коцюруба.